LOZ: Ak sa zruší transformácia, nič by nemalo stáť v ceste k stiahnutiu výpovedí

Bratislava 7. novembra (TASR) – Ak by vláda zrušila transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti, s ostatnými požiadavkami by minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) nemal mať zásadný problém a lekári by tak do 1. decembra mali stihnúť stiahnuť svoje výpovede. Pre TASR to povedal šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár.
Ďalšie tri požiadavky, ktoré odborári pri podávaní výpovedí mali, sú podľa LOZ rovnako dôležité pre ďalší vývoj zdravotníctva. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik však podľa Kollára povedal, že vie všetko okrem transformácie zagarantovať a splniť. „Ak by sa uzavrela a nejakým spôsobom dohodla transformácia, vyzerá, že už by nemuselo nič stáť v ceste, aby sme to do toho 1. decembra stihli a odvrátili odchod lekárov,“ vyhlásil šéf odborového združenia. Práve na začiatku decembra sa totiž skončí výpovedná lehota lekárom, ktorí výpovede podali k 1. októbru.
V ďalších troch požiadavkách LOZ vyzýva k dodržiavaniu Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovaniu systému a lepšiemu mzdové ohodnoteniu lekárov. V týchto krokoch chcú odborári od vlády riešenia a záruky, že ich skutočne splní. „My to nemôžeme nechať v rovine sľubov alebo deklarácií. Tam vláda musí jasne povedať, čo spraví a ako to spraví,“ dodal.
Prezident Ivan Gašparovič o transformácii nemocníc rokuje dnes s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS). Koncom minulého týždňa hlava štátu odporučila ministrovi zdravotníctva Ivanovi Uhliarikovi, aby zastavil transformáciu nemocníc. „Po stretnutí s ministrom zdravotníctva a telefonickom rozhovore s pani premiérkou som sa rozhodol, že transformácia nebude ďalej prebiehať. Vláde som odporučil, aby neprijala zriaďovacie listiny a aby táto transformácia bola odložená až do volieb,“ uviedol Gašparovič. Zastavenie transformácie by však podľa Kollára nestačilo. „Hovoríme stále o zrušení, lebo niečo odsunúť na dva, tri mesiace a začať nový kolotoč si celkom v tejto chvíli nevieme predstaviť,“ uviedol.
K 1. októbru tohto roka podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach. Ďalšie výpovede by mali padnúť na konci tohto mesiaca. V nemocniciach pracuje celkovo asi 6500 lekárov. Niektorí od začiatku októbra výpovede stiahli. Podľa ministerstva zdravotníctva tak urobilo asi 300 z nich, podľa odborárov je v obehu stále 2386 výpovedí. Minulý týždeň LOZ vyhlásilo, že ubudlo 141 a pribudlo 116 výpovedí.

Pridaj komentár