Gabriel Csicsai: Verím, že žijeme v právnom štáte

Témou, ktorá rezonuje na Slovensku, je spoplatnenie parkovísk pred nemocnicami. Ľudia sú právom nahnevaní, že pri návšteve lekára či chorého príbuzného musia platiť za parkovanie. Spisujú petície, ktorými vyjadrujú svoj jednoznačný nesúhlas s takýmito praktikami. V okresnom meste Dunajská Streda sa proti spoplatneniu parkovísk vyjadrilo (svojím podpisom) už viac ako 6000 nespokojných ľudí…

Ako signatári v Bratislave, aj on chce chce dosiahnuť, aby parkoviská pred nemocnicami zostali pre občanov bezplatné. Pustil sa do zložitého súboja v Dunajskej Strede. Kto? Oslovil som poslanca NR SR Gabriela Csicsaia (MOST-HÍD), ktorý odpovedá na otázky portálu SLOVENSKÝ PACIENT.

Pán poslanec, čo sa udialo v Dunajskej Strede?

Parkovisko v Dunajskej Strede sa stalo plateným, s čím nemôžeme absolútne súhlasiť. Ihneď po skončení volieb do VÚC boli nainštalované parkovacie automaty a rampy na parkoviskách Nemocnice s poliklinikou, ktorá je v správe Trnavskej župy. Nečakané spoplatnenie parkovania, netransparentná príprava a nápadne nevýhodné podmienky pre Nemocnicu, pacientov a zamestnancov vyvolalo väčšiu nevôľu občanov.

Zmluva v Dunajskej Strede bola podpísaná len tri mesiace pred voľbami, na 15 rokov, a bola pripravovaná od začiatku roka v režime “dôverné” – teda potajomky a bez verejnej súťaže, a zverejnená bola až po montáži automatov, po voľbách.

Vyasfaltovali 22 nových státí, a v prípade vypovedanie zmluvy má koncesionár nárok na odstupné v sume 4,5 milióna Eur. Sme presvedčení, že zmluva je maximálne nevýhodná a neprípustná pre občanov Dunajskej Stredy. Na pacientoch by nemali zarábať súkromníci!

 

G. Csicsai takto podporil protest pred petržalskou nemocnicou.

Kto je koncesionár, kto podpísal túto zmluvu?

Koncesionár je spoločnosť Vinci Park Services. Zmluvu podpísalo vedenie VÚC Trnava, signatárom bol aj pán Hájos, člen riaditeľskej rady nemocnice, ktorý je zároveň aj primátorom Dunajskej Stredy. A viete, čo je najväčšia záhada? To, že spoločnosť Vinci bude 15 rokov prevádzkovať 95 parkovacích miest na 25 árovom pozemku, ale zmluva mu zaručuje až 200 árový pozemok, ktorý obklopuje celý komplex objektov nemocničných budov, a znemožní sa tak ďaľší rozvoj nemocnice! Zmluva je napísaná rafinovane, prípadné spory by mal riešiť rozhodcovský súd – eseročka, ktorá so súdmi nemá nič spoločné…

Viete, keď je človek chorý, je to dostatočne zlé pre neho, a keď príde do nemocnice, a má platiť za parkovanie, je to nehorázne. V zmluve je síce napísaná cena za hodinu 1 Eur, ale je to otázka času, kedy to navýšia. Je to neprijateľné, a znevýhodnení sú hlavne starší ľudia, ktorí, žiaľ, sú u lekára aj 3 – 4 hodiny. Neexistuje, že pri takom rozpočte by VÚC nenašiel peniaze na vyasfaltovanie parkovacích miest, ktoré by neboli spoplatnené pre pacientov, lekárov a zdravotnícky personál.

 

S bratislavskými signatármi.

Čo ste v tejto veci urobili, aké sú reakcie ľudí?

Okamžite sme začali petičnú akciu – podpísalo ju už viac ako 6000 ľudí. Občania, ktorí proti spoplatneniu parkoviska protestujú, žiadajú, aby bolo parkovanie bezplatné pre pacientov, aj pre zamestnancom nemocnice. Vieme že úrad životného prostredia začal konanie voči menovanej firme – práve kvôli tomu, že tam nie je všetko právne v poriadku so stavebným povolením. V Dunajskej Strede je to, žiaľ, politikárčenie: mesto vydalo stavebné povolenie, primátor sa tvári, že o tom nevie, ale je to buď čierna stavba, alebo to urobili naschvál…

Myslíte si, že občianska mienka zohrá úlohu?

Verím, že žijeme v právnom štáte. Kalich trpezlivosti sa naplnil. Štát je o nás, o občanoch, a nie o pánovi primátorovi, o županovi, ale o tých, ktorí žijú v kraji, v danom meste.

Fotografie: SLOVENSKÝ PACIENT

Pridaj komentár