Deň krivých zrkadiel 2015: Bratislavu roztancoval Thomas Puskailer

Hľadíme na seba v zrkadle, chceli by sme vidieť to, čo z nás vyžaruje, no sú tam len obrysy. Pohľad do krivého zrkadla nás baví preto, že sa v ňom vidíme iní, než v skutočnosti.

Aj ľudia s mentálnym postihnutím vyzerajú neraz inak, ako sa na prvý pohľad zdá. Stačí však zmeniť uhol pohľadu a uvedomiť si, že tie najkrajšie veci v nás sú voľným okom neviditeľné. Dajú sa pocítiť, ak budeme chcieť. Deň krivých zrkadiel – 12. jún, nám otvoril dvere do sveta ľudí s hendikepom.

Predvíkendová zábava v centre, nové projekty ZPMP v SR

V piatok sa do ulíc Bratislavy vybrali dobrovoľníci, ktorí za ľubovoľný príspevok rozdávali letáky a zrkadielka. Tradičný, už desiaty Deň krivých zrkadiel, odštartoval bubnovou show z Hviezdoslavovho námestia, a pokračoval ďalej, po blízkych uliciach.

Programom sprevádzala garantka „Dňa“, mamina hendikepovanej Mišky a Slovenka roka 2014 v kategórii Charita, Paťa Jarjabková Garajová. Vystúpili tanečné skupiny NajLS a Street Dance Academy, či detičiky zo špeciálnej materskej školy. Účastníkov akcie v horúcom slnečnom počasí roztancoval aj koncert ostrieľaného akčného zahraničného speváka so slovenskými koreňmi – Thomasa Puskaliera, ktorý sa každému rád podpísal. V závere sa ľudia zabávali v rytmoch Inca Cumbia, niektorí sa stali majiteľmi originálnych, ručných výrobkov klientov domovov sociálnych služieb a chránených dielničiek zo stánkov.

Deň krivých zrkadiel 2015 zorganizovalo Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR (ZPMP v SR) pod záštitou primátora Hlavného mesta Bratislavy Iva Nesrovnala a starostu mestskej časti Staré mesto Radoslava Števčíka. Tvárou v tvár som tu stretla ľudí s mentálnym postihnutím, ich personál zo zariadení, aj sympatizantov. Mala som možnosť, dozvedieť sa o ich živote viac.

Čo pripravuje združenie, ktoré vzniklo pred neuveriteľnými 25 rokmi a zastrešuje 46 miestnych organizácií (s počtom členov cca 10.000)?

 „Podarilo sa nám odštartovať projekt Centrum prípravy a zamestnanosti ľudí s mentálnym postihnutím. Je zameraný na vybudovanie vzdelávaco-rehabilitačného Centra Bivio,“ uviedla riaditeľka Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím (ZPMP v SR), PhDr. Iveta Mišová.

Dobudovanie centra vyžaduje nemalé financie. Preto ZPMP v SR vyhlásilo verejnú zbierku. Príspevok bude použitý na dobudovanie funkčného centra, kde sa zdravotne znevýhodnení ľudia pripravia na trh práce a dostanú priestor na sebarealizáciu.

Ako môžem podporiť Centrum Bivio?

Zaslaním SMS v hodnote 2 € na číslo 877, s textom DMS BIVIO.

den-krivych-zrkadiel-2015

Kontakt:

Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR

Štúrova 6, 811 02 Bratislava

tel./fax: 02/63814968

zpmpvsr@zpmpvsr.sk

www.zpmpvsr.sk

Redakčne upravené (jam)

Fotografie: online archív ZPMP v SR

Pridaj