Firma Cepheid si za testy na COVID-19 účtuje štyrikrát viac, ako by mala

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Ženeva/Praha/Bratislava – 3. augusta 2020 – Lekári bez hraníc v uplynulom týždni vyzvali americkú spoločnost Cepheid, aby alokovala svoje testy na COVID-19 medzi jednotlivé krajiny spravodlivo a za dostupnú cenu.

Organizácia Lekári bez hraníc si myslí, že Cepheid by nemal na pandémii neférovo profitovať. Naopak, mal by znížiť cenu každého testu z terajších takmer 20 amerických dolárov, na 5 dolárov pre najchudobnejšie štáty sveta.

Lekári bez hraníc udávajú, že tento krok zaistí lepšiu dostupnosť testov. Ich vlastný prieskum navyše ukazuje, že aj testy za 5 dolárov by priniesli firme zisk.

„Keby spoločnosti ako Cepheid urgentne a za dostupnú cenu sprístupnili svoje testy vo všetkých krajinách, zachránili by sme mnoho životov,“ uviedol Greg Elder, koordinátor Kampane za dostupnosť liekov (Access Campaign) Lekárov bez hraníc.

Prečo by mal Cepheid znížiť cenu?

Cepheid nastavil cenu testu pre 145 rozvojových krajín na 19,80 dolárov za kus. Avšak do tejto skupiny patria tie najchudobnejšie štáty, kde ľudia musia vyžiť s menej ako 2 dolármi na deň.

Okrem toho, ide o test, ktorý je vyhodnocovaný rovnakým riadením, ako pri už existujúcom teste na tuberkulózu. Analýza nákladov na výrobu testu na tuberkulózu pritom ukázala, že jeho cena je 3 dolárov, ak sa vyrába vo veľkých objemoch.

Firma by teda mala zisk aj v prípade, keby jeden test stál 5 dolárov.

Organizácia Lekári bez hraníc rovnako vyhlásila, že neexistujú žiadne podstatné rozdiely medzi testovaním chorôb vírusového a bakteriálneho pôvodu, ktoré by odôvodňovali rozdiel v cenách testov.

Aj preto vyzvali Cepheid, aby významne znížil cenu testov, a to tak, aby neprevyšovala 5 amerických dolárov.

„Tento test je absolútne kľúčový, ak chceme zvládnuť túto globálnu zdravotnícku krízu. Musí byť dostupný za 5 dolárov pre všetkých ľudí, ktorí ho naliehavo potrebujú,“ zdôraznila Sharonann Lynch, poradkyňa Kampane za dostupnosť liekov.

Vývoj testu Xpert Xpress SARS-CoV-2, ktorý vyvinula spoločnost Cepheid, finančne podporila čiastkou 3,7 miliónov dolárov americká vláda z verejných peňazí, a to cez Úrad pre pokročilý výskum a vývoj v biomedicíne (BARDA).

Cepheid test covid-19
Zdroj foto: AdobeStock.com

Cepheid dostal oprávnenie na testovanie v marci 2020

Cepheid obdržal mimoriadne oprávnenie od amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv na použitie svojho diagnostického testu na COVID-19 v marci 2020. Prednosťou testu je to, že ho môžeme použiť prakticky kdekoľvek, pričom výsledky sú známe do hodiny.

Zaujímavosťou tiež je, že v rovnakom mesiaci WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) založila s ďalšími partnermi takzvané Konzorcium diagnostiky. Toto konzorcium má podporiť férovú a rýchlu dostupnosť zdravotníckych prostriedkov či diagnostiky, súvisiacej s COVID-19, pokiaľ ide o krajiny s nižšou životnou úrovňou.

Podľa konzorcia, predstavovala veľkosť záväzku spoločnosti Cepheid iba jednu tretinu jej výrobnej kapacity diagnostických testov na COVID-19. Výsledkom teda je, že nebola naplnená ani polovica objednávok.

Zdroj: Lekári bez hraníc

Pridaj komentár