Jasnočervená krv v stolici.
(Zdroj foto: Stock.adobe.com)
Zistenie, že máte krv v stolici, automaticky vyvoláva obavy. Netreba však hneď myslieť na najhoršie, i keď sa tento stav spája s rakovinou hrubého čreva alebo konečníka. Dôležitá je farba stolice – či je jasnočervená krv v stolici, alebo je sfarbená dogaštanova či až dočierna. V každom prípade, nie je na mieste takéto zistenie bagatelizovať, pretože krv v stolici je symptóm mnohých problémov a niektoré sú vážne.
Môžete mať v stolici krv, aj keď ju nevidíte?
Znamená krv v stolici zákonite rakovinu?
Aké sú ďalšie príčiny krvácania v tráviacom trakte?
Dá sa presne zistiť, odkiaľ krvácate?
Ako lekár príde na to, v čom je problém?
V čom spočíva liečba, ak lekár potvrdil krv vo vašej stolici?
Platí pravidlo, že čerstvá krv v stolici zvyčajne pochádza z konečníka alebo z miest blízko pri konci čreva, prípadne z hemoroidov. Tmavšia, či až čierna stolica signalizuje staršiu krv, teda problém je niekde vyššie v tráviacom trakte. Farba stolice je teda veľmi dôležitá pri diagnostike ochorenia.
Avšak nie každá červenkavá alebo čierna stolica znamená prítomnosť krvi. Farbu stolice ovplyvňujú aj niektoré potraviny. Napríklad paradajky, repa a brusnice môžu zafarbiť stolicu dočervena, rovnako aj červené potravinárske farbivo. Čučoriedky, sladké drievko a tmavá listová zelenina farbia stolicu dočierna.
Krv v stolici: Príznaky
Ako sme naznačili, dôležité je sledovať farbu stolice, ale aj to, či sa nachádza len na niektorých miestach, alebo stolicu pokrýva, či po stolici máte aj krvácanie z konečníka, bolesti, zápchu. To sú informácie, ktoré pomôžu lekárovi stanoviť diagnózu. Rovnako spomeňte, ak vás trápi hnačka a krv v stolici alebo ste si všimli hlien a krv v stolici.
Niekedy však vôbec nemusíte mať potuchy o tom, že na niektorom mieste tráviaceho traktu krvácate. Pri malých množstvách krvi to jednoducho voľným okom nespozorujete. Práve preto je dôležitou súčasťou preventívnych prehliadok vo veku nad 40 rokov test na okultné krvácanie. Samozrejme, neznamená to, že krv v stolici u detí si netreba všímať.
Ak máte obavy alebo podozrenie, v lekárni zoženiete jednoduchý voľnopredajný test na krv v stolici.
Jasnočervená krv v stolici: Krvácanie v tráviacom trakte
Krv v stolici znamená, že niekde vo vašom tráviacom trakte nastalo krvácanie. Niekedy je množstvo krvi také malé, že sa dá zistiť iba okultným testom. Inokedy si na toaletnom papieri po vyprázdnení alebo v toalete všimnete jasnočervenú krv. Výsledkom krvácania, ktoré sa vyskytuje vyššie v tráviacom trakte, je čierna, dechtová stolica.
Krv v stolici: Najčastejšie príčiny
Divertikulárna choroba – Divertikuly sú malé vrecká, vydutiny, ktoré vyčnievajú zo steny hrubého čreva. Zvyčajne nespôsobujú problémy, ale niekedy sa rozkrvácajú alebo infikujú.
Análna trhlina – Malé poškodenie alebo roztrhnutie tkaniva, ktoré lemuje konečník. Podobá sa na praskliny, ktoré vznikajú na suchých perách. Spôsobuje ich zvyčajne objemná tvrdá stolica a môžu byť bolestivé.
Kolitída – Zápal hrubého čreva. Pri infekciách čriev veľmi často dochádza aj ku krvácaniu.
Angiodysplázia – stav, pri ktorom sú príčinou krvácania krehké, abnormálne krvné cievy.
Peptické vredy – Vytvárajú otvorené rany v sliznici žalúdka, dvanástnika alebo v hornej časti tenkého čreva. Mnoho peptických vredov vyvoláva infekcia baktériou Helicobacter pylori (H. pylori). Vredy však môžu vzniknúť aj z dlhodobého užívania protizápalových liekov, ako sú aspirín, ibuprofén a naproxén, prípadne z užívania veľkých dávok.
Polypy alebo rakovina – Polypy sú nezhubné výrastky, ktoré zvyknú rásť, krvácať a taktiež sa vedia premeniť na rakovinové.
Kolorektálny karcinóm je, žiaľ, čoraz častejším onkologickým ochorením. Jedným z prvých príznakov je krvácanie, ktoré nie je viditeľné voľným okom. Takže kontrola stolice testom na okultné krvácanie je veľmi dôležitou diagnostickou metódou, ktorá môže zachrániť život.
Problémy s pažerákom – Kŕčové žily pažeráka neraz vedú k vážnej strate krvi, preto sú veľmi nebezpečné. Okrem tmavej stolice sa často prejavia aj zvracaním krvi.
Krv v stolici: Diagnostika
Akékoľvek krvácanie v stolici by mal zhodnotiť lekár. Povedzte mu všetky podrobnosti, ktoré ste si všimli. Pomôžu mu lokalizovať miesto krvácania. Napríklad ak evidujete krv v stolici a bolesť v pravom boku, stolica je čierna, dechtová stolica – príčinou môže byť vred alebo iný problém v hornej časti tráviaceho traktu. Jasnočervená krv alebo stolica gaštanovej farby zvyčajne naznačuje problém v dolnej časti tráviaceho traktu – hemoroidy alebo divertikulitídu.
