Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Tehotenstvo je dnes už prirodzene chápané ako obdobie, keď si budúca mamička môže dopriať takmer všetko ako predtým. Vrátane dovolenky a cestovania.
Najčarovnejšie obdobie života ženy nie je choroba, no napriek tomu by budúca mamička pri výbere dovolenky mala zohľadniť svoj zdravotný stav a prípadné riziká. Čo všetko zvážiť, ak si chcete dopriať cestovanie v tehotenstve? Kedy a načo si dať špeciálny pozor?
Ktorý trimester tehotenstva je najvhodnejší na cestovanie?
Aký dopravný prostriedok si vybrať?
Môžete aj do zahraničia, alebo pre istotu len Slovensko?
Na čo si dať pozor na miestach, ktoré nepoznáte dôverne?
Aký pitný režim a strava je vhodná pre tehotnú v lete?
Prečo je potrebné sledovať výskyt covidu?
Za najvhodnejšie obdobie na cestovanie budúcej mamičky je považovaný druhý trimester, teda obdobie od začatia 4. mesiaca do začiatku 7. mesiaca, keď je tehotenstvo najstabilnejšie a žena je (zväčša) v najlepšej psychickej pohode.
Pri cestovaní na dovolenku by ste mali zvážiť viacero aspektov:
- dĺžku cestovania,
- spôsob prepravy,
- zdravotný stav,
- pokročilosť tehotenstva.
Základom pohodlného cestovania tehotnej ženy je vhodná obuv a oblečenie.
Lietadlo, autobus, auto, či vlak?
Pri cestovaní lietadlom treba brať zreteľ na to, že v kabíne lietadla sú zmenené hodnoty atmosférickej výšky, hustoty kyslíka a vlhkosti vzduchu. Dlhé sedenie v obmedzenom priestore spôsobuje opuchy nôh. Netreba zabúdať ani na to, že lietanie je spojené aj s istou dávkou strachu, obáv a stresu.
Ženám vo vysokom štádiu tehotnosti odborníci neodporúčajú lety na dlhé vzdialenosti. Krátke letecké trasy sa dajú zvládnuť pohodlne.
Leteckú prepravu by mali zvážiť ženy s rizikovými okolnosťami tehotnosti, pri ktorých lekári lietanie skôr neodporúčajú.
Cestovanie v tehotenstve autobusom je z dôvodu nepohodlia a malého počtu prestávok vhodné len na krátke vzdialenosti.
Na dlhšie vzdialenosti je najvhodnejšia cesta vlakom, ktorá umožňuje pohodlné sedenie, možnosť prechádzok a tiež, môžete ísť na toaletu.
Najčastejším spôsobom dopravy je však preprava autom, ktorá umožňuje vlastné tempo a prestávky podľa vlastnej potreby. Tehotná žena – či už ako šoférka alebo spolujazdec – musí byť rozhodne pripútaná, pričom horný pás má viesť nad bruchom (medzi prsiami), spodný pod bruchom.
Bezpečné cestovanie v tehotenstve
Vždy sa pripútajte
Štatistiky z dopravných nehôd hovoria, že ak je tehotná žena pripútaná, riziko smrteľného úrazu je u nej 1 až 5 %, kým u nepripútanej ženy je to až 33 %. Pri ťažkej havárii je riziko úmrtia dieťaťa u nepripútanej tehotnej ženy skoro 50 %, u pripútanej takmer 5x menšie, 10 – 11 %.
Pripútanie je dôležité aj na zadnom sedadle, pretože nepripútaný spolujazdec (v prípade závažnej dopravnej nehody) ohrozuje nielen svoju bezpečnosť, ale aj bezpečnosť a život pripútaného spolujazdca na prednom sedadle.
Šoférujte len na kratšie vzdialenosti
Lekári odporúčajú tehotným ženám šoférovanie skôr na kratšie vzdialenosti. Dlhším cestám bez sprievodu, by sa tehotná žena mala vyhýbať najmä vtedy, keď trpí nevoľnosťami, závratmi alebo v čase blížiaceho sa termínu pôrodu. Náhle príhody, v podobe nevoľnosti alebo kontrakcií, môžu totiž aj psychicky vyrovnanú ženu vyviesť pri šoférovaní z rovnováhy.
