Impetigo: Nákazlivá infekcia kože, ktorá útočí na najmenších

Zdroj foto: stock.adobe.com

Nevzhľadné mokvajúce vyrážky, ktoré sa objavia na tvári dojčiat a malých detí, rodičov poriadne vyplašia. V niektorých fázach pripomínajú rozšírený herpes či iné nezdravé stavy kože. Impetigo – hoci znie záhadne – je častým kožným ochorením, ktoré sa ľahko šíri, špeciálne v kolektívoch malých detí. Pri podozrení na impetigo nechajte dieťa doma a poraďte sa s pediatrom, ktorý urobí potrebnú diagnostiku. Niekedy potrápi aj „dospelákov“. Čo by ste mali o impetigu vedieť?

Čo je to impetigo contagiosa?

Ako vyzerajú vredy impetiga u detí?

Čo sa používa na liečbu tohto kožného ochorenia?

Aké druhy impetiga poznáme?

Dá sa ochoreniu predísť?

Impetigo je bežná a vysoko nákazlivá kožná infekcia, ktorá postihuje predovšetkým dojčatá a malé deti. Obvykle sa prejavuje ako červenkasté vredy na tvári, najmä okolo nosa a úst, ale môže sa vyskytnúť aj na rukách a nohách. Približne po týždni tieto vredy prasknú a vytvorí sa kôra medovej farby. Ochorenie je potrebné liečiť antibiotikami, pretože je to bakteriálna infekcia.

Zhruba 24 hodín od začiatku účinnej liečby už pacient nie je nákazlivý, ale vždy je lepšie počkať na kontakty s okolím aspoň pár ďalších dní. Riaďte sa odporúčaniami svojho lekára/svojej lekárky.

Príznaky

Hlavným príznakom impetigačervenkasté vredy, často v okolí nosa a úst. Vredy sa menia – rýchlo praskajú, niekoľko dní mokvajú a nakoniec sa na nich vytvorí kôra medovej farby. Nebezpečné sú nielen preto, že sa ľahko šíria z osoby na osobu, ale tiež si ich rozšírite dotykom na iné oblasti tela. Infekcia sa prenáša tiež oblečením a uterákmi. Svrbenie a bolestivosť kožných prejavov sú zvyčajne mierne, ale deti si ich vedia rozškriabať a ľahko zhoršiť stav .

Aké sú typy tohto kožného ochorenia? Najčastejšie sa vyskytuje mimoriadne infekčné impetigo contagiosa (70 %). Impetigo má však aj dve menej bežné, ale o to nebezpečnejšie formy: bulózne impetigo (impetigo bullosa) a ektyma. Bulózne impetigo spôsobuje väčšie pľuzgiere, a to špeciálne u detí do dvoch rokov. Ektyma je charakteristická väčším množstvom vredov naplnených tekutinou alebo hnisom.

Kedy vyhľadať lekára?

Ak máte podozrenie, že vy alebo vaše dieťa máte impetigo, obráťte sa na všeobecného/-nú lekára/-ku alebo dermatológa/dermatologičku.

Príčiny

Impetigo vyvolávajú baktérie, predovšetkým Streptococcus pyogenes a Staphylococcus aureus, samostatne, prípadne spoločne – obe naraz.

Ako sa dostanete do kontaktu s týmito baktériami? Vcelku jednoducho a úplne nenápadne. V prvom rade je to kontakt s vredmi infikovaného alebo s predmetmi, ktorých sa dotýkal – oblečenie, posteľná bielizeň, uteráky a dokonca aj hračky.

Impetigo zblízka
Zdroj foto: stock.adobe.com

Rizikové faktory

Niektoré faktory zvyšujú riziko impetiga:

  • Vek – impetigo sa najčastejšie vyskytuje u detí vo veku od 2 do 5 rokov.
  • Blízky kontakt – infekcia sa ľahko šíri v rodinách, v preplnenom prostredí, v školách a v škôlkach a pri športových aktivitách, ktoré zahŕňajú kontakt koža na kožu.
  • Teplé, vlhké počasie – impetigo sa častejšie vyskytuje v teplom a vlhkom počasí.
  • Narušená koža – baktérie, ktoré spôsobujú impetigo, sa často dostávajú do pokožky malým rezom, poškriabaním, štípancom alebo bežnou vyrážkou. Teda cez miesto, kde je koža poškodená.
  • Iné zdravotné stavy – deti s inými kožnými ochoreniami, ako sú atopická dermatitída, ekzém, majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku impetiga. Z dospelých majú vyššie riziko starší ľudia, cukrovkári, a osoby s oslabeným imunitným systémom.

