LIEKY: Ľudia vlani za lieky doplatili 162 miliónov eur

Bratislava 2. septembra (TASR) Nárast doplatkov za lieky bol vlani za posledné roky najnižší, celkovo ľudia na doplatkoch za lieky minuli 162,4 milióna eur. Oproti predchádzajúcemu roku, keď ľudia za lieky doplatili 159,9 milióna eur, to predstavuje dvojpercentný rast. Za prvý kvartál tohto roku ľudia za lieky zaplatili 43,8 milióna eur. Vyplýva to zo štatistík, ktoré TASR poskytlo Ministerstvo zdravotníctva SR.
Najvýraznejší rast doplatkov za posledných šesť rokov sa zaznamenal v roku 2006, keď doplatky vzrástli oproti prechádzajúcemu roku o 30 percent. Ľudia tak v roku 2006 na lieky doplatili 133,3 milióna eur oproti 102,8 milióna v roku 2005. V roku 2007 doplatky vzrástli na 137 miliónov eur, pričom v ďalšom roku vzrástli ešte o ďalších 13 miliónov eur. V roku 2009 už ľudia na doplatkoch minuli takmer 160 miliónov eur.
Spoluúčasť poistenca na liečbe (výška doplatku za liek) je matematicky vyjadrená ako rozdiel medzi konečnou cenou lieku v lekárni a výškou úhrady zdravotnej poisťovne za liek. Zníženie úhrady zdravotnej poisťovne sa tak automaticky premieta do zvýšenia doplatku za liek za predpokladu, že zníženiu úhrady nepredchádza zníženie konečnej ceny lieku, napríklad v dôsledku zníženia ceny lieku od výrobcu.
Primeraná výška doplatku poistenca má podľa ministerstva pozitívny regulačný prínos, umožňuje šetriť verejné zdroje pri liečbe menej závažných diagnóz a uvoľniť tieto zdroje pre liečbu závažnejších ochorení, napríklad na úhradu inovatívnych liekov. „Prax ukazuje, že zavedenie doplatku za liek dokáže byť motivujúcim prvkom pre farmaceutický priemysel na zníženie ceny lieku, z čoho v konečnom dôsledku môže profitovať systém verejných zdrojov aj samotný pacient,“ konštatovala hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.

Pridaj komentár