Služby lekární: Aké služby ponúkajú jednotlivé lekárne?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Lekáreň navštívil už hádam každý z nás. Či už pre upchatý nos, horúčku, alebo pre niečo závažnejšie, teda aj s receptom od lekára.

Magistri v bielom nás obslúžili, recept zamenili za lieky, vysvetlili užívanie, zaplatili sme, a potom prišla domáca liečba.

Takto nejako vyzerá predstava bežného človeka o návšteve lekárne. Väčšinou to tak aj je, ale málokto si uvedomuje, že lekáreň je špecifické miesto, ktoré ponúka (okrem výdaja liekov) viacero služieb z oblasti zdravotnej starostlivosti.

A služby lekární sú každým rokom lepšie aj na Slovensku.

Aké typy lekární poznáme?

Rozlišujeme 3 druhy lekární. Líšia sa svojím umiestnením, sortimentomčinnosťou:

  • nemocničná lekáreň,
  • verejná lekáreň,
  • pobočka verejnej lekárne.

Nemocničná lekáreň je súčasťou ústavného zdravotníckeho zariadenia, väčšinou nemocnice. Popri iných činnostiach, jej hlavnou náplňou je zabezpečovanie a príprava liekov pre pacientov na jednotlivých oddeleniach.

Verejná lekáreň je to, čo pozná väčšina z nás – je určená pre verejnosť, je situovaná v rámci mesta, v nákupných centrách či poliklinikách.

Pobočka verejnej lekárne sa na pohľad nelíši od verejnej lekárne, rozdiel je len v niektorých, hlavne prevádzkových detailoch, a v tom, že spravidla býva menšia.

sluzby-lekarni-dieteticke-lekarne
Zdroj foto: Shutterstock.com

Služba číslo jeden – výdaj liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín

Ako väčšina z nás vie, základnou a najdôležitejšou povinnosťou lekárne je – zabezpečiť základný sortiment, čiže lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny. Lekáreň by mala vytvoriť pre tento sortiment vhodné podmienky, kým sa nedostane k pacientovi.

Každá lekáreň je zo zákona povinná zabezpečiť predpísané lieky, zdravotnícke pomôcky či dietetické potraviny do 24 hodín. Výnimku tvoria individuálne zhotovené zdravotnícke pomôcky, kde je lehota 7 dní, a individuálne zhotovené ortopedicko-protetické pomôcky (rôzne ortézy, protézy či epitézy), u ktorých je to až 90 dní.

Nemusíte teda obiehať kvôli liekom celé mesto, ale všetko by mala zabezpečiť práve lekáreň, ktorú ste navštívili. Tento bod je však v súčasnosti pre reexport liekov (vývoz liekov do zahraničia) trochu problematický, lebo lieky chýbajú aj v distribútorskej sieti, a potom ich lekáreň nemá ako zohnať.

Tip:

Ak vám nedokáže lieky zohnať vaša lekáreň, pokúste sa obrátiť na väčšiu lekáreň. Prakticky totiž platí, že čím väčšia lekáreň, tým väčšie množstvo liekov vydáva, a tým je aj väčšia pravdepodobnosť, že vám vaše lieky bude schopná zohnať. Vyššiu pravdepodobnosť, že zoženú nedostupné lieky, majú aj lekárne, ktoré sídlia v nemocnici.

Doplnkový sortiment ala výživové doplnky

Práve sem patria všetky tie vystavené produkty (či už za pultom, alebo aj voľne), aby ste si ich mohli sami prezrieť. V doplnkovom sortimentom sa jednotlivé lekárne odlišujú – každá sa môže špecializovať na iný typ produktov – dojčenská výživa, potraviny pre športovcov, prírodné minerálne vody, bezlepkové potraviny či kozmetika.

Personál pravidelne absolvuje rôzne školenia, aby vám pri výbere doplnkového sortimentu vedel poskytnúť odborné poradenstvo. Lekáreň, ktorá ponúka širšie spektrum výrobkov z danej oblasti, je pravdepodobne schopná ponúknuť aj komplexnejšie poradenstvo v danej problematike.

sluzby-lekarni-zarabanie-liekov
Foto zdroj: Shutterstock.com

Individuálna príprava liekov na mieru

V minulosti sa všetky lieky pripravovali len v lekárňach, a namiešať tú správnu kombináciu liečivých látok, bolo skutočné lekárnické umenie. Dnes sa väčšina liekov vyrába vo veľkom a lekárne ich nakupujú od distribútorov.

