KOŠICE: Nadštandard v Univerzitnej nemocnici najviac využívajú mamičky

Košice 8. augusta (TASR) – Záujem pacientov o nadštandardné izby v najväčšej košickej nemocnici na väčšine oddelení je zhruba 50-percentný. Najviac sú ochotné priplatiť si mamičky na gynekologicko-pôrodníckej klinike, kde sú takéto izby využívané prakticky na plnú kapacitu. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Ladislava Šustová.
„Nadštandard“ pacientovi dáva súkromie v jednoposteľovej izbe s televízorom, rádiom, chladničkou, WC a sprchou, možnosť návštev príbuzných na izbe a v prípade záujmu možnosť prístelky a pobytu rodinného príslušníka. Na gynekologicko-pôrodníckej klinike vyjde pacientku noc v takejto izbe 24 eur. „Dohľad personálu je rovnaký pre všetkých pacientov – adekvátny jeho aktuálnemu zdravotnému stavu. Nadštandard sa týka len izby,“ uviedla zároveň hovorkyňa nemocnice.
Podľa cenníka nemocnice si môžu mamičky zvoliť aj iné zvýhodnenia, napr. trojlôžková izba s „rooming“ starostlivosťou o narodené dieťa stojí na jednu noc tri eurá. Nadštandardné izby sa na klinike v nemocnici na Triede SNP v tomto roku využívajú na 100%, na Rastislavovej ulici sú dve také izby na popôrodnom oddelení taktiež obsadené na plnú kapacitu a ďalšie dve izby na pooperačnom oddelení na 75%.
Naposledy zriadila UNLP nové dve izby s vyšším komfortom na urologickom oddelení v júli, zatiaľ majú polovičnú obsadenosť. Najmenší záujem je o osobitne vybavenú izbu na oddelení fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie. Za prvý polrok tam bolo ubytovaných asi sedem pacientov v priemernej v dĺžke 7-10 dní. „Relatívne nižší záujem o ubytovanie možno odráža sociálnu úroveň skladby pacientov na tomto oddelení – starší, nezamestnaní, invalidní dôchodcovia, ktorí si často nemôžu dovoliť úhradu tejto služby,“ povedala Šustová.
Zvlášť vybavené izby má oddelenie hematológie a onkohematológie, ktoré inak nedisponuje osobitnými nadštandardnými izbami. Z prostriedkov občianskeho združenia „SOS Leukémia“ sa zakúpilo zariadenie do izieb, ktoré sa všetky postupne vybavujú čo najlepšie. Toto oddelenie poskytuje nadštandardnú starostlivosť pre pacienta po stránke odbornej i opatrovateľskej, konštatovala hovorkyňa nemocnice.

Pridaj komentár