LOZ: Slovenskí zdravotníci chystajú s kolegami z V4 protest

Bratislava 29. októbra (TASR) – Slovenskí zdravotníci, ako aj  ich kolegovia z krajín V4, vyjdú koncom novembra v čase obedňajšej prestávky pred nemocnice, aby poukázali na problémy v zdravotníctve. Pred vybranými nemocnicami sa lekári spolu s ďalšími zdravotníckymi pracovníkmi zhromaždia na päť minút. Predstavitelia Lekárskeho odborového združenie (LOZ) dnes nepresnili, v ktorých nemocniciach na Slovensku a v ktorý deň bude akcia prebiehať.
„K celej akcii sme sa rozhodli pridať skoro po roku od podpísania memoranda. Ak by sa memorandum plnilo, dnes by sme hovorili, že v našom zdravotníctve sa už veci zlepšujú, že naše zdravotníctvo sa už lieči,“ povedal na dnešnom brífingu predseda LOZ Peter Visolajský. Dodal, že v rámci krajín V4 ide o akciu lekárov, na Slovensku sa nim však pridajú aj zdravotné sestry a možno aj ďalší zdravotnícki pracovníci. Vláda podľa odborárov napriek núdzovému stavu podviedla občanov i lekárov a zdravotníctvo tak naďalej kolabuje.
Memorandum podpísalo LOZ s vládou Ivety Radičovej po minuloročnej protestnej akcii hromadných výpovedí. V podpísanom memorande boli zakotvené štyri hlavné požiadavky – zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, dodržiavanie Zákonníka práce, minimálne mzdové nároky a zreálnenie platieb poisťovní.
Na Slovensku bude protest pred nemocnicami zameraný hlavne na päť problémov. Ide o neadekvátne platby za zdravotnícke výkony od zdravotných poisťovní, nedodržiavanie Zákonníka práce v nemocniciach, nefungovanie nemocníc, nedostatok personálu v nemocniciach a nerešpektovanie dohôd zo strany vlády SR.
„Tak, ako pochodovali spolu sestry s lekármi v Poľsku, my sa tiež pripájame k našim slovenským lekárom. Všetky krajiny V4 pochopili, že my, zdravotnícky personál, musím vzájomne koordinovať kroky,“ povedala na dnešnom brífingu predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) Iveta Svetlanská.
LOZ má na svojom webe v súčasnosti spustenú anketu s otázkou „Má LOZ v prípade nenaplnenia záväzkov v memorande o úprave pomerov v zdravotníctve zopakovať akciu výpovedí z minulého roka?“ Visolajský pripustil, že medzi odborármi je krídlo, ktoré by opätovne išlo do podávania výpovedí. LOZ však podľa neho primárne chce konštruktívne riešenie, ktorým by bolo naplnenie memoranda zo strany vlády. Svetlanská uviedla, že prieskum s podobnou otázkou organizovali aj zdravotné sestry na webe OZSaPA, a tiež na stránke Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. „Sestry sú opatrnejšie, ale vrie to najmä v nemocniciach, kde nemali sestry navýšené platy, kde došlo k deleniu úväzkov,“ podčiarkla predsedníčka združenia.

Pridaj komentár