KOŠICE: Detské ARO má nové resuscitačné postele, ochránia pred preležaninami

Košice 9. marca (TASR) – Detské ARO v Košiciach, ktoré trpelo akútnym nedostatkom resuscitačných postelí, získalo tri nové. Postele pomôžu III. Klinike pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny (KPAIM) v košickej Detskej fakultnej nemocnici (DFN). Chorým deťom v kritickom stave zabezpečia adekvátne polohovanie a ochránia ich pred preležaninami.
„Sme šťastní, že sa už nebude opakovať situácia z vlaňajšieho leta, keď sme nemali vhodné lôžko pre urasteného, vážne zraneného 15-ročného chlapca, ktorý u nás ležal po ťažkej dopravnej nehode a z postele mu trčali nohy,“ komentovala predsedníčka Občianskeho združenia Detské ARO a manažérka dennej zmeny na klinike Lucia Behunová. Pripomenula, že ešte v júni 2011 sa na 12-lôžkovom oddelení nachádzala iba jediná, viac ako 10-ročná resuscitačná posteľ a aj tá bola vhodná iba pre deti do ôsmich rokov.
Kritický stav bol dôvodom na založenie občianskeho združenia Detské ARO Košice v októbri 2010. Združenie sa snaží získať finančné prostriedky na zlepšenie starostlivosti o kriticky choré deti a ich rodiny na klinike a prispieť k jej lepšiemu vybaveniu. Na nové postele prispela sumou 10.000 eur Nadácia VÚB. 
Oddelenie košického detské ARO poskytuje intenzívnu a resuscitačnú starostlivosť deťom od 0 do 19 rokov z celého východoslovenského regiónu. Medzi pacientmi sú najmä deti s úrazmi, ale aj s rôznymi ochoreniami detského veku, ktoré prebiehajú mimoriadne prudko, alebo môžu závažne ohroziť život. „Najčastejšie ide o zlyhanie dýchania, srdcovo-cievneho systému alebo vedomia, ktoré spôsobujú ťažké úrazy, predovšetkým hlavy, a náhodné alebo úmyselné otravy. Staráme sa aj o deti po náročných chirurgických výkonoch a o deti s onkologickými ochoreniami,“ priblížil lekár a podpredseda OZ Detské ARO Košice Vladimír Filka.
Nové resuscitačné postele majú všestranné možnosti polohovania, bočnice pre prevenciu pádov, doplnky pre lepšiu ošetrovateľskú starostlivosť a je možné ich rýchle polohovať v prípade ohrozenia života a potreby resuscitácie. Výhodou je aj možnosť predĺžiť lôžko a súčasne dodržať šírku 100 cm, čo je podľa lekárov pozitívom, vzhľadom na obmedzené priestorové možnosti oddelenia.
„Komfortná manipulácia s novými posteľami umožňuje personálu šetrne transportovať pacientov na operačné sály a výkon diagnostických vyšetrení napr. CT vyšetrenie a magnetickú rezonanciu. Najväčší prínos vidíme pre pacientov, ktorí vyžadujú neurointenzívnu starostlivosť,“ vyzdvihla prednostka III. KPAIM Mária Pisarčíková. Na tejto klinike hospitalizujú ročne v priemere 350 detí.

Pridaj komentár