Je čas myslieť na seba: Kedy ste boli naposledy u zubára?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Viete o tom, že keď vám v jednom roku chýba zubná preventívna prehliadka, na ďalší rok vám poisťovňa nepreplatí náklady za ošetrenie? I keď je to určite motivačné, nie je to rozhodne ten najdôležitejší dôvod, prečo si nechať preveriť zdravie zubov a ústnej dutiny každý jeden rok. Na čo máte nárok v rámci „preventívky“ u zubára? A prečo je taká dôležitá?

Prečo je zdravie zubov a ďasien dôležité?

Čo môže vyvolať neliečený zubný kaz alebo zápal ďasien?

Kedy máte nárok na preventívnu prehliadku u zubára?

Aké úkony sú jej súčasťou?

Ako často by mali ísť k zubárovi tehotné?

Koľkokrát za rok majú „preventívku“ absolvovať deti a mládež?

Ak patríte medzi pacientov, ktorí zubára vyhľadajú len vtedy, keď cítia intenzívnu bolesť, mali by ste veľmi rýchlo zmeniť svoj pohľad na zdravie zubov. To by nemalo byť rozhodne na poslednom mieste. Tak, ako si necháte odobrať krv či skontrolovať moč, aby ste vedeli, či na vás nečíhajú doposiaľ ukryté problémy, rovnako je dobré každoročne absolvovať preventívnu prehliadku u stomatológa.

Dievča u zubára
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Zo zubného kazu nebezpečné infekcie

Zuby totiž nemusia bolieť vždy, keď je v ústach problém. Často bolia až vtedy, keď už je potrebné akútne ošetrenie. Neraz pribudne opuch, horúčka. Zápal zo zubov a ďasien sa veľmi ľahko rozšíri do celého tela. Viete o tom, že neošetrený problém v ústach môže viesť k srdcovo-cievnym problémom či dokonca až k sepse, teda k nebezpečnej otrave krvi?

Neliečený zubný kaz vyvolá tvorbu zápalových vačkov. Baktérie z nich sa vedia dostať nielen do okolitej kosti, ale krvou až k srdcu. Nebýva výnimkou ani infekcia orgánov, ktoré sú od úst vzdialené. Nezabúdajme na to, že čím viac problém odďaľujeme, tým bude jeho riešenie bolestivejšie. A zvyčajne aj drahšie.

Ako vplýva na telo zápal ďasien?

Nie sú pritom dôležité len samotné zuby, ale aj stav ďasien. Zápal ďasien je najčastejšie výsledkom bakteriálnej infekcie. Dochádza k nej najmä kvôli nedostatočnej hygiene. Medzi ďasnom a zubom je totiž kúsok voľného priestoru, v ktorom sa zachytáva plak. Je to vrstva baktérií, ktorá sa tvorí na povrchu zubov po každom jedle. Ak ho pravidelne neodstraňujeme, poškodzuje zdravie ďasien, zvyšuje tvorbu zubného kameňa a prejavuje sa aj nepríjemným pachom z úst. To stále nie je všetko.

Neliečený zápal ďasien zvyšuje riziko:

Všimli ste si, že vám ďasná často krvácajú? Zostáva krvavá stopa po zahryznutí do jablka? Máte na ďasnách vačky? Určite čo najskôr vyhľadajte zubára.

Zubná preventívna prehliadka: Ako často máte na ňu nárok?

Deti a mladiství do 18 rokov by mali prehliadku u zubára absolvovať dvakrát ročne.

U dospelých sa frekvencia mení na jedenkrát ročne.

Špeciálnu starostlivosť potrebujú ženy v tehotenstve. Vtedy máte nárok na dve prehliadky u zubára: raz na začiatku a raz pred koncom tehotenstva, v treťom trimestri.

Zubná preventívna prehliadka počas tehotenstva
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Čo zahŕňa „preventívka“ u zubára?

Ako z názvu vyšetrenia vyplýva, cieľom prehliadky nemá byť odstránenie akútnych problémov, ale v prvom rade predchádzanie vzniku kazov a ďalších problémov v ústnej dutine.

Súčasťou zubárskej preventívnej prehliadky je:

  • vyšetrenie stavu chrupu, slizníc, mäkkých tkanív čeľustí a ústnej dutiny,
  • kontrola zubných náhrad, vzájomného postavenia zubov,
  • určenie indexov KPE (index krvácajúcej papily) a PBI (index kazivosti chrupu),
  • v prípade potreby aj odstránenie povlaku, zubného kameňa, ošetrenie zubného kazu.

Ak ste poctivo absolvovali preventívne prehliadky, odstránenie zubného kazu vám hradí zdravotná poisťovňa. Ak ste v roku 2020 neboli na preventívnej prehliadke u zubára, informujte sa vo vašej poisťovni, či urobila výnimku kvôli pandémii COVID-19 a akú. Taktiež si zistite, aké benefity ponúka na ďalšie ošetrenia zubov – napríklad preplatenie ošetrenia v sume 100 eur ročne.

Čo ukáže zubný RTG?

