Lekárski odborári podali kvôli prenájmu parkovísk pri UNB trestné oznámenie

Bratislava 6. apríla (TASR) – Lekárske odbory pri Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) podali v súvislosti s prenájmom parkovísk pred nemocnicami v Petržalke a Ružinove trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Podľa odborárov je zmluva v hodnote vyše 950.000 eur, ktorú nemocnica uzavrela koncom minulého roka so spoločnosťou Zipp-S na desať rokov, nevýhodná a výber spoločnosti nebol transparentný.
„Konanie riaditeľa nemocnice považujeme za účelový prejav nevylučujúci úmyselný zámer, odporujúci etike s prvkami korupcie, vedúci k tunelovaniu organizácie,“ vyhlásil tento týždeň predseda odborárov pri ružinovskej nemocnici Miroslav Mendel, podľa ktorého prenajímateľ príde na základe zmluvy k nápadne vysokému zisku. Platba za parkovanie sa podľa neho navyše stáva ďalšou bariérou pre dostupnosť zdravotnej starostlivosti a obmedzuje aj zamestnancov.
Hovorkyňa nemocnice Danica Lehocká pre TASR uviedla, že zmluva na prenájom parkovísk a priebeh verejného obstarávania boli predmetom kontroly ministerstva zdravotníctva. K pripomienkam rezortu sa má UNB vyjadriť do konca apríla. „Hneď, ako tieto pripomienky, ktoré nám vytkli v rámci kontroly, zodpovieme, budeme informovať o definitívnom stanovisku k parkoviskám,“ reagovala Lehocká. Jeden podnet ku kontrole dala podľa hovorkyne samotná UNB, ďalší lekárski odborári. Čoho sa mal podnet týkať, nepovedala, keďže sa nemocnica ešte nevyjadrila k výsledkom kontroly ministerstva. O trestnom oznámení, ktoré podali odborári, UNB nemá relevantnú informáciu. „Ak by nás orgány činné v trestnom konaní požiadali o súčinnosť, poskytneme ju, samozrejme, v plnom rozsahu,“ povedala Lehocká.
Odborári kvôli prenájmu 460 parkovacích miest pred nemocnicami spustili začiatkom marca petíciu. Mendel vtedy tvrdil, že kapacita parkovísk je v súčasnosti nedostačujúca. Nemocnica pri prenájme vyhradila pre zamestnancov nemocnice 60 bezplatných miest v rámci parkoviska. Podľa hovorkyne UNB Danice Lehockej majú zamestnanci nemocnice k dispozícii aj 180 parkovacích miest v jej areáli. Pracovníci, ktorým sa miesto neujde, ako aj pacienti, si budú za parkovanie platiť.
UNB sa parkoviská rozhodla prenajať, keďže sú v havarijnom stave a nemocnica nemá peniaze na ich rekonštrukciu.

Pridaj komentár