(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Veľa ľudí sa aspoň raz za život stretne s krvácaním z nosa.
Má sa človek obávať, alebo ide o bežný a neškodný jav?
V sliznici nosa, ale aj na nosovej prepážke, sa nachádza pomerne zložitý systém žíl a drobných cievok, ktoré nielen prekrvujú, ale aj ohrievajú cez nos vdýchnutý vzduch.
Tento systém je pomerne citlivý a pri podráždení môže nastať krvácanie z nosa. Príkladom môže byť časté smrkanie, keď dochádza k silnejšiemu podráždeniu.
Najčastejšie príčiny krvácania z nosa:
- poškodenie sliznice nosa – napr. pri úraze,
- deformácie vnútri nosa,
- krehkosť malých ciev a ich porušenie, napríklad pri „šprtaní sa“ v nose, silnom fúkaní,
- senná nádcha a iné alergie,
- suchý vzduch,
- vysoká nadmorská výška,
- infekcie,
- niektoré ochorenia,
- nadmerné užívanie nosových sprejov a kvapiek,
- užívanie niektorých liekov.
Ochorenia a lieky, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť krvácania z nosa
Krvácanie z nosa sa môže vyskytnúť v zimných mesiacov, na jar či na jeseň, spolu s ochoreniami horných dýchacích ciest, pri horúčkovitých ochoreniach, virózach, zápalových ochoreniach žíl. Aj suchý vzduch z vnútorného vykurovania, alebo vonkajšieho chladu, môže vysušiť sliznicu nosa.
Mnohokrát je krvácanie z nosa spôsobené alergiou. V tomto prípade je sliznica veľmi náchylná na opakované krvácanie – až do času, keď človek prestane byť vystavovaný alergénu.
Ďalším dôvodom krvácania z nosa býva užívanie niektorých liekov, napríklad na riedenie krvi – heparín, warfarín, kyselina acetylsalicylová, či liekov na bolesť – napríklad diklofenak, naproxen. Taktiež ibupofén zvyšuje pravdepodobnosť krvácania nosa.
Ku krvácaniu z nosa môže dôjsť aj pri ochoreniach, ktoré sú spojené so zníženou zrážanlivosťou krvi. Tá môže byť zapríčinená ochorením pečene, obličiek, drogovou závislosťou, dlhodobou konzumáciou alkoholu, hemofíliou, či ochoreniami, ktoré sú spojené s nedostatkom krvných doštičiek, napríklad pri leukémii.
Náchylnosť na krvácanie z nosa sa môže zvýšiť aj v dôsledku narušenia stien ciev a žíl v nosovej dutine, ak vás trápi ateroskleróza či vysoký krvný tlak. Vážnym stavom je krvácanie zapríčinené nádorovými ochoreniami, či už v oblasti hlavy, ústnej alebo nosovej dutiny.
Ako zastaviť krv z nosa?
- Posaďte sa s predklonenou hlavou.
- Použite priamy tlak na mäkké časti nosa, v trvaní 10 až 15 minút. Uzatvoríte tým nosové dierky a zabránite krvácaniu.
- Dýchajte cez ústa.
- Priložte si studený obklad na nos.
- Zostaňte vo vzpriamenej polohe, nie v ľahu. Takto znížite tlak v cievach, a potom nedochádza k ďalšiemu krvácaniu.
Môžem na zastavenie krvácania použiť nosové kvapky?
Ak sa krvácanie opakuje, môže vám napadnúť, že ho zastavíte nosovým sprejom či nosovými kvapkami, ktoré zužujú cievy v nose. Práve kvôli tomu sa používajú na upchatý nos.
Hoci sa to môže zdať ako praktické riešenie, nerobte to, pretože tekutina sa cez narušenú sliznicu môže dostať do tela vo vyššom množstve, ako za normálnych okolností, čo by zvýšilo riziko vedľajších účinkov.
Zároveň by ste mali vedieť, že spreje a kvapky nie sú určené na vnútorné použitie – cez krv by sa dostali do tela, a vy tak môžete maskovať iba prejav vážnejšieho problému.
