KOŠICE: Lekári vyzývajú prezidenta SR, aby nepodpísal zákon o platoch sestier

Košice 10. februára (TASR) – Zvýšenie miezd zdravotných sestier v súkromných ambulanciách podľa prezidenta Slovenskej lekárskej únie špecialistov (SLÚŠ) Andreja Janca spôsobuje problémy, ktoré v súčasnej dobe nie sú lekári schopní riešiť. Vyhlásil, že zdravotnícke organizácie vyzývajú prezidenta SR, aby nepodpísal zákon o minimálnych mzdách zdravotných sestier.
„Vyjednávania sestier s ministrom zdravotníctva prebiehali separátne, bez účasti nás – zamestnávateľov,“ uviedol Janco. Za najväčší problém však opakovane označil zníženie odvodov do zdravotných poisťovní za poistencov štátu. Argumenty ministerstva zdravotníctva o tom, že finančné zdroje by sa mohli získať pri zmene liekovej politiky považuje Janco za politické, nie ekonomické.
„Ak 1. apríla vstúpi zákon o platoch lekárov a sestier do platnosti, v žiadnom prípade nemôžeme očakávať, že v zdravotných poisťovniach bude na to dostatok zdrojov,“ vyhlásil Janco. Zdôraznil, že SLÚŠ nie je proti zvyšovaniu platov, ale nie tak, že sa zdravotníckym zariadeniam uberú zdroje a následne príde príkaz na zvyšovanie.
„Odmietame problém nedostatku financií riešiť vzájomnými súbojmi medzi jednotlivými segmentmi, bojmi so zdravotnými poisťovňami, a bojmi s pacientmi o ďalšie poplatky,“ dodal Janco. Navrhol tiež, aby ľudia, ktorí nikdy neprispeli do systému zdravotného poistenia, mali aj obmedzenú starostlivosť. 
Zdravotnícke organizácie v tejto chvíli zotrvávajú na jedinej požiadavke. Tou je navýšenie platby štátu za jeho poistencov na úroveň 5 percent zo súčasne štátom definovaného vymeriavacieho základu tak, aby mohla byť zabezpečená vyššia kvalita a efektivita a dostupnosť zdravotnej starostlivosti.
Podľa Janca tento názor zdieľajú okrem SLÚŠ aj Asociácia fakultných nemocníc, Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia všeobecných lekárov pre deti a dorast, Slovenská lekárska komora, Slovenská asociácia jednodňovej chirurgie, Asociácia súkromných lekárov, Asociácia stomatológov a všetky zdravotné poisťovne.
„Platy sestier sa môžu zvýšiť až po tom, ako budú zdravotné poisťovne schopné deklarovať, že finančné zdroje majú na účte,“ poznamenal ďalej Janco. Ak sa situácia nezmení, lekári upozorňujú, že raálne hrozí zánik 30 percent špecializovaných ambulancií.
Ministerstvo zdravotníctva považuje Jancove aktivity za politickú kampaň. „Kandidát Obyčajných ľudí číslo 29 Andrej Janco by nemal zneužívať lekárov špecialistov na predvolebnú kampaň a mal by sa zdržať neodborných vyjadrení. Jeho asociácia zastupuje minimum lekárov, Janco tak zneužíva všetkých špecialistov v predvolebnom boji. Lieková reforma, nastavenie cien na druhú najnižšiu cenu v EÚ a zavedenie generickej preskripcie ušetrí pacientom aj zdravotným poisťovniam desiatky miliónov eur v tomto roku. Časť týchto peňazí už VšZP poslala do nemocníc a ďalšie dodatky k zmluvám pripravuje. Aj súkromné poisťovne rokujú s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti,“ reagovala na dnešné vyjadrenia hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová.

Pridaj komentár