Liečba hyperaktívneho močového mechúra: Cvičte a zapojte aj svoju hlavu

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Hyperaktívny močový mechúr je chronický zdravotný problém, ktorý dostanete pod kontrolu pomocou liekov, ale aj cieleným tréningom.

Pravidelné cvičenie posilňuje vnútorné svalstvo a zvierače, takže nutkanie na močenie nebudete pociťovať tak často.

Čo je behaviorálny tréning?

Kedy môžete očakávať prvé zlepšenie?

A kedy už cvičenie nestačí?

Tri druhy liečby

Nevýhodou liečby hyperaktívneho močového mechúra je fakt, že neexistuje univerzálny liek pre všetkých. Lekár preto musí individuálne nastaviť každého pacienta. Tento prístup pozostáva z troch krokov.

V prvom rade, naučí vás špeciálne cviky, ktorými si posilníte nielen svalstvo, ale aj pevnú vôľu. V druhom kroku vám predpíše lieky, ktoré „držia“ močový mechúr pod kontrolou.

Cieľom oboch terapií je potlačenie symptómov hyperaktívneho mechúra. Symptómy vás síce neohrozujú na živote, ale v bežnom živote sú nepríjemné a obmedzujúce.

Pokiaľ nezaberú lieky, ani cvičenie, riešením je chirurgický zákrok. To je tretia možnosť, ktorej sa spolu s lekárom pokúšate vyhnúť.

Behaviorálny tréning

Hlavnou náplňou behaviorálneho tréningu je zmena návykov, ktoré vás vedú k častejšiemu močeniu. Vďaka tomu získavate kontrolu nad svojím močovým mechúrom, aby ste nepociťovali taký tlak.

Používajú sa na to rôzne techniky, ako napríklad časovanie močenia, tréning urgencie, dvojité močenie a ďalšie.

Je veľmi dôležité, aby ste sa vyhýbali spúšťačom, ktoré zhoršujú ovládanie mechúra. Nutkanie na malú potrebu sa môže viazať napríklad na momenty s väčšou psychickou záťažou. Preto by ste mali popracovať na ich odstránení, či aspoň minimalizovaní.

Mali by ste vedieť, že efekt behaviorálneho tréningu sa ukáže až po 3 – 6 mesiacoch. Niekedy to môže byť demotivujúce, ale nevzdávajte sa a počkajte si na výsledky.

Príklady behaviorálneho tréningu:

  1. Uvedomte si, že veľakrát ide iba o pocit tlaku, a v skutočnosti vám netreba tak často močiť.
  2. Nenáhlite sa na toaletu, lebo práve to vás stresuje, až nakoniec dôjde k úniku moču.
  3. Urobte si rozvrh močenia, aby ste postupne zväčšovali rozostupy medzi jednotlivými „malými potrebami“.
  4. Odďaľujte potrebu močenia – napríklad si sadnite alebo ľahnite.
  5. Koncentrujte sa na inú činnosť – pomaly a zhlboka dýchajte, alebo si prečítajte ešte 1 – 2 strany v knihe, kým „pôjdete“.

Čím podporíte behaviorálny tréning:

  • schudnite, ak máte nadváhu,
  • močte v pravidelnejších intervaloch (ak je to možné),
  • pravidelnejšie pite vodu (či iné nápoje),
  • vyhýbanie sa močopudným nápojom,
  • keď už močíte, netlačte na mechúr, nechajte ho relaxovať.
Zdroj foto: AdobeStock.com

Tréning svalov panvového dňa

Tréningom posilňujete svaly, ktoré obopínajú análny otvor, a ktoré ústia do močovej trubice (u žien do pošvového vchodu). Svalstvo ochabuje z rôznych príčin – kvôli nadváhe, pôrodu, vyššiemu veku.

Jednotlivé cviky nie sú namáhavé, ale ich precíznym prevedením dosiahnete vynikajúce výsledky. Prvý efekt nastane približne po 6 týždňoch. Cvičiť by ste mali minimálne 2 týždenne po 20 minút.

Cviky na hyperaktívny močový mechúr

Sťahovanie

Snažte sa čo najviac sťahovať svaly v oblasti močovej trubice a konečníka, aby ste cítili, ako pracujú. Brucho a sedacie svaly sú počas tohto cviku uvoľnené.

Predstavte si, že sedíte na WC, a že vtiahnutím svalov panvy dovnútra chcete prerušiť močenie. Pri cvičení nezadržiavajte dych!

Most

Ide o klasické prevedenie mostíka, keď ležíte na chrbte (na podložke) a nohy máte zohnuté v kolenách. Postupne dvíhajte a uvoľňujte panvu so zadočkom.

Pri cvičení na silu: Zdvihnite sa na 5 sekúnd a veľmi silno stiahnite svaly panvového dna. Potom sa vráťte do východiskovej polohy a svaly uvoľnite. Urobte 5 opakovaní.

Pri cvičení na vytrvalosť: Svaly iba stredne stiahnite, pri návrate na podložku ich držte stále stiahnuté, až kým nebudete v úvodnej polohe. Spravte 10 opakovaní.

Liečba hyperaktívneho močového mechúra 1
Zdroj foto: AdobeStock.com

Podrep

Pri cvičení na silu: Urobte podrep a na 5 sekúnd silno stiahnite svaly panvového dna. Pri návrate do východiskovej polohy, už majte svalstvo uvoľnené. Opakujte 5x.

Pri cvičení na vytrvalosť: Opäť len stredne stiahnite svaly a uvoľnite ich až vtedy, keď ste naspäť vo východiskovej polohe. Opakujte 10x.

