(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Rána sú pre väčšinu rodín s deťmi najťažšou časťou dňa. Všetko je vyrátané na minúty, ranný zhon je prvým denným stresom.
Otcovia odchádzajú do práce skôr, mamy o čosi neskôr, no niekedy je to aj naopak. Pred kúpeľňou stres, v kuchyni nervozita. A k tomu ešte dieťa odmieta raňajkovať.
Kto by sa mal postarať o to, aby naši potomkovia aspoň niečo zjedli alebo vypili?
A čo by to „niečo“ malo byť?
Prečo vlastne deti nechcú raňajkovať?
Môžeme za to my, rodičia?
Zjesť „hocičo“ je často horšie, ako nezjesť nič
Viete, čo považujú súčasní pediatri za najväčší problém? To, že naše deti nechcú raňajkovať. Prečo je to tak? Dôvodov je viacero. Veľakrát to deťom ani nemôžeme zazlievať, veď ony sa radšej vyspia. Rozhodne však môžeme ovplyvniť situáciu tak, aby dieťa ráno do seba dostalo niečo zdravé.
Mnohí rodičia sa snažia vyriešiť detské raňajky čo najrýchlejšie a najjednoduchšie. Ponúknu dieťaťu stravu, ktorá síce nie je zdravá, ale aspoň majú istotu, že odíde do škôlky či školy s plným bruškom. Žiaľ, to bruško je neraz plné chemikálií a cukru. Ako to zmeniť?
Prečo deti nechcú raňajkovať
Aj vaše dieťa sa „pevne“ rozhodlo, že nebude raňajkovať? Rodič by mal vedieť, prečo jeho dieťa odmieta ráno jesť. Vynechávanie raňajok je pre deti najhorší začiatok dňa. Prečo? Pretože neraňajkovanie zásadne ovplyvňuje sústredenie v škole, a tým aj študijné výsledky.
20 – 30 % detí a mládežníkov vynecháva raňajky. Príčiny sú rôzne, mnoho závisí aj od režimu rodiny, jej návykov, dokonca zlozvykov. Tu sú 4 najčastejšie dôvody, prečo dieťa odmieta raňajky:
- nemá dostatok času na to, aby si ich vychutnalo,
- možno aj je hladné, ale nedokáže jesť v strese,
- nemá na výber nič, čo by mu chutilo,
- ráno naozaj nebýva hladné.
Ako riešiť nedostatok času
Vynechávate raňajky kvôli tomu, že „niet času“? Z rovnakého dôvodu ich potom odmietne aj vaše dieťa. Buď vstaňte skôr, aby ste deťom v pokoji pripravili raňajky, alebo si ich nachystajte už večer. Snažte sa minimalizovať ranný stres, pretože v zhone nikomu nechutí.
Tlačiť do detí nasilu raňajky, len aby mali „niečo“ v žalúdku, je tiež veľkou chybou. Prináša to iba problémy, a nielen fyzické. Veľkosť raňajok takisto nechajte na dieťati, radšej mu pripravte poctivú desiatu, ktorou doplníte chýbajúce živiny v raňajkách.
Štúdie potvrdzujú, že deti, ktoré raňajkujú, sa častejšie zúčastňujú na fyzických aktivitách a sú celkovo zdravšie. Naopak, neraňajkujúce deti majú vyšší index telesnej hmotnosti (BMI) a horšie školské výsledky.
„Nemáme doma nič, čo mi chutí“
Dvojsečná zbraň. Ak vám dieťa povie niečo podobné, skúste odhaliť špekuláciu. Možno vás len skúša, čo iné by ste mu ponúkli. Ak mu však dávate vždy podobné raňajky, je veľmi reálne, že mu naozaj nechutia.
Skúste nový prístup. Spýtajte sa svojho dieťaťa už večer, čo by chcelo raňajkovať, a potom jedlo prispôsobte zdravej výžive. Ak sa to nedá zladiť, môžete to ešte napraviť pri desiatovom balíčku.
„Ráno nie som hladný/á“
Priznajme si – koľkí z nás majú chuť na jedlo polhodinu po tom, ako vstaneme? Ak dieťa ráno nepociťuje hlad, nenúťme ho raňajkovať. Je však veľmi dôležité, aby aspoň prijalo tekutiny, ideálne s obsahom bielkovín – jogurtové mlieko, acidko, či nepresladené kakao. Predovšetkým by však malo vypiť aspoň 3 dcl vody.
Deti sú naším zrkadlom
Deti často tvrdia, že im nechutia raňajky, keď vidia, že nik iný z rodiny neraňajkuje. Preto je dôležité, aby sme rituál raňajok posilňovali aspoň cez víkendy. Sadnime si spoločne k raňajkám v uvoľnenej a pokojnej atmosfére.
Dieťa potom uvidí, že ranné jedenie môže byť aj príjemné, a bude to chcieť zažiť opakovane, aj vtedy, keď nebudú všetci doma. Takto sa zapisujú do detskej psychiky pozitívne rodinné zážitky.
Zdravé raňajky povzbudzujú, nezdravé ubíjajú
Čo by mali spĺňať detské raňajky, aby vyhovovali výživovým potrebám? Podobne ako ostatné jedlá dňa, mali by obsahovať bielkoviny, vlákninu a zdravé sacharidy, teda:
- mliečne výrobky,
- vajcia,
- celozrnné produkty,
- zeleninu,
- trošku ovocia.
Absolútnym zlom sú obľúbené párky, hranolčeky, ale aj cereálie zo supermarketov, ktoré sa tvária ako zdravé. Na mnohých z nich nájdete nápisy „zdravé raňajky“ či „veľké množstvo vitamínov“.