Veľmi dôležitou súčasťou komplexného vyšetrenia ústnej dutiny je RTG vyšetrenie. To neraz ukáže aj budúce možné problémy či odhalí stav, ktorý zvonku nie je viditeľný. Okrem toho je nevyhnutné aj pri endodoncii – pri výplni koreňových kanálikov.

Panoramatický snímok RTG odhalí nálezy na koreni zuba, ústup kosti, kaz pod výplňou, medzizubný kaz, výplň v koreňových kanálikoch, celkový stav čeľustí a spánkovo-sánkového kĺbu.

I keď je RTG vyšetrenie veľmi dôležité pri hodnotení a kontrole stavu zubov, nie je plne hradené zdravotnými poisťovňami. Nepredstavuje však také náklady, ktoré by výraznejšie siahli do vašej peňaženky.

Cena sa líši podľa jednotlivých zariadení a prístrojov, s ktorými pracujú – pohybuje sa zhruba od 8 do 30 eur. Presné informácie vám povedia v samotnom zariadení.

RTG snímka zubov a dve zubárky
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Aké výhody budete mať z pravidelných „preventívok“?

Okrem toho, že vám poisťovňa prispeje na ďalšie ošetrenia, hlavný prínos pravidelnej kontroly zubného stavu je inde. Spočíva v ochrane vášho celkového zdravia.

Správna hygiena a starostlivosť o zuby, kam preventívne prehliadky určite patria, znižuje riziko vzniku kazov, zápalu ďasien, paradentózy a ďalších zubných problémov. To zase znižuje šancu sekundárnych problémov vyvolaných zlým zdravím ústnej dutiny.

Možno o tom neviete, ale so zlým stavom ústnej dutiny súvisia aj tieto choroby:

  • cukrovka,
  • ochorenie srdca,
  • osteoporóza,
  • problémy dýchacích ciest,

V období tehotenstva sa k týmto rizikám pridáva predčasný pôrod a nízka pôrodná hmotnosť.

Akú úlohu má zubná preventívna prehliadka u detí?

Prehliadka u stomatológa je v detskom veku nemenej dôležitá ako neskôr, v dospelosti. Po prvýkrát by sme mali dieťa zobrať k zubárovi okolo jedného roka. Na prvej prehliadke ho čaká vizuálna kontrola zúbkov. Lekár sleduje, ktoré zúbky má prerezané, ale aj nánosy povlaku. Samozrejmosťou je konzultácia o vhodných a nevhodných návykoch a správnom čistení zúbkov.

Trojročné dieťa by malo mať prerezané všetky mliečne zuby. Ku klasickej prehliadke sa pridáva inštruktáž o správnom čistení. Zubár kontroluje, či si dieťa vie vyplachovať ústa – kvôli používaniu zubnej pasty.

V ďalších rokoch sleduje výmenu mliečnych zúbkov za trvalé a ich rast. Zhruba od veku 9 rokov kontroluje postavenie zubov a vzťah čeľuste a sánky. Ak zistí čeľustno-ortopedické anomálie, odošle vás s dieťaťom k čeľustnému ortopédovi. Ten určí ďalší postup, napríklad strojček či operačnú úpravu.

Malé dieťa u zubára
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Ako si ochrániť zdravie zubov a ďasien?

Okrem pravidelného čistenia zubov aspoň dvakrát denne, používania ústnej vody a dentálnej nite existujú aj ďalšie jednoduché úkony, ktoré posilnia zdravie ústnej dutiny.

Používajte zubnú kefku s mäkkými štetinami a jemný tlak, aby ste predišli poraneniu ďasien. Kefkou si vyčistite aj jazyk, aby ste odstránili baktérie a osviežili dych. Použiť môžete aj špeciálne škrabky na jazyk. Nezabudnite si vymeniť zubnú kefku aspoň každé 3 alebo 4 mesiace. Po chorobe okamžite.

Obmedzte sladké a kyslé nápoje – pite viac vody. Dlhodobé pôsobenie kyslej kávy alebo čaju na zuby v kombinácii s pridaným cukrom alebo len s pridaným mliekom zvyšuje riziko vzniku nových kazov. Podobne zlý vplyv majú sladené, ale aj nesladené ovocné šťavy či kolové nápoje. Vždy po ich vypití počkajte 20 minút a vypláchnite si ústa vodou.

Zuby nepotešíte ani alkoholom a cigaretami – a nejde len o ich zažltnutie.

V žiadnom prípade nepoužívajte rôzne domáce triky, ako uľaviť bolestivému zubu. Prežúvanie voňavých klinčekov či acylpyrínu nie je metóda, ako problém vyriešiť. Takto kaz ani hnisavé ďasno nevyliečite. Naopak, odďaľovaním odbornej liečby sami seba ešte viac ohrozujete.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/preventative-dentistry

mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/dental/art-20047475?pg=2

perio.org/consumer/other-diseases

https://www.cigna.com/individuals-families/understanding-insurance/what-is-preventive-dentistry

https://www.healthline.com/health/dental-oral-health-prevention

www.union.sk

Pridaj komentár