Lekár vás vyšetrí aj fyzicky – tak zistí, či je príčina badateľná, alebo sa skrýva hlbšie. Podľa zhodnotenia vášho stavu vás pošle na ďalšie diagnostické testy na určenie príčiny krvácania.
Tieto testy zahŕňajú:
Nazogastrický výplach
Test, ktorý ukáže, či je krvácanie v hornom alebo v dolnom tráviacom trakte. Procedúra zahŕňa vyprázdnenie obsahu žalúdka trubicou zavedenou do žalúdka nosom. Ak neobsahuje stopy krvi, krvácanie sa buď zastavilo, alebo je v dolnej časti tráviaceho traktu.
Ezofagogastroduodenoskopia (EGD)
Táto procedúra s komplikovaným názvom zahŕňa zavedenie endoskopu alebo flexibilnej trubice s malou kamerou na konci cez ústa a pažerák do žalúdka a dvanástnika. Lekár vďaka endoskopu môže ľahšie pátrať po zdroji krvácania, pretože vidí sliznicu. Endoskopia slúži aj na odber malých vzoriek tkaniva, ktoré sa vyšetrujú pod mikroskopom (biopsia). Takže lekár, ak uzná za potrebné, v priebehu vyšetrenia odoberie aj vzorku a následne ju vyhodnotí.
Kolonoskopia
Postup je podobný ako v prípade EGD, až na to, že flexibilná hladička sa zavádza do tráviacej sústavy cez konečník. Lekár dokáže prezrieť hrubé črevo a nachádza prípadné deformity či problémové miesta. Aj pri kolonoskopii je možné odobrať vzorku tkaniva na biopsiu, dokonca tiež odstrániť polypy.
Enteroskopia
Enteroskopia je vyšetrenie tenkého čreva. Zvyčajne sa používa postup podobný predchádzajúcim dvom diagnostickým metódam, ale existuje aj modernejšia forma. Tá spočíva v tom, že prehltnete kapsulu s malou kamerou vo vnútri. Tá pri prechode tráviacim traktom prenáša obrázky na monitor lekára.
Báriový röntgen
Klasický röntgen s využitím kontrastného materiálu – bária. To zabezpečí, že tráviaci trakt bude na röntgene viditeľný. Bárium sa podáva buď ústne, alebo sa vkladá do konečníka.
Rádionuklidové skenovanie
Spočíva v podaní malého množstva rádioaktívneho materiálu injekciou do žily. Potom lekár dokáže pomocou špeciálnej kamery vidieť prietok krvi v tráviacom trakte. Tak ľahko zistí, kde dochádza ku krvácaniu.
Angiografia
I tento diagnostický proces zahŕňa injekciu so špeciálnym farbivom, ktorá sa dáva do žily. Farbivo zviditeľňuje cievy na röntgenovom alebo počítačovom tomografe (CT). V mieste krvácania uniká z ciev, a tak je ľahko lokalizovateľné.
Laparotómia
Chirurgický zákrok, pri ktorom lekár otvorí brušnú dutinu a vyšetrí brucho. Je to potrebné najmä v prípadoch, keď iné testy nezistia príčinu krvácania, alebo treba konať veľmi rýchlo.
Okrem toho vám odborník odporučí laboratórne testy z krvi, moču alebo stolice – ak ich považuje za potrebné. Zameriavajú sa napríklad na problémy so zrážaním krvi, anémiu a prítomnosť infekcie H. pylori.
Zdroj foto: Stock.Adobe.com
Aké sú ďalšie príznaky pri krvi v stolici?
Pacient, ktorý má diagnostikovanú alebo aj nediagnostikovanú krv v stolici, nemusí o krvácaní vôbec vedieť a nemusí mať žiadne ďalšie príznaky. Na druhej strane môže mať aj bolesti brucha, vracanie, slabosť, ťažkosti s dýchaním, hnačku, zápchu, búšenie srdca, mdloby. Aj neželané chudnutie niekedy znamená krvácanie v tráviacom trakte. Všetky príznaky závisia od príčiny, umiestnenia, dĺžky a závažnosti krvácania.
Ako zastaviť akútne krvácanie
Existuje viacero medicínskych metód na zastavenie akútneho krvácania v tráviacom trakte:
- vstreknutie chemikálií do miesta krvácania pomocou endoskopie,
- ošetrenie miesta krvácania elektrickým prúdom alebo laserom,
- použitie pásky alebo spony na uzatvorenie krvácajúcej cievy.
Krv v stolici: Liečba
Okrem zastavenia okamžitého krvácania (ak je potrebné), liečba spočíva v riešení príčiny krvácania. Len tak sa dá zabrániť opakovaniu stavu. Keď je problém v infekcii H. pylori, dostanete antibiotiká, pri iných problémoch napríklad lieky na potlačenie kyseliny v žalúdku alebo protizápalové lieky na liečbu kolitídy. Na odstránenie polypov alebo častí hrubého čreva poškodených rakovinou, divertikulitídou alebo zápalovým ochorením čriev je zvyčajne potrebná operácia.
Podľa príčiny krvácania v tráviacom trakte, aj vy môžete prispieť k liečbe. Napríklad nedráždivou stravou s vysokým obsahom vlákniny na zmiernenie zápchy či sedacím kúpeľom z dubovej kôry na zmiernenie hemoroidov. Najlepšou prevenciou pred obávanou rakovinou konečníka alebo hrubého čreva je okrem kvalitnej stravy, dostatku vlákniny a tekutín pravidelná preventívna prehliadka vrátane testu na okultné krvácanie (vo veku nad 40 rokov).
Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/blood-in-stool
https://www.webmd.com/digestive-disorders/blood-in-stool
https://www.verywellhealth.com/blood-in-stools-1945265
https://www.healthline.com/health/rectal-bleeding