Robte si časté prestávky
Základným pravidlom bezpečného cestovania v tehotenstve sú časté prestávky. Vo vyšších štádiách tehotnosti tlačí maternica na žilky, cirkulácia krvi z nôh je spomalená, čím sa zvyšuje riziko trombotických komplikácií, teda tvorby zrazenín v žilách nôh.
Ženy, najmä tie vo vyššom štádiu tehotnosti, by sa mali počas častých prestávok poprechádzať, vyprázdniť močový mechúr, osviežiť sa a dodržiavať pitný režim.
Cestovanie v tehotenstve: Zahraničie, či len Slovensko?
Hoci je pre tehotné ženy najviac zaťažujúcim ročným obdobím práve leto, nie je to dôvod na to, aby sa budúce mamičky vyhýbali zaujímavým a pre ich zdravie a psychiku prospešným dovolenkovým pobytom. Pri voľbe dovolenkovej destinácie je však potrebné, aby vždy rešpektovali odporúčania lekára.
Podľa názoru väčšiny z nich, je pre tehotné ženy ideálny pobyt na Slovensku alebo v blízkej krajine, pretože sa vyhnú dramatickejším klimatickým zmenám a časovým posunom.
Pre ženy vo vyšších štádiách tehotnosti je bezpečnejšia dovolenka na Slovensku. Najmä kvôli existencii štandardov zdravotníckej starostlivosti, ktorá je dosiahnuteľná, dostupná, a odpadajú starosti o neúmerné náklady na zdravotnú starostlivosť v zahraničí.
O výbere dovolenky sa poraďte s pôrodníkom
Ak máte normálny priebeh tehotenstva a rozhodnete sa pre dovolenku pri mori, samozrejme, primerane vzdialenú, stačí, keď rešpektuje odporúčania lekára a prispôsobíte režim svojmu stavu.
Pri rozhodovaní o type dovolenky by ste sa mali vždy poradiť so svojim pôrodníkom, ktorý zhodnotí priebeh tehotnosti; vzdialenosť, aj krajinu, v ktorej sa dovolenková destinácia nachádza. V niektorých krajinách totiž hrozia rôzne ochorenia, ktoré by mohli ohroziť normálny priebeh tehotnosti.
Budúce mamičky by si však pri každej dovolenke mali pribaliť do kufra aj materskú knižku.
Na čo si dávať na dovolenke pozor?
Pobyt na slnku
Aj keď je slnko pre organizmus prospešné, tehotným ženám lekári neodporúčajú dlhé priame slnenie, aby nedošlo k prehriatiu organizmu, dehydratácii a popáleninám. Pre tehotné ženy sú vhodné skôr kratšie a častejšie pobyty pri vode.
Tehotná žena by sa mala pri vode vyhýbať priamemu slnku. V tehotenstve je totiž pokožka zraniteľnejšia a vďaka zmenenej hormonálnej činnosti organizmu sa na nej môžu vytvoriť trvalé škvrny. Pobyt v plavkách pri vode, mimo priameho slnka, sa však v rozumnej miere odporúča.
„Bábätko potrebuje, tak, ako my všetci, vitamín D. Pokiaľ má mamička na hlave prikrývku, chráni sa slnečníkom alebo chládkom stromov, má primeraný pitný režim a chráni si pokožku krémom s dostatočným UV faktorom, nie je dôvod, aby sa s bruškom pred slnkom skrývala,“ uvádza gynekologička, MUDr. Nadežda Maličkayová.
Pobyt pri vode v tehotenstve
Samotná voda, kúpanie a plávanie, majú na organizmus a psychiku tehotnej ženy priaznivé účinky. Odborníčka odporúča, po pobyte vo vode vždy použiť sprchu a vymeniť si mokré plavky za suché. Vymenené plavky treba prepláchnuť vo vode a nechať uschnúť.
