(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Neliečená cukrovka časom prináša krátkodobé aj dlhodobé zdravotné komplikácie.
Sú to napríklad choroby srdca a ciev, poškodenia nervov alebo zraku, amputácie a podobne.
Tieto stavy vznikajú preto, že nemáme hladinu cukru v krvi pod kontrolou, presnejšie – hladina je dlhodobo zvýšená. Každý diabetik by mal o komplikáciách vedieť, aby zachytil prvé zmeny.
Férovo však priznajme, že niektoré ťažkosti sa u diabetikov jednoducho objavujú. V našom článku sa zameriame na malé a veľké krvné cievy.
1. Ako diabetes ovplyvňuje oči?
Rozmazané videnie
Rozmazané videnie patrí k prvým varovným príznakom cukrovky. Zrak je rozmazaný, pretože na zadnú stranu oka tlačí priveľa tekutiny.
Aj preto šošovka “napučí” a zmení tvar. Oči nedokážu zaostriť a objekty sú nejasné.
Keď nám však nasadia inzulín, ťažkosti zvyčajne do niekoľkých týždňoch ustúpia, ak poškodenie zraku nie je dlhodobé a trvalé.
Diabetická retinopatia
Ide o poškodenie malých ciev v sietnici oka, opäť kvôli vysokej hladine cukru. Čím dlhšie máte cukrovku, tým je pravdepodobnejšie, že sa u vás objaví retinopatia.
Pokiaľ máte hladinu cukru pod kontrolou, zvyšujete svoju šancu na úspech. V opačnom prípade hrozí až slepota. Aj preto treba tento stav čo najskôr podchytiť.
V prípade diabetu 1. typu sa retinopatia nezvykne rozvinúť pred pubertou. V dospelom veku je to zvyčajne až po vyše 5 rokoch diabetu, ale nie vždy viete, že diabetes máte.
Pri diabete 2. typu sú problémy s očami jedným z prvých príznakov, že sa niečo deje. Aj preto si musíme pravidelne kontrolovať hladinu cukru, a tiež krvný tlak a cholesterol.
Medzi ďalšie komplikácie diabetu, ak hovoríme o zraku, patrí zelený zákal (glaukóm) a šedý zákal. Žiaľ, aj tu sa to niekedy končí slepotou, najmä u starších pacientov.
Ak fajčíte, skúste prestať – prospeje to aj vašim očiam!
2. Ako diabetes ovplyvňuje obličky?
Poškodenie obličiek – diabetická nefropatia – sa vyvíja veľmi pomaly. Nefropatia sa najčastejšie vyskytuje u ľudí, ktorí majú cukrovku približne 20 rokov.
Je to veľmi vážny stav, aj preto ho musíme odhaliť v čo najskoršom štádiu. Okrem krvného tlaku, si všímajte najmä tieto príznaky:
- opuchy nôh, členkov, rúk alebo očí,
- zvýšené močenie,
- zmätenosť alebo ťažkosti so sústredením,
- lapanie po dychu,
- strata chuti do jedla,
- nevoľnosť a zvracanie,
- pretrvávajúce svrbenie,
- únava.
Na kontrolu stavu sa používa 24-hodinový moč. Na vyšetrenie by ste mali chodiť podľa odporúčaní lekára, no zvyčajne je to 1x ročne.
3. Ako diabetes ovplyvňuje nervy?
Vysoká hladina cukru v krvi môže poškodiť prakticky ktorýkoľvek nerv v tele. U diabetika sú to najčastejšie nervy v dolných a horných končatinách (viac v kapitole nižšie).
Tento stav voláme diabetická neuropatia. Okrem nôh a rúk, bývajú postihnuté aj nervy tráviaceho traktu, nervy zásobujúce srdce či pohlavné orgány.
4. Ako diabetes ovplyvňuje nohy?
Veľkým strašiakom pre každého cukrovkára je syndróm diabetickej nohy. Syndróm vzniká kvôli vážnemu poškodeniu nervov, ciev a kĺbov v dolných končatinách.
Vtedy hrozia infekcie, gangrény (odumieranie tkaniva), deštrukcia hlbokých tkanivových štruktúr. Ak tento vývoj včas nezastavíme, môže to vyústiť do amputácie prstov, až nohy.
Diabetická noha spočiatku nebolí, všetko sa rozvíja bez akýchkoľvek viditeľných prejavov. K prvým príznakom, ktoré už v nohách pocítite, patrí:
- mravčenie, pichanie, pálenie,
- výrazné bolesti – kŕče, ostrá bolesť,
- prílišná citlivosť aj na jemný dotyk,
- znížená citlivosť – neschopnosť vnímať poranenia,
- suchá, tvrdnúca koža s prasklinami.
Ak sa dlhodobo liečite na diabetes, lekár vám vysvetlí pravidlá starostlivosti o nohy.
5. Ako diabetes ovplyvňuje srdce a cievy?
Choroby srdca (tzv. kardiovaskulárne choroby) sa u diabetikov vyskytujú 2 až 4x častejšie, ako v bežnej populácii, navyše sú hlavnou príčinou úmrtia. Zároveň platí, že riziko infarktu u diabetika je rovnaké ako u nediabetika, ktorý infarkt už raz prekonal.
