Hlas pacienta: Kto je náš lekár, a za čo si priplatíme

Chcete vedieť, do ktorého zdravotného obvodu patríte? Dozviete sa to cez samosprávny kraj. Zadajte si vašu ulicu, vaše mesto, a on-line systém, ktorý ponúka pacientom zoznam zdravotníckych zariadení, urobí všetko za vás.

Slobodná voľba lekára zostáva zachovaná. Lekárske služby prvej pomoci sú uverejnené na internetovej stránke www.e-vuc.sk/bsk/zdravotnictvo (podľa okresov). Rovnako aj pohotovostné lekárne, lekárne a výdajne zdravotníckych pomôcok. Nájdete tu tiež ambulancie, ústavné zdravotnícke zariadenia a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v kraji.

Bratislavský samosprávny kraj, odbor zdravotníctva, na základe zákona č. 576/2004 Z. z., určil v roku 2008 v rámci bratislavského kraja zdravotné obvody pre poskytovateľov:

– všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre dospelých,

– všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre deti a dorast,

– špecializovanej ambulantnej gynekologickej starostlivosti,

– špecializovanej ambulantnej zubno-lekárskej starostlivosti.

Podľa Ivety Tyšlerovej, hovorkyne BSK, kraje neschvaľujú cenníky výkonov hradených pacientom. Určujú si ich lekári, a nie sú regulované. BSK však oslovil ministerstvo zdravotníctva, aby konalo, a stanovilo strop a primeranú výšku za jednotlivé platby, ktoré nesúvisia s poskytovaním zdravotnej starostlivosti (napr. administratíva, potvrdenia…).

Ako pre portál www.slovenskypacient.sk ďalej uviedla, najčastejšie sa pacienti sťažujú na:

– nedodržiavanie ordinačných hodín,

– poplatky za poskytnuté služby (predovšetkým u stomatológov),

– nevydávanie príjmových pokladničných dokladov,

– manipuláciu so zdravotnou dokumentáciou,

– poplatky za prednostné ošetrenie,

– poplatky za predoperačné vyšetrenie.

 

Poplatky, poplatky, poplatky

Health policy institute (HPI) spustil tento rok kampaň s názvom „Poplatok nie je úplatok“. Cieľom je poukázať na prítomnosť, rôznorodosť, nekoordinovanosť, nelegitímnosť a absurditu niektorých poplatkov v slovenskom zdravotníctve.

Kampaň HPI otvorila pre verejnosť aj on-line galériu poplatkov, mapu poplatkov a najabsurdnejší poplatok. Vznikla v nadväznosti na analýzu neformálnych platieb, ktorých legitimita sa miestami pohybuje na hrane zákona.

Pridaj komentár