LOZ: Premiérka oklamala lekárov aj verejnosť

Bratislava 12. decembra (TASR) – Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) oklamala lekárov aj verejnosť tým, že požiadavky zakotvené v memorande vláda nezaradila do legislatívy. Na dnešnom brífingu pred bratislavskou Detskou fakultnou nemocnicou s poliklinikou to vyhlásilo Lekárske odborové združenie (LOZ). 
„Výhovorky ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) sú prejavom absolútnej arogancie moci. Poprieť vlastné záväzky zo strany vlády SR odvolaním sa na slobodnú vôľu poslancov je urážlivé a ponižujúce,“ uviedol podpredseda LOZ Ján Sýkora.
Lekári naďalej stoja za všetkými požiadavkami v podobe, v akej boli vyrokované a neustúpia ani v prípade zastavenie transformácie nemocníc a dodržiavania Zákonníka práce. „Veríme, že finančné skupiny nemajú väčšiu moc nad vládou ako organizovaný odpor občanov Slovenskej republiky,“ podčiarkol Sýkora.
V utorok (13.12.) bude parlament rokovať o materiáli, ktorý dnes schválila vláda. V návrhu však chýba zrušenie transformácie či tretia etapa zvýšenia platov. Či odborári v štrajkovej pohotovosti zvažujú aj opätovné podávanie výpovedí, líder LOZ prezradiť nechcel. „V tejto chvíli sa sústredíme na zajtrajšok. Potom vás budeme informovať, čo bude nasledovať. Veríme, že máme zodpovednú vládu a zodpovedný parlament,“ povedal Kollár. Dodal, že lekári sú naďalej ostražití, pripravení a zostávajú v štrajkovej pohotovosti.
Odborári veria, že návrh, ktorý dnes schválila vláda, bude pozmenený v zmysle dohody z memoranda. „Sme presvedčení, že sa tam dostane aj zastavenie transformácie a skutočne sa naplní celý obsah memoranda,“ povedal Kollár.
Slovenská verejnosť podľa Sýkoru veľmi dobre vie, že transformácia nemocníc znamená začiatok úplnej privatizácie nemocníc. „Opätovne preto vyzývame premiérku Ivetu Radičovú, aby nepchala hlavu do piesku, plnila si svoje ústavné povinnosti a presadila v NR SR legislatívu, ku ktorej sa podpisom zaviazala,“ zdôraznil podpredseda LOZ.
Podľa LOZ sa lekári vrátili do nemocníc aj zásluhou poslancov, a preto by sa zákonodarcovia mali zachovať zodpovedne. „Aj poslanec Novotný dával záruky, dnes sa už vyjadruje úplne ináč,“ narážal líder odborárov na predsedu parlamentného výboru Viliama Novotného (SDKÚ-DS), ktorý sa podľa Kollára zúčastňoval na rokovaniach s lekármi a kreovaní memoranda a teraz avizuje, že zrušenie transformácie nepodporí. 

Pridaj komentár