(Zdroj foto: Shutterstock.com)
V dnešnej dobe existuje veľké množstvo vyšetrení, ktoré určia presné zloženie našej krvi, na vznik ktorých ochorení sme náchylní, alebo zobraziť vnútrajšok tela bez toho, aby sme doň museli rezať.
Vysvetlíme si, na čo slúžia jednotlivé vyšetrenia. Niektoré testy si môžete vykonať aj sami, v pohodlí vášho domova.
Zobrazovacie metódy
Tieto testy zobrazujú vnútrajšok tela – buď celé telo, alebo iba niektoré jeho časti. Sú bezbolestné a pomerne rýchle. Pred niektorými by ste však nemali piť ani jesť, preto sa vždy o tom informujte u vášho lekára.
RTG (röntgen)
Na zobrazenie využíva röntgenové žiarenie, ktoré je pohlcované najmä tvrdými časťami tela. Preto sú kosti na röntgene biele, mäkké časti tmavšie, a pľúca, v ktorých je vzduch, čierne. Používa sa predovšetkým na zobrazenie kostí (zlomenín) a zubov, ale občas aj na zobrazenie mäkkého tkaniva (napríklad pri zápale pľúc).
Pokiaľ sa používa s kontrastnou látkou, ktorú vypijete (alebo vám ju podajú injekčne), umožňuje aj zobrazenie ciev (angiografia) či tráviaceho traktu. RTG sa vykonáva ležmo alebo postojačky, prípadne v nehybnej polohe. Ak vás čaká röntgen, neobliekajte si žiadne kovové časti (zipsy, spony, brošne) a odložte šperky, pretože by ste ich aj tak museli dať dole.
Dávky röntgenového žiarenia sú natoľko nízke, že predstavujú minimálne riziko (aj pre vznik rakoviny). Napriek tomu – počas tehotenstva by ste sa im mali vyhnúť, pokiaľ to nie je nevyhnutné.
Ultrazvuk
Nazývaný tiež sonogram. Na vytvorenie obrazu využíva vysokofrekvenčné zvukové vlny, vychádzajúce zo sondy. Zvyčajne sa používa aj lubrikačný gél. Je to celkovo bezpečná procedúra, bez akéhokoľvek žiarenia. Ultrazvuk sa využíva na zobrazenie maternice a plodu, ale aj iných orgánov, svalov či kĺbov.
Na bližšie zobrazenie musí byť sonda niekedy vložená dovnútra tela (cez ústa, konečník či pošvu). Pokrývka sondy je z latexu, preto ak naň máte alergiu, informujte svojho lekára.
CT (počítačová tomografia)
Ide v podstate o röntgen, s tým rozdielom, že skener, vysielajúci žiarenie, obieha okolo vášho tela. Takto je schopný vytvoriť detailnejšie obrazy nielen kostí, ale aj orgánov a ciev. Platí pri ňom to isté, ako pri röntgene.
MRI (magnetická rezonancia)
Na mimoriadne detailné zobrazenie takmer všetkých častí tela využíva silné magnetické pole. Vyšetrenie prebieha v nehybnej polohe (ležmo vo valci), čo môže byť pre vás nevyhovujúce, ak trpíte na klaustrofóbiu. Keďže magnetická rezonancia nevyužíva žiarenie, je bezpečná aj počas tehotenstva.
Nie je však vhodná u ľudí s implantovanými kovovými časťami v tele (v kĺboch, zuboch, alebo s pacemakerom), či s tetovaním, ktoré obsahuje stopové množstvá kovu.
Mamografia
Ide o akýsi röntgen prsníkov. Používa sa na potvrdenie alebo vyvrátenie rakoviny prsníkov. Pokiaľ máte prsné implantáty, vopred o tom informovať vášho lekára, pretože môžu znížiť účinnosť mamografie.
Amniocentéza
Pri amniocentéze sa odoberá plodová voda veľmi tenkou ihlou. Lekár ultrazvukom kontroluje polohu ihly, aby neublížila plodu. Z odobranej tekutiny možno do 48 hodín stanoviť viaceré genetické poruchy, ako Downov syndróm či cystickú fibrózu.
Rizikom je zavedenie infekcie alebo potrat (u 1 zo 100 žien), preto sa vykonáva až po 15. týždni tehotenstva (nižšie riziko).
