Dnes je Svetový deň psoriázy

Dnešný deň, 29. október, patrí chronickému kožnému ochoreniu – psoriáze (lupienke). Psoriáza sa zaraďuje medzi najčastejšie kožné choroby – na Slovensku ňou trpí viac ako 100-tisíc ľudí. Ide o dedičné ochorenie, ktoré spôsobuje individuálne nepohodlie, stres, a v mnohých prípadoch psychické problémy.

Svetový deň psoriázy si pripomíname od roku 2004. Počas tohto dňa prebiehajú po celom svete informačné kampane, ktoré slúžia na zvýšenie povedomia verejnosti o tomto ochorení. Napriek tomu, že psoriáza nie je nákazlivá (je neprenosná, neinfekčná), psoriatici sú často diskriminovaní a vyčleňovaní zo spoločností. Práve preto sa tí najaktívnejší z nich (spolu s mnohými dermatológmi) snažia zmeniť pohľad zdravých ľudí na ich hendikep.

„Psoriatici sa veľmi často stretávajú s negatívnymi postojmi okolia. Ja sama mám tiež psoriázu, a preto môžem z vlastnej skúsenosti povedať, že psoriatici sa veľmi často stretávajú s negatívnymi reakciami. Ľudia vedia byť často krutí, uštedrujú bolestivé poznámky. Dokonca sa nás niekedy boja – boja sa nám podať ruku, aby sa nenakazili…,“ hovorí Katarína Bošeľová z občianskeho združenia Bodkáčik.

Psoriáza má fázy zlepšenia a zhoršenia. Najčastejšie sa vyskytuje na lakťoch, kolenách, či vo vlasoch. Môže sa však prejaviť hocikde na tele, vrátane nechtov. Najťažšou formou je psoriatrická artritída. Tá sa môže skončiť aj smrťou.

Na Slovensku pôsobí od roku 1990 Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR (SPaA SR), ktorá združuje 14 psoriatických klubov. SPaA SR vydáva laicko-odborný bulletin Helios, spolupracuje s najlepšími slovenskými dermatológmi, jej členovia sa vzdelávajú na spoločných stretnutiach. SPaA SR sa spolu s OZ Bodkáčik každoročne pripája k Svetovému dňu psoriázy.

Ak poznáte vo svojom okolí nejakého psoriatika, dnes mu nemusíte priniesť kvety. Za všetkých organizovaných aj neorganizovaných psoriatikov odkaz verejnosti od K. Bošeľovej:

„Stačí, keď sa na nás ľudia prestanú pozerať ako na malomocných. Od nás, „bodkovaných“, sa nemôžu nijako nakaziť. Svojím novým pochopením psoriázy nám však umožnia, aby sme aj my žili plnohodnotný život.“

 

Slovenská Infolinka o psoriáze

Informácie o nových možnostiach liečby psoriázy, ako aj o špecializovaných liečebných centrách v SR, sa dozviete na telefónnom čísle: 0905 458 328 (od 16:00 hod. do 20:00 hod.).

Pridaj komentár