Stále však vo väčšine lekární (pobočky nie sú povinné) prebieha aj výroba individuálne pripravovaných liekov. Sú to originálne a jedinečné lieky, ušité pacientovi na mieru, pripravované na základe lekárskeho predpisu.

Najčastejšie ide o rôzne liečivé vody, masti, krémy a púdre. V liečbe majú stále nezastupiteľné miesto, hlavne tam, kde treba zvoliť individuálny prístup k pacientovi.

Lekáreň vám dokáže individuálne namiešať aj voľnopredajné lieky, takže ju môžete o túto službu požiadať. Platí sa za suroviny, ktoré lekárnik pri príprave použije, za nádobu, do ktorej prípravok dá, a za samotnú prácu.

Cena nádob sa pohybuje v desiatkach centov, cena pracovného postupu do pár eur. Príkladom takejto služby je napríklad to, keď pacientom nevyhovujú produkty v tabletách (a preto si dávajú zarábať kapsule), alebo keď pre deti pýtajú čapíky s danou látkou, ktoré sú ľahšie aplikovateľné.

Lekáreň nie je len predajné miesto alebo odborné poradenstvo

Lekáreň nie je obchod a lekárnik nie je predavač. Okrem rozmanitého lekárnického sortimentu, nájdete tu odborné poradenstvo a možnosť zhodnotenia vašej liečby.

Každá lekáreň je vybavená priestorom pre dôverný rozhovor s lekárnikom. O svojom zdravotnom probléme sa môžete poradiť bez dlhého čakania (v preplnenej čakárni), magister vám môže odporučiť vhodný liečivý prostriedok, a tým ušetríte svoj aj lekárov čas. Prípadne, ak si to váš stav vyžaduje, lekárnik vás usmerní k lekárovi, a vy budete vedieť, že sa naozaj neoplatí čakať, či váš zdravotný problém neprejde sám od seba.

Okrem zdravotného stavu, môžete s lekárnikom prekonzultovať aj lieky, ktoré užívate. Pri užívaní viacerých liekov sa totiž môže stať, že niektoré sa vzájomne ovplyvňujú, ich účinok sa môže meniť, a všetko si to odnesie váš organizmus. Stáva sa to napríklad vtedy, ak predpisujúci lekár nie je informovaný o ostatných liekoch, ktoré užívate.

Pokiaľ chodievate vždy do tej istej lekárne, lekárnik vie sledovať vašu liekovú históriu, čiže všetky lieky, ktoré ste kedy užívali, a upozorniť vás, ak sa niektoré budú spolu „biť“. Navyše, vie sa pozrieť aj na náklady na vaše lieky a vyhľadať lacnejší liek s rovnakou liečivou látkou a rovnakým účinkom, a vy tak môžete významne ušetriť.

Samozrejmosťou sú informácie o správnosti užívania liekov a produktov, ktoré kupujete. Lekárnik vám musí poskytnúť tzv. dispenzačné minimum, teda nevyhnutné informácie, aby ste preparáty užívali správne, aby bola zabezpečená ich kvalita, bezpečnosť a najvyššia účinnosť.

Ak vám teda pri výdaji nepovie viac, ako sumu, ktorú máte platiť, nebojte sa ho pýtať. Nato tam je.

sluzby-lekarni-meranie-glykemie
Zdroj foto: Shutterstock.com

Lekáreň a prevencia

Hovorí sa, že najlepšou liečbou je prevencia. Preto sa okrem riešenia už existujúcich zdravotných problémov, lekárne zameriavajú aj na to, ako im predchádzať, ponúkajú možnosť premerania niektorých rizikových parametrov (tzv. skríningové vyšetrenia) a pod.