Analýza telesných tekutín
- Krvné testy – patria k najčastejším spôsobom testovania. Krvné testy sa používajú na stanovenie širokého množstva aspektov – celkového zdravia, kontrolu funkcie pečene, obličiek, zloženia krvi, imunity, prítomnosti infekcie, či na zistenie genetických ochorení. Krv vám odoberú pomocou ihly, zvyčajne z vnútornej strany lakťa/predlaktia. Nejde o veľké množstvo krvi, no pokiaľ počas odberov cítite nevoľnosť, vopred informujte lekára alebo zdravotnú sestru. V závislosti od typu krvného testu, sa niekedy musíte vyhnúť pitiu, jedeniu či niektorým liekom, o čom vás oboznámi lekár. Niektoré testy, napríklad kontrola cukru u diabetikov, vyžadujú iba minimálne množstvo krvi – kvapku – ktorá sa odoberá zvyčajne z konca prsta.
- Vyšetrenie moču – najčastejšie sa ním sleduje funkčnosť močových ciest a prítomnosť infekcie v močovo-pohlavných cestách. Lekár vyšetruje farbu, priezračnosť, zápach, ale i množstvo bielkovín, cukru, bielych a červených krviniek. Lekár vás upovedomí, kedy počas dňa moč zozbierať, a pokiaľ neprídete do ambulancie do hodiny, udržujte ho v chladničke (maximálne však 24 hodín). Použiť musíte úplne čistú (najlepšie sterilnú) uzatvárateľnú nádobu, označenú vaším menom. Použite moč, ktorý z vás vychádza „uprostred“ močenia – prvotný moč je totiž znečistený baktériami z vašich rúk, či z močovej trubice.
- Vyšetrenie stolice – stolica obsahuje baktérie a iné súčasti z tráviaceho traktu, preto sa zvyčajne používa na diagnostiku ochorení tráviacej sústavy. Ak vám lekár nepovie inak, skladuje sa rovnako ako moč (v chladničke), pričom je potrebné, aby stolica neprišla do kontaktu so záchodovou misou či močom, čo by mohlo skresliť výsledky.
Na testovanie sa môžu využiť aj ďalšie tekutiny, ako sliny, pot alebo tráviace šťavy.
Srdce, mozog a pľúca
- Meranie telesných funkcií – týmito vyšetreniami dokážeme sledovať činnosť srdca, mozgu či pľúc. Ide o bezbolestné merania.
- Meranie krvného tlaku a pulzu – najčastejšie sa vykonáva pomocou domáceho tlakomera (s ramennou manžetou). Meranie je rýchle, no počas neho sa nehýbte ani nerozprávajte, pretože to môže skresliť výsledok.
- Elektrokardiogram (EKG) – používa sa na sledovanie srdcového rytmu a činnosti srdca, a to pomocou nalepovacích elektród, ktoré snímajú elektrické signály vášho srdca. Vykonáva sa v pokoji alebo počas aktivity. Keďže sa elektródy prilepujú na hruď, niekedy sa predtým musíte oholiť.
- Elektroencefalogram (EEG) – funguje na podobnom princípe ako EKG, no s tým rozdielom, že elektródy sú prilepené na vašej hlave a sledujú činnosť mozgu (napríklad pri výskyte kŕčov, spánkových problémoch, či po úraze hlavy). Vykonáva sa v pokoji alebo počas spánku. Nemusíte si oholiť vlasy.
- Echokardiogram (ECHO) – ide o ultrazvukový výkon. Konkrétne sa používa na zobrazenie srdca a okolitých ciev, najčastejšie pri srdcových ochoreniach.
- Endoskopia – je to technika, pri ktorej sa lekár pozerá do rôznych dutín vášho tela pomocou endoskopu. Endoskop je tenká, zvyčajne ohybná rúrka, na konci so svetlom a kamerou. Lekár ju do tela zavádza buď cez prirodzený otvor (ústa, konečník či nos), alebo cez rez. Existuje viacero druhov endoskopie: laparoskopia (vyšetrenie brušnej dutiny), artroskopia (vyšetrenie kĺbov), kolonoskopia (vyšetrenie hrubého čreva) či bronchoskopia (vyšetrenie pľúc). Ak je to potrebné, vykonáva sa pri vedomí, resp. za použitia miestneho znecitlivenia (alebo liekov na utlmenie). Lekár vám povie, či môžete pred zákrokom jesť alebo piť.
Aby vaše výsledky neboli skreslené, pýtajte sa lekára:
- Je potrebné obmedziť jedlo a pitie?
- Ktorým liekom sa mám vyhnúť?
Autori sú farmaceuti