Paradoxne, nadmerné používanie sprejov a kvapiek môže viesť ku krvácaniu z nosa. Pokiaľ je krvácanie spôsobené podráždenou a suchou nosovou sliznicou, môžete použiť aj fyziologický roztok alebo masť, ale len v prípade, že krvácanie je zastavené.
Ľudové recepty odporúčajú výplachy nosa odvarom z prasličky roľnej. Odvar pripravíte tak, že lyžičku prasličky zalejete asi 2 dcl vriacej vody, necháte vylúhovať a scedeným a vychladeným odvarom si vyplachujete nos. Odvar môžete pripraviť aj z dubovej kôry a nátržníka.
Krvácanie z nosa počas tehotenstva
Počas tehotenstva sa môže krvácanie z nosa objavovať častejšie, a to najmä pre zvýšený objem krvi, čo je spôsobené nárastom hladiny hormónov – gestagénov (progesterón) a estrogénov (estradiol, estrón). Nemusí to byť vážnejší problém, ak ide o príležitostné krvácanie.
V prípade, že k nemu dochádza častejšie, netreba to podceňovať. Radšej navštívte lekára, pretože krvácanie môže byť spôsobené buď zvýšeným tlakom, alebo zmenenou zrážanlivosťou krvi.
Krvácanie z nosa sa najčastejšie vyskytuje v druhom trimestri (v 4. až 6. mesiaci). Po tomto období by malo ustúpiť.
Kedy bezodkladne vyhľadať lekára:
- pri častom krvácaní,
- ak krvácanie trvá dlhšie ako 20 minút,
- ak došlo k veľkej strate krvi,
- krvácanie z nosa u dieťaťa mladšieho ako 2 roky,
- krvácanie po úraze, napríklad hlavy,
- ak existuje podozrenie, že príčinou krvácania je cudzí predmet v nose,
- ak sa veľmi ľahko tvoria na pokožke modriny,
- ak môžu byť príčinou užívané lieky,
- ak sa vyskytli horúčky, bolesti hlavy a nosných dutín,
- ak trpíte vysokým krvným tlakom.
Čo sa nesmie pri krvácaní z nosa
Pri krvácaní by sa nemala zakláňať hlava. Krv stekajúca do hrdla totiž môže vyvolať zvracanie. Takisto si nesmiete silno fúkať nos (ani po zastavení krvácania), dvíhať ťažké predmety alebo odstraňovať chrasty.
Prevencia krvácania z nosa
Krvácaniu môžeme predchádzať viacerými spôsobmi – liečbou nádchy, alergie, či dostatočným prísunom vitamínu C. Odporúčaná denná dávka vitamínu C je 80 – 100 mg.
Pre fajčiarov, tehotné a dojčiace ženy, alebo pri zápalových ochoreniach a hojení rán, sa odporúčajú vyššie dávky, približne 130 mg.
Vyhýbajte sa zbytočnému vŕtaniu v nose, silnému fúkaniu nosa, zafajčeným priestorom, zvlhčujte vzduch v miestnosti i sliznicu nosa, noste chránič hlavy, ak vykonávate činnosti, pri ktorých môže dôjsť k úrazu. Taktiež nepoužívajte nosové spreje a kvapky dlhšie ako týždeň!
V prípade, že užívate napr. lieky na riedenie krvi, obráťte sa na svojho lekára a poradiť sa s ním o možných alternatívach. Pokiaľ nejde o lieky proti bolesti, ale o receptové lieky, bez porady s lekárom ich nevysadzujte.
Vo väčšine prípadov je krvácanie z nosa bežné a nemusíme ho pokladať za vážny jav. Častokrát je príčina hneď jasná a prvá pomoc sa dá zvládnuť hravo aj doma.
Na druhej strane, ak sa krvácanie opakuje príliš často, prípadne je spôsobené sprievodným ochorením alebo liečbou, bezodkladne vyhľadajte odbornú pomoc.
Autorka je farmaceutka
1 odpovedí na “Krvácanie z nosa: Kedy a prečo sa to deje?”