Prevencia je zameraná hlavne na cukrovku a srdcovocievne ochorenia. V závislosti od vybavenia lekárne, si môžete dať otestovať hladinu glukózy, cholesterolu, tukov v krvi. Vyšetrenie je takmer bezbolestné, budete musieť prežiť len malý vpich do prsta a odobratie kvapky krvi. Glukóza a tuky (triglyceridy) sa vyšetrujú nalačno, cholesterol nezávisle od jedla.

Po vyšetrení nedostanete len nejakú nič nehovoriacu hodnotu, ale aj odbornú konzultáciu, čo znamenajú namerané výsledkov, a cielené poradenstvo.

V lekárne si môžete nechať zmerať aj krvný tlak, telesný tuk či hmotnosť.

Internetová lekáreň – výdaj voľnopredajných liekov a výživových doplnkov cez internet

Už niekoľko rokov si môžeme voľnopredajné lieky, zdravotnícke pomôcky a doplnkový sortiment nakupovať aj na webových sídlach lekární, z pohodlia svojho domova. Je to veľmi jednoduché, stačí len niekoľko klikov, a prevádzkovateľ lekárne vám lieky (neplatí pre lieky, ktoré sú viazané na lekársky predpis) doručí priamo domov.

Nevýhodou je však absencia osobného kontaktu a odborného poradenstva. Musíte sa uspokojiť so stručným popisom, uverejneným pri jednotlivých produktoch.

Preto ak ste dané lieky ešte neužívali, je lepšie navštíviť lekáreň osobne a poradiť sa o užívaní najprv s lekárnikom.

služby lekární donáška domov
Zdroj foto: Shutterstock.com

Donáška domov

Vybrané lekárne ponúkajú dovoz liekov na recept až k vám domov. Funguje to tak, že od vás zamestnanec lekárne alebo ošetrujúci pracovník zozbiera recepty, a keď budú mať všetky lieky „pokope“, dovezú vám ich priamo domov.

Tento systém je vhodný najmä pre starších ľudí a ľudí, ktorí žijú na samotách a ťažko sa dopravujú k najbližšej lekárni.

Smetný kôš na staré lieky

Všetky lieky predstavujú nebezpečný odpad, ktorý by nemal skončiť vo vašom koši, pretože hrozí riziko zamorenia pôdy a vody. Miestom, kam staré a nepoužívané lieky patria, je práve lekáreň.

Každá lekáreň musí mať vytvorené miesto pre zhromažďovanie liekov, ktoré jej odovzdávajú obyvatelia. Vrecia s vyzbieranými liekmi následne zberá firma s názvom Modrá planéta, a to až 4x ročne. Zber finančne zabezpečuje štát.

Do lekárne odovzdajte aj použité ihly, striekačky a ortuťové teplomery.

Pohotovostná lekáreň

Niekedy je život nevyspytateľný a zdravotné problémy sa ohlásia v noci, cez víkend, či vo sviatok, a vy potrebujete svoje lieky.

Čo v tomto prípade?

Zákon myslí aj na neočakávané prípady, a preto ustanovuje lekárňam povinnosť poskytovať lekárenskú pohotovostnú službu aj mimo schváleného prevádzkového času. Fungovanie tejto služby organizuje a nariaďuje samosprávny kraj.

Počas pohotovosti, lekáreň funguje buď v štandardnom režime, alebo vám lieky vydá cez špeciálne okienko, vybavené zvončekom.

Informácie o najbližšej verejnej lekárni, alebo jej pobočke, ktorá pohotovosť vykonáva, nájdete aj na vchode do lekárne. Informácie bývajú umiestnené na viditeľnom mieste, alebo na www.zzz.sk či www.e-vuc.sk.

Lekáreň naozaj nie je žiadna predajňa liekov, ale miesto, kde dostanete plnohodnotnú lekárenskú starostlivosť. Skúste sa o tom presvedčiť sami – pri najbližšej návšteve.

Autorka študuje na FaF UK v Bratislave

Redakčne upravené

Zdroje:

www.adc.sk

http://www.solen.sk/

Vyhláška MZ SR č. 129/2012 Z.z. o požiadavkach na správnu lekárenskú prax

Zákon č. 362/2011 Z. z.  o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Pridaj komentár