Nehovoríme, že ich neobsahujú, ale keď si všimnete celkové zloženie, na prvom miestne je obrovské množstvo cukru a umelých prísad.
Dieťa žiada sladké raňajky
Chce vaše dieťa na raňajky skôr sladšie jedlá, než slané? Priveľmi sladké detské raňajky nárazovo zvýšia hladinu cukru v krvi, ale potom príde rýchly pokles. Tieto zvraty nie sú ničím pozitívnym ani pre telo, ani pre psychiku. Navyše, kolísanie cukru negatívne ovplyvňuje mozgovú činnosť, čo vyvoláva opätovnú chuť na nezdravé jedlá.
Aj sladké raňajky sa pritom dajú pripraviť tak, aby boli zdravé. Namiesto rafinovaného cukru použite javorový alebo datľový sirup. Aj s nimi však opatrne, nemali by byť v každodennom jedálničku.
Sladké, ale zdravé detské raňajky
Ak dieťa uprednostňuje sladké raňajky, doprajme mu ich v zdravej forme. Časom by malo pochopiť, že sladkú chuť treba hľadať skôr v ovocí, než v Brumíkovi alebo Kitekat. Tu je zopár tipov.
- Zmiešajte tvaroh alebo jogurt s čerstvým či mrazeným ovocím. Pridajte roztlačený banán, orechy, semienka.
- Namočte ovsené vločky na noc a ráno k nim pridajte jogurt alebo mlieko, vanilku a ovocie.
- Zmiešajte uvarenú hnedú ryžu alebo guinou s ovocím, semienkami, či orechmi.
Recept na chutné lievance:
Pripravte zdravé detské raňajky z ovsených vločiek. Roztlačený banán premiešajte s namočenými ovsenými vločkami, pridajte mlieko alebo vodu, príp. vajce. Opečte na suchej panvici z oboch strán.
Raňajkové kaše pre deti
Krupičnú kašu dávali kedysi mamičky už polročným deťom. Robili ju z kravského mlieko, často ju dochucovali cukrom a napodobeninou pravého kakaa. Raňajkové kaše môžu mať aj zdravšiu podobu.
Ponúknite dieťaťu radšej hnedú ryžu, celozrnnú pšenicu, ovos, quinou či proso. Bude to zdravšie ako rafinované zrná, pretože toto všetko má vyšší obsah vlákniny, bielkovín, vitamínov a minerálov.
Ďalšie nápady na zdravé raňajky:
- omeleta so zeleninou alebo ovsenými vločkami,
- miešané vajcia s paprikou,
- celozrnný toast so syrom, vajcom a/alebo avokádom,
- celozrnný toast s arašidovým maslom a avokádom,
- tvaroh alebo cottage syr na sladko, alebo na slano,
- ovsené vločky s čučoriedkami alebo iným bobuľovým ovocím (vločky treba na noc namočiť do vody),
- domáca granola – zapečené ovsené vločky s orechmi, semienkami a ovocím (bez cukru a medu).
Med pridávajte na dochutenie len niekedy. Okrem toho, že obsahuje veľa sacharidov, agresívne útočí na detské zuby.
Vajíčka – prečo sú dôležité v detskej strave?
Vajíčka sa ľahko pripravujú, sú všestranné a plné dobrých bielkovín a ďalších živín. Bielkovina vo vajciach je pre deti obzvlášť dôležitá, pretože pomáha pri budovaní svalstva a tkanív. Vaječné žĺtky sú zdrojom antioxidantov, ako je luteín a zeaxantín, čo zase prospieva očiam a mozgu.
Ak dáme deťom na raňajky vajcia, budú sa cítiť plnšie. Nemusíme stále robiť iba praženicu, deti omnoho viac oslovia vajíčkové muffiny so zeleninou, syrom alebo šunkou. Stále majme na pamäti, že deti nesmieme znechutiť jednotvárnosťou.
Raňajky pre deti od jedného roka
Niektoré deti aj po 1. roku papajú ako prvé jedlo dňa materské mlieko. Ak sa vás to už netýka, môžete im ponúknuť organické jedlá bez cukru a prídavných látok.
Stavajte na tom, čo dieťaťu chutí. Napríklad banán má sladkú chuť, ale aj živiny. V noci namočené ovsené vločky rozmixujte s banánom, drobec si určite pochutí.
Ak ste dieťa do tohto veku dojčili, na kašu alebo ryžu použite aj vlastné materské mlieko. Je to ideálne pri prechode dieťaťa na pevnú stravu – ako most medzi dvoma brehmi.
Desiata pre deti
Keby ste prišli na exkurziu do školy v čase desiatovej prestávky, boli by ste prekvapení. Mnohé deti si jedlo vymenia s inými, nedojedia ho, alebo vyhodia do koša. Ak dieťa raňajkovalo plnohodnotne, pripravte mu len ľahšiu desiatu, kde sú vitamíny a vlákniny.
Ak dávame dieťaťu na desiatu sladké koláče, na chvíľu síce pocíti nárast energie, avšak rýchlejšie sa unaví. Keď má 6-hodinové vyučovanie, je veľký predpoklad, že ku koncu sa už nebude vedieť sústrediť.
Zdroje:
- https://healthy-kids.com.au/kids/high-school-2/skipping-breakfast/
- https://kidshealth.org/en/kids/breakfast.html
- https://www.healthline.com/nutrition/healthy-breakfast-for-kids
- https://www.womansday.com/food-recipes/food-drinks/g1612/healthy-kid-friendly-recipes/