Galéria Nezábudka: Sústredenie výtvarníkov

Liga za duševné zdravie SR spoločne so spoločnosťou Pfizer buduje už šiesty rok Galériu Nezábudka, v ktorej sa združujú amatérski autori výtvarných diel, ktorí trpia duševnou poruchou a venujú sa výtvarným aktivitám. Tvoria pod vedením odborníkov, stretávajú sa na výtvarných workshopoch a svojou tvorbou vytvárajú zbierku diel v Galérii Nezábudka. Výtvarné diela týchto autorov sa všeobecne vo svete nazývajú „art brut“.

Liga za duševné zdravie SR v apríli tohto roka oslovila sieť nemocničných zariadení (psychiatrické oddelenia, ambulancie, denné psychiatrické stacionáre) a občianske združenia, ktoré sa venujú starostlivosti o ľudí s duševnými poruchami s prosbou zapojiť sa do 6. ročníka celoslovenskej výtvarnej výzvy „Hľadá sa talent“. Do výzvy sa zapojilo 60 autorov z celého Slovenska a zaslaných bolo 260 diel v rôznych výtvarných technikách. Zámerom projektu je prispieť k rozvoju arteterapie (liečby umením) na Slovensku, a tým aj k objaveniu ukrytej tvorivosti u ľudí s duševnou poruchou. Zároveň je cieľom oceniť zmysluplnosť tejto práce a podporiť individuálnych autorov, ktorým pri ich psychických poruchách pomáha práve výtvarná tvorivá činnosť.

Projekt bude pokračovať v areáli Galérie insitného umenia v Schaubmarovom mlyne v Pezinku letným výtvarným sústredením, na ktorom sa od 1.8.2011 do 5.8.2011 zúčastnia desiati ocenení amatérski výtvarníci. Autorov čaká päť zaujímavých dní, počas ktorých budú zbierať inšpirácie a zdokonaľovať sa vo výtvarných technikách. Na záver svoje dojmy spracujú do výtvarných diel, ktoré budú vystavené priamo v areáli Schaubmarovho mlyna. Všetky aktivity budú mať rôzne stupne náročnosti a budú prispôsobené schopnostiam zúčastnených autorov.

Sústredenie povedú odborníci: výtvarníci Vladimír Kordoš a Dušan Nágel, historička umenia Naďa Kančevová a psychologička Simonne Vaďurová. Výsledky výzvy „Hľadá sa talent“ budú oficiálne oznámené na vernisáži výstavy, ktorú organizuje Liga za duševné zdravie v rámci každoročnej jesennej informačnej kampane a celoslovenskej zbierky Dni nezábudiek.

Výzva Hľadá sa talent a Letné výtvarné sympózium sa koná s podporou spoločnosti Pfizer.

Pridaj komentár