Komplikácie

Impetigo zvyčajne nie je nebezpečné, vredy sa pri miernych formách infekcie hoja bez jaziev. Zriedkavo sa môžu objaviť komplikácie. Jeden z typov baktérií, ktoré spôsobujú impetigo, poškodzuje obličky. V prípade typu ektyma často zostávajú jazvy.

Ako zabrániť šíreniu impetiga na ostatných?

Pri žiadnej infekčnej chorobe nechceme, aby sa v našej rodine či v kolektíve detí a dospelých šírila ďalej. Základom pri impetigu je zostať doma, napriek tomu, že vy či dieťa nemáte horúčku. Oblasti zasiahnuté infekciou opatrne umyte jemným mydlom a tečúcou vodou, potom zľahka prikryte gázou.

Oblečenie, posteľnú bielizeň a uteráky malého či väčšieho pacienta perte každý deň v horúcej vode alebo na parných programoch.

Pri ošetrovaní vyrážok antibiotickou masťou vždy noste rukavice a dôkladne si umývajte ruky.

Máte choré malé dieťa? Ostrihajte mu nechtíky, aby si nepoškodilo ďalšie miesta na koži a neprenieslo infekciu aj tam.

Impetigo na ruke
Zdroj foto: stock.adobe.com

Diagnostika

Pozitívne je, že lekár dokáže impetigo zvyčajne diagnostikovať veľmi rýchlo, a to len pohľadom. Spravidla nie sú potrebné ani laboratórne testy. Samozrejme, môže ich dať urobiť, ak nie je na prvý pohľad jasné, o aké ochorenie ide. Najmä začiatočné štádiá impetiga môžu pripomínať iné stavy kože.

Liečba

Tento bakteriálny kožný problém je potrebné liečiť antibiotikami – najčastejšie sa používa antibiotická masť alebo krém na lekársky predpis s obsahom mupirocínu. Aplikujú sa priamo na vredy – dvakrát až trikrát denne počas piatich až desiatich dní.

Pre úspešnosť liečby je dôležitá aj správna aplikácia krému či masti. Infikované miesta najskôr navlhčite teplou vodou alebo na niekoľko minút na ne priložte mokrý teplý obklad. Vysušte a jemne odstráňte všetky chrasty, aby sa antibiotikum dostalo do pokožky. Naneste krém a miesto prekryte gázou, aby sa infekcia nešírila ďalej v okolí.

Pri vážnejších typoch infekcie, s väčším množstvom vredov vám lekár/-ka pravdepodobne predpíše antibiotiká užívané ústami. Liečbu neprerušujte ani vtedy, keď sa už cítite v poriadku a príznaky zmiznú.

Nezmizli vám vredy ani pri liečbe antibiotikami? Znamená to, že nezabrala. Lekár/-ka vám odoberie vzorku tekutiny vyrobenej vredom a dá ju do laboratória otestovať. Získa výsledok, na základe ktorého vám nasadí cielenú liečbu, zameranú presne na baktérie, ktoré spôsobujú infekciu vo vašom prípade. Niektoré druhy baktérií, ktoré vyvolávajú impetigo, sú už totiž odolné voči antibiotikám, ktoré na ne zaberali kedysi. Nevyvíjajú sa len lieky, ale v rozvoji napredujú aj baktérie a vírusy. Takto sa snažia prežiť.

Nezabúdajte na to, že všetky tkaniny, ktoré prišli do kontaktu s infikovanou pokožkou, treba vyprať na najvyšších teplotách predmety dezinfikovať. Rozhodne neskúšajte zabiť infekciu pridaním bielidla do kúpeľa, ako odporúčajú niektoré diskusné fóra.

Prevencia

Najlepší spôsob, ako si udržať pokožku zdravú, je dbať o jej čistotu a hygienu. Mimoriadne dôležité je každú ranu, škrabanec, či uštipnutie ihneď umyť pod tečúcou vodou.

Od malička učte deti používať vlastné uteráky a často si umývať ruky, ale nie agresívnym prípravkom. Každý člen domácnosti by mal mať svoj malý a veľký uterák – malý na ruky a veľký ako osušku po sprchovaní, špeciálny na intímne partie. Aspoň raz za dva týždne vymieňajte posteľnú bielizne a perte ju na vysokých teplotách. A to aj vtedy, ak ste všetci zdraví. Nezabudnite vymieňať deťom utierky a uteráky, ktoré používajú v škôlke a v škole.

Zdroje:

https://www.medicinenet.com/impetigo/article.htm

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/impetigo/symptoms-causes/syc-20352352

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/understanding-impetigo-basics

https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=b6697cce-f370-4f7b-8390-9223a811a005&audience=consumer

https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/meds/a601098.html

https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=08331ded-5213-4d79-b309-e68fd918d0c6&audience=consumer

Pridaj komentár