Rýchle Kegelove cviky

Sadnite si a kolená dajte mierne od seba. Naraz a rýchlo stiahnite svalstvo panvového dna, oblasť okolo análneho otvoru, či vagíny. Svaly zdvihnite najviac, ako dokážete, podržte 2 sekundy, a potom uvoľnite.

Pomalé Kegelove cviky

Ľahnite si s kolenami mierne od seba a stredne silno stiahnite svaly panvového dna. S výdychom ich držte 10 sekúnd stiahnuté, s nádychom uvoľnite.

Lieky na hyperaktívny močový mechúr

Tieto lieky ovplyvňujú nervové zakončenia v močovom mechúre, čím sa predlžuje čas medzi močením a ďalším nutkaním.

Lieky obnovujú plniacu fázu mechúra, zväčšujú jeho kapacitu. Zároveň spomaľujú sťahy hladkej svaloviny mechúra, ktorá sa podieľa na vypudzovaní moču.

Lieky treba užívate hlavne preto, aby sa zabránilo zhoršeniu stavu, čo by mohlo viesť k inkontinencii. Lieky berte pravidelne.

Svojvoľne si nenavyšujte dávky, pretože by mohlo dôjsť k hromadeniu moču v mechúre, resp. k predávkovaniu.

Pri správnej farmakologickej liečbe dosiahnete:

  • subjektívnu úľavu,
  • predĺžite čas medzi jednotlivými močeniami,
  • zvýšite funkčnú kapacitu mechúra,
  • znížite počet nočných močení.

Chirurgická liečba

Napriek zodpovednému užívaniu liekov, asi 30 % pacientov nedosiahneme žiadne, alebo len minimálne zlepšenie. Vtedy môže lekár odporučiť chirurgickú liečbu. Má na výber z 3 možností.

1. Nervová stimulácia

Pri nervovej stimulácii sa používajú elektrické impulzy, aby boli aktivované krížové nervy, ktoré riadia močový mechúr. Sú dve alternatívy. Prvou je stimulácia tibiálneho nervu ihlovou elektródou v oblasti členkov.

Druhou možnosťou je implantácia zariadenia priamo do spodnej časti chrbta, čím opäť stimulujeme krížové nervy. Ktorú metódu odporučia práve vám, závisí od aktuálnych ťažkostí s močením.

2. Vpichnutie botulotoxínu

Botulotoxín sa nevyužíva iba v estetickej chirurgii – je účinný aj pri hyperaktívnom močovom mechúre. Botulotoxín vám aplikujú priamo do mechúra.

Takto sa zníži pocit tlaku, aby pokleslo neustále nutkanie na močenie. Botulotoxín je účinný aj v prípade inkontinencie.

3. Zväčšenie močového mechúra

Využíva sa len zriedkavo, pretože má vedľajšie účinky. Pri zákroku sa odoberie časť čreva, ktorú sa použije na zväčšenie objemu mechúra.

Močovému mechúru potom bude trvať dlhšie, kým sa naplní, takže nebudete pociťovať veľký tlak. Automaticky sa zníži aj frekvencia močenia.

Čo vám hrozí pri neliečenom hyperaktívnom močovom mechúre

Mnoho ľudí vsádza na „samoliečbu“ hyperaktívneho mechúra, pretože to považujú za intímnu záležitosť. Radšej ticho trpia, s nikým o tom nehovoria, no takto riskujú výrazné zhoršenie stavu, keď už nebude dostatočná ani medikamentózna liečba.

Pri neliečení hyperaktívneho močového mechúra hrozí:

  • inkontinencia,
  • trvalá únava,
  • zmena prirodzeného prostredia v intímnych partiách – zvyšuje sa riziko infekcií kože a močových ciest,
  • vyššie riziko úrazov a zlomenín – keď v noci rýchlo utekáte na toaletu (hlavne u starších ľudí).

Na aké pomôcky máte nárok?

Pacienti s únikom moču majú nárok na čiastočnú úhradu pomôcok. Zdravotná poisťovňa vám preplatí napríklad:

  • vložky na inkontinenciu,
  • vkladacie plienky a fixačné nohavičky,
  • plienkové nohavičky,
  • podložky.

Pomôcky predpisuje urológ, neurológ, gynekológ, chirurg, geriater alebo onkológ. Na odporúčanie spomenutých odborných lekárov, ich môže predpísať aj praktický lekár, či lekár pre dorast (prípadne pediater).

Liečba-hyperaktívneho-močového-mechúra-3

Absorpčné pomôcky

K absorpčným pomôckam patria slipové vložky, vložky, naťahovacie a plienkové nohavičky. Ich úlohou je ochrana oblečenia, posteľnej bielizne alebo nábytku. Samozrejme, ochránia vás aj v nepríjemných spoločenských situáciách.

Absorpčné produkty pracujú na odlišnom princípe, ako menštruačné vložky. Ultra absorpčné kryštáliky zvyšujú svoju hmotnosť3-násobne, pričom moč menia na gél, ktorý už nemôže presakovať. Pokožka tak zostáva suchá.

Vrchná vrstva, ktorá prilieha na pleť, je jemná a nedráždivá. Veľmi rýchlo odvádza moč, takže nebudete pociťovať nepohodlie. Kryštáliky navyše neutralizujú pachy.

Čaj na hyperaktívny močový mechúr

V podpornej liečbe môžete využiť aj bylinné čaje. Pite ich už v doobedňajších hodinách, aby ste si prečistili močové cesty. Čaje pite teplé, ale nie horúce.

Najlepšie sú tieto bylinky (alebo ich zmesi):

  • praslička,
  • žihľava,
  • brusnice,
  • rebríček,
  • zlatobyľ,
  • repík.

Informácie v článku „Liečba hyperaktívneho močového mechúra: Cvičte a zapojte aj svoju hlavu“ nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.

Pridaj komentár