Dôvodom je – ako inak – vysoká hladina glukózy v krvi, ktorá poškodzuje cievy i nervy. A na aké srdcové choroby si má dať cukrovkár pozor?
Predovšetkým na už spomínaný infarkt a mozgovú mŕtvicu. Obe diagnózy totiž súvisia so zlou cirkuláciou krvi.
Odpovedzme si teraz na najčastejšie otázky diabetikov ohľadom ochrany srdca a ciev. Niektoré informácie budú užitočné aj pre nediabetikov.
Ako súvisí vysoký krvný tlak a cukrovka?
Dá sa povedať, že vysoký krvný tlak je u diabetikov pomerne typický – objavuje sa u 60 – 80 % diabetikov 2. typu a 40 % diabetov 1. typu. Ak si opakovane nameriame krvný tlak nad 140/90 mmHg, hovoríme o artériovej hypertenzii.
Čo je ateroskleróza?
Ide o proces, ktorý nazývame aj tvrdnutie alebo kôrnatenie tepien. Cievy a tepny sú zúžené, upchávajú sa, a tým klesá prietok krvi.
Ateroskleróza sa prejavuje akútnym nedokrvením nohy, v horšom prípade srdca (srdcovým infarktom) alebo mozgu (mozgovou porážkou).
Kedy môžem dostať infarkt?
Chcete vedieť, pri akom tlaku hrozí infarkt? Aby ste predišli nebezpečnému infarktu, Slovenská diabetologická spoločnosť radí tieto hodnoty krvného tlaku:
- starší diabetik s viacročnou systolickou hypertenziou: 140/90,
- diabetik v mladom a strednom veku: 130/85,
- pri poškodení obličiek (proteinúria viac ako 1 g): 130/80.
Ako rozpoznať infarkt?
Známe “pichanie pri srdci” ešte neznamená, že treba myslieť na najhoršie. Len u 20 % ľudí, ktorí prídu na pohotovosť s bolesťou na hrudi, je diagnostikovaný infarkt.
Za hrudnou bolesťou sa často skrývajú iné zdravotné ťažkosti, napríklad s chrbticou či pľúcami. Zdravotníkov vyhľadajte, ak pociťujete niektoré z týchto príznakov:
- nepríjemný tlak a bolesti na hrudi, ktoré trvajú dlhšie, alebo sa vracajú,
- pískanie v hrudi, dýchavica,
- bolesť vyžarujúca do ľavého ramena, prípadne nižšie do ruky,
- tŕpnutie prstov na ľavej ruke,
- tuhý pocit na chrbte, v krku, čeľusti alebo v žalúdku,
- studený pot,
- nevoľnosť, závraty.
Upozornenie:
Tŕpnutie rúk u diabetika je často zapríčinené aj poškodením nervov (pri diabetickej neuropatii, ako sme spomínali vyššie).
Cukrovka ako ochrana pred brušným infarktom?
Aneuryzma, čiže vydutie najväčšej tepny v tele (aorty), je životu nebezpečný stav. Kvôli postupnému rozširovaniu cievnej steny sa môže aorta rozštiepiť, alebo praskne.
Pokiaľ kardiológ zistí významné vydutie aorty, nateraz jediným dostupným riešením je chirurgický zákrok. Ostatné je o prevencii. Sledujeme krvný tlak a cholesterol, nefajčíme, hýbeme sa. Pozor však na dvíhanie ťažkých bremien!
Podľa miesta v tele, rozlišujeme aneuryzmu hrudnej aorty a aneuryzmu brušnej aorty. Zaujímavé je, že práve druhý typ sa u diabetikov objavuje menej často, ako u ostatných ľudí. Ale prečo je to tak, zatiaľ nevedno.
Aneuryzma aorty je vysoko dedičná.
Môže mať cukrovkár nízky tlak?
V súvislosti s diabetom sa omnoho častejšie spomína vysoký krvný tlak. Pre väčšinu cukrovkárov je ideálne, ak si udržia tlak pod hodnotami 140/90. Ak sú však hodnoty nižšie ako 120/80, hovoríme o nízkom krvnom tlaku (hypotenzii).
Príznaky nízkeho tlaku:
- nevoľnosť,
- závraty,
- mdloby,
- vlhká pokožka,
- únava,
- rozmazané videnie,
- zmätenosť.
A odpoveď na otázku: Áno – u diabetikov sa vyskytuje nízky tlak, ak trpia diabetickou neuropatiou. Väčšinou sa to ukáže pri vstávaní zo sedu alebo z ľahu.
Nie ste v tom sami – pomoc je všade okolo vás
Ako sami vidíte, komplikácie cukrovky sú vzájomne prepojené. Preto je lepšie, ak týmto stavom dokážete predchádzať, no nie vždy to ide hladko – „boj” s diabetom je behom na dlhú trať.
Nedajte sa však odradiť. Dnes už existujú rôzne formy pomoci, ako napríklad podporné skupiny v mieste vášho bydliska, či informačné články na overených portáloch, ako je ten náš.
A samozrejme, riaďte sa radami všetkých lekárov, ktorí liečia „váš“ diabetes a jeho pridružené komplikácie. Ak totiž nič nezanedbáte, o mnohých vážnych stavoch budete vedieť len z počutia.
1 odpovedí na “Komplikácie diabetu: Cukor šarapatí v celom tele. Kedy je to nebezpečné?”