„Z hľadiska hygieny a ochrany, je najvhodnejšia vodná plocha na kúpanie pre tehotné ženy more. Slaná voda je totiž prostredím, v ktorom sa nemnožia baktérie. Ak neprichádza pobyt pri mori do úvahy, z prírodných zdrojov by sme mali voliť len také, ktoré hygienici schválili na kúpanie. V stojatých vodách, ako sú bazény a rybníky, hrozí väčšie riziko nákazy infekciou. Preto je rovnako, ako pri termálnych alebo chlórovaných vodách, vhodné dodržiavať isté zásady,“ uviedla MUDr. Maličkayová.
Termálne kúpaliská a vírivky radšej nie
Termálne kúpaliská sa tehotným ženám neodporúčajú, pretože v teplej vode majú baktérie vhodné prostredie na rozmnožovanie sa. V tehotenstve je žena náchylnejšia na vaginálne infekcie, ako aj na zápaly močových ciest.
„Kúpanie v termálnej vode je pre tehotnú ženu úplne nevhodné – aj z toho dôvodu, že teplota vody prehrieva podbruško a krížovú oblasť, a okrem infekcií môže spôsobiť aj začiatok pôrodnej činnosti,“ upozornila doktorka Maličkayová.
Tehotné ženy by sa mali vyhýbať aj vírivkám a rôznym vodným atrakciám.
V druhom trimestri možno kúpanie akceptovať, samozrejme, ak dodržiavame spomínané zásady. V treťom trimestri však MUDr. Maličkayová odporúča už len sprchovanie.
„V našich podmienkach mamičke nezaručí potrebný vysoký hygienický štandard žiadna vodná plocha a v tomto štádiu nie je cestovanie k moru už dosť dobre možné.“
Hlavná zásada kúpania na vodných plochách, s výnimkou mora: nezostávať v mokrých plavkách, pretože vlhké prostredie je pre kvasinky „raj na zemi“.
Aj pri vode je dôležitá hygiena
Ak neodchádzame z miesta kúpania, napr. na hotel, počas celého dňa majme po ruke vlhké vreckovky a vlhké obrúsky. Dezinfekčné prostriedky používame na utieranie rúk a dosky na toalete, obrúsky na intímnu hygienu používame po toalete, keď nie je dispozícii sprcha alebo bidet. Podobné postupy môžeme použiť aj pri dlhých cestách, vo vlaku a pod.
Pitný režim a strava v tehotenstve v letných mesiacoch
Aj keď sa dnes veľa hovorí o dostatočnom pitnom režime, potreba príjmu tekutín je u každého individuálna. Jednoduchým ukazovateľom je farba moču: ak je číry – nie žltý, tmavožltý a hustý – organizmus je dobre hydratovaný. Číry moč je známkou dobrej práce obličiek.
Tieto jedlá radšej neskúšajte
Gynekológovia upozorňujú, že v dovolenkovej sezóne by si mali tehotné ženy dávať pozor na konzumáciu mliečnych výrobkov a zmrzlín, a to z dôvodu narastajúceho rizika salmonelózy. Hnačkovité ochorenia sú veľmi nepríjemné, navyše, môže pri nich dôjsť k dehydratácii organizmu, čo je pre tehotnú ženu nežiaduce riziko.
Covid a cestovanie v tehotenstve
Podľa stránky korona.gov.sk sa aktuálne nezdá, že by tehotné ženy boli viac náchylné na dôsledky coronavírusu ako bežná populácia. Treba si však uvedomiť, že coronavírus je nový vírus, čiže jeho vplyv je stále nejasný.
Predpokladá sa, že väčšia časť tehotných bude mať len malé alebo mierne „chrípkové“ symptómy. Závažnejšie symptómy ako pneumónia (zápal pľúc) sa častejšie vyskytujú u starších ľudí, u ľudí s oslabeným imunitným systémom alebo dlhodobými zdravotnými problémami.
Napriek tomu je dôležité, aby ste pred odchodom sledovali pandemickú situáciu v cieľovej krajine a pri zhoršení necestujte. V tehotenstve ste totiž celkovo náchylnejšia na infekciu ako žena, ktorá neočakáva potomstvo. Vážnejší priebeh covidu môžete mať aj vtedy, ak trpíte ochorením srdca, pľúc a imunitnými problémami. Dodržiavajte hygienické opatrenia.
Ak sa neviete rozhodnúť, poraďte sa s vaším lekárom. Neriskujte.
redigovala: (sab)