DFNsP: Radičová s Uhliarikom otvorili novú Transplatnačnú jednotku kostnej drene

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová (SDKÚ-DS), minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH), zakladateľka a prezidentka Nadácie Kvapka nádeje na Slovensku Vendula Auš Svobodová a riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave Daniel Žitňan dnes slávnostne otvorili nové pracovisko pre Transplantačnú jednotku kostnej drene (TJKD) DFNsP v Bratislave, ktorá bude slúžiť detským pacientom z celého Slovenska. 
„Človek by sa tešil, keby sme deti mali úplne zdravé a nemuseli otvárať transplantačné centrá. Ale má to druhú stranu, že máme šancu zachrániť deti,“ vyhlásila premiérka Radičová. Zároveň poďakovala celému personálu, ktorý umožnil doterajších 227 trasplantácií kostnej drene v DFNsP. Poďakovala tiež Nadácii Kvapka nádeje na Slovensku, ktorá na rekonštrukciu pracoviska prispela sumou 225.000 eur a ďalším darcom, ktorí prispeli 71.500 eurami. Najvyššou sumou prispela vláda SR, ktorá prostredníctvom rezortu zdravotníctva poskytla viac ako 2,2 milióna eur.
„Som presvedčený, že práve deti si zaslúžia našu pomoc a ochranu najmä v takých ťažkých okamihoch – akým je závažné ochorenie. Lebo bez zdravia našich najmenších sa dá len veľmi ťažko hovoriť o psychickom a fyzickom zdraví nás – dospelých,“ povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik a zároveň tiež poďakoval všetkým lekárom a sestrám, ktorí sa obetavo, profesionálne a zodpovedne starajú o malých pacientov na onkologických oddeleniach. 
„Na moju veľkú radosť sú stále medzi nami ľudia, ktorí majú pomoc druhým na čelnom  mieste na stupnici hodnôt a dokážu obohacovať ich životy. Som veľmi šťastná, že sa nám podarilo dosiahnuť ciele a pomôcť k dostavbe novej TJKD. Bez činov zostáva aj tá najkrajšia myšlienka bezcenná,“ povedala zakladateľka Nadácie Kvapka nádeje Vendula Auš Svobodová. Dodala, že ona so svojou dcérou si prešli cestu, ktorá dopadla zle, ale upozornila ju na smer, ktorým by sa mohla uberať. „Chcela by som preto poďakovať aj v mene rodičov,“ vyhlásila Auš Svobodová.
„Sme veľmi radi, že sa nám spoločnými silami podarilo vybudovať a do úspešného konca dotiahnuť tento výnimočný projekt a že sme deťom na Slovensku symbolicky, práve na Medzinárodný deň detí, odovzdali nové moderné pracovisko TJKD, ktoré spĺňa prísne hygienické a priestorové štandardy,“  povedal riaditeľ DFNsP, Daniel Žitňan. Dodal, že pracovisko dostalo povolenie na skúšobnú prevádzku včera. „Bude prebiehať približne dva až tri mesiace. Prvého septembra by mal nastúpiť prvý pacient,“ dodal Žitňan. 
Doterajší stav TJKD bol podľa hovorkyne DFNsP Dany Kamenickej aj napriek čiastkovým modernizáciám z priestorového hľadiska nevyhovujúci a v pôvodných priestoroch už nebolo možné zabezpečiť adekvátnu starostlivosť pre deti, u ktorých je transplantácia kostnej drene často jedinou šancou na záchranu života. 
Dodala, že projekt TJKD zahŕňa šesť izolačných boxov, tri dvojlôžkové izby na prípravu pacientov, dve trojlôžkové izby pre sprievodcov detí, nové ambulancie a stacionár. Kompletná prestavba oddelenia so zmenou účelu sa podľa nej začala vo februári tohto roku. „Bola to rozsiahla obnova s novým dispozičným riešením pracoviska, vybudovaním sociálnych zariadení samostatných pre všetky izby a izolačné boxy, s  celoplošnou výmenou podlahových krytín,  rozvodov elektroinštalácie, vody, vzduchotechniky, medicinálnych plynov, telefónu, počítačovej siete, požiarneho systému a dorozumievacieho zariadenia,“ uviedla hovorkyňa DFNsP. „Realizovali sa vnútorné úpravy povrchov stien, podhľadov, vymieňali sa okná a dvere. Všetky pacientske izby sú vybavené klimatizáciou a televízormi. Každé dieťa bude mať pri svojej posteli kyslíkové rozvody, zásuvky, svetlá, dorozumievací systém a  pripojenie na internet. V izolačných boxoch je nainštalovaná špeciálna klimatizácia s HEPA filtrami s najvyšším hygienickým štandardom. Všetky priestory pracoviska vrátane kuchynky a sesterských izieb sú stavebne upravené a účelne vybavené novým nábytkom,“ dodala. 
Transplantácia kostnej drene je podľa nej pre mnohých pacientov často jedinou nádejou na záchranu života. Je to liečebná metóda, ktorá sa využíva pri liečbe zhubných ochorení, vrodených a získaných porúch krvotvorby a pri liečbe vrodených porúch imunitného systému a niektorých ochorení látkovej premeny. „U detského pacienta bola prvá transplantácia kostnej drene urobená v novembri 1995 na II. detskej klinike DFNsP v Bratislave. Toto pracovisko je jediným pracoviskom na Slovensku, kde vykonávajú transplantácie krvotvorných buniek v detskom veku. Počas svojej existencie vykonali 227 transplantácií, 128 alogénnych a 99 autológnych,“ vyhlásila Kamenická. „Ročne tak v priemere tridsať detí dostane šancu na záchranu svojho života. Výsledky prežívania sú porovnateľné s európskymi detskými centrami. Úspešnosť vyliečenia po alogénnych transplantáciách pri malígnych i nemalígnych ochoreniach je na úrovni 67 percent, pri  autológnych transplantáciách je na úrovni 22 percent,“ uzavrela hovorkyňa DFNsP.

Pridaj komentár