Exacerbácia pri CHOCHP: Ako podporiť čistenie pľúc od fajčenia?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

 

Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) znamená dlhodobé, progresívne, teda postupne sa zhoršujúce poškodenie pľúc. Niekedy sa však príznaky zhoršia odrazu – tomuto stavu hovoríme akútna, náhla exacerbácia.

Exacerbácia je nebezpečná, pretože zvyčajne prináša ďalšie poškodenie pľúc. Ak máte diagnostikovanú CHOCHP, jeden z najdôležitejších postupov je zabráneniť vzniku exacerbácii.

Čo znamená exacerbácia pri CHOCHP?
Prečo vzniká exacerbácia?
Ako vyčistiť pľúca fajčiara?
CHOCHP prevencia: Čo sa stane, keď prestanete fajčiť?
Čo si predstaviť pod pojmom pľúcna rehabilitácia?

Prečo exacerbácia pri CHOCHP vyžaduje okamžitú starostlivosť?

Pacienti s CHOCHP majú väčšie problémy s výmenou kyslíka za oxid uhličitý, pretože im nefungujú pľúca, ako zdravým ľuďom.

To vedie k nahromadeniu oxidu uhličitého. Toto hromadenie môže byť smrteľné, ak včas nezasiahnu lekári.

Ako vzniká exacerbácia? Čo ju vyvoláva?

Zvyčajne je to infekcia, zapríčinená baktériami, vírusmi, dráždivými látkami, ktoré vyvolajú zápal.

Zaujímavé však je, že približne 33 % exacerbácií pri CHOCHP nemá známu príčinu. K známym príčinám exacerbácie (okrem vírusov, baktérií) patria:

  • sezónny alergén,
  • znečistenie vzduchu,
  • dym.

Ak máte CHOCHP, podniknite všetky kroky, aby ste zabránili infekcii pľúc. V tom prípade exacerbácia nemusí vôbec nastať.

Pľúca fajčiara: Ako sa líšia od zdravých?

Zmeny na pľúcach, vyvolané dlhodobým fajčením nikotínu, sú viditeľné nielen pod mikroskopom, ale aj voľným okom. Okrem štrukturálnych zmien, nachádzame aj funkčné rozdiely.

Zmeny sa týkajú napríklad zníženej kapacity pľúc, či horšej výmeny kyslíka. Určite si teraz vybavujete obrázky, ktoré ukazujúce čierne, zošúverené pľúca fajčiarov. Naozaj takto vyzerajú?

Čo robí cigaretový dym s našimi pľúcami?

Čierne pľúca nemusia súvisieť len s tabakovým dymom. Pľúca vedia „začierniť“ aj iné dráždivé látky, ktoré vdychujeme. Čierne pľúca majú napríklad uhoľní baníci.

Napriek tomu, lekári vedia veľmi ľahko povedať, či sa pozerajú na pľúca fajčiara, alebo nie. A čo sa teda deje, keď si potiahneme z cigarety?

Vo chvíli, keď si šľukneme, mozog upozorní telo, že doň vnikli toxické častice. Na scénu okamžite „vybehnú“ zápalové bunky.

Jedným typom bielych (ochranárskych) krviniek sú makrofágy. Makrofágy „jedia“ hnedočierne častice v cigaretovom dyme.

Tento proces sa nazýva fagocytóza. Keď sa v pľúcach a v lymfatických uzlinách v hrudníku hromadia makrofágy, ktoré obsahujú častice cigaretového dymu, pľúca tmavnú.

Popritom sa deje ešte niečo. Zápalové bunky vylučujú v reakcii na škodlivé chemikálie v cigaretovom dyme hlien, ktorý však potom obmedzuje množstvo kyslíka v pľúcach. Navyše, hlien je živnou pôdou pre rast škodlivých baktérií.

Spomínali sme už drobné riasy, ktoré asistujú pri vykašliavaní nečistôtbaktérií. U fajčiarov však takto nefungujú, pretože toxíny v cigaretovom dyme (akroleín a formaldehyd) ich doslova paralyzujú.

Výsledok? Toxíny z cigariet (viac ako 70 je karcinogénnych!) a infekčné organizmy zostávajú v pľúcach, pričom páchajú obrovské škody v celom tele. To často vedie k ťažkým ochoreniam, ako je CHOCHP alebo rakovina.

exacerbácia pri CHOCHP

Čo sa stane, keď prestanete fajčiť?

Dobrou správou je, že ak prestanete fajčiť, pľúca sa v určitej miere vyliečia, spamätajú. Je dokázané, že už po 2 týždňoch nefajčenia sa zvýši kapacita pľúc.

Všimnete si, že sa už tak nezadýchavate pri pohybe, zbavíte sa zápalu v dýchacích ciest. Čistenie pľúc od fajčenia je však dlhodobé – niekoľko týždňov, ba mesiacov budete kašľať.

Je to dôkaz, že pľúcne riasy sú opäť aktívne. Tieto jemné chĺpky totiž presúvajú nahromadený hlien z pľúc do dýchacích ciest, a potom do krku, odkiaľ ho vykašlete.

Takto sa postupne obnovuje prirodzená ochrana pľúc voči cudzím elementom, čo pri fajčení nefungovalo.

Vyhýbajte sa však dráždivýmtoxickým látkam, dymu, vetrajte. Pridajte pravidelný pohyb a pite dostatok tekutín.

Vedeli ste, že po 10. rokoch nefajčenia sa riziko rakoviny pľúc znižuje až o polovicu?

Čistenie pľúc od fajčenia – ktoré potraviny vám v tom pomôžu?

  • s vysokým obsahom chlorofylu,
  • listová zelenina,
  • ďumbier (zázvor),
  • cesnak,
  • cibuľa,
  • chren,
  • ananás,
  • med,
  • citrusové ovocie,
  • reďkovky,
  • bylinky,
  • kurkuma.

Naopak, obmedzte mliečne výrobky, spracované potraviny, polotovary, fastfood, sladkosti a kofeín.

Ako vyčistiť pľúca od hlienu?

Aj zdraví ľudia občas ťažšie dýchajú, sú takzvane „zahlienení“. Najčastejšie sa to deje pri bežných infekciách alebo virózach. Ako sa v týchto prípadoch zbaviť hlienu?

  1. Pije viac tekutín.
  2. Zvlhčujte vzduch v interiéri.
  3. Nepotláčajte kašeľ.
  4. Používajte nosový sprej (napr. na báze morskej vody).
  5. Nefajčite – ani pasívne.
  6. Vyhýbajte sa alkoholu a kofeínu.

V lekárni kúpite prípravky, ktoré rozrieďujú hlien. Z domácich liekov pomáha cibuľový čaj, medpikantnejšie potraviny (cesnak, chren, ďumbier a pod.).

Pľúcna rehabilitácia

Pri chronickej chorobe, respektíve po akútnom pľúcnom ochorení, vám lekár môže navrhnúť pľúcnu rehabilitáciu. Čo si pod tým pojmom predstaviť?

Ide o program pod dohľadom odborníka, ktorý zahŕňa cvičenie, zdravotnú výchovunácvik dýchacích techník. Pľúcna rehabilitácia vám uľahčí bežné činnosti.

Komunikujte so svojím lekárom, pýtajte sa ho na rôzne možnosti rehabilitácie. Na mnohé programy máte nárok, len sa o ne musíte zaujímať.

Ak máte záujem o pacientsku brožúru Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP), kde sa dozviete viac podrobností o prevencii, vyšetreniach a liečbe, môžete si ju zadarmo stiahnuť TU.

Zdroje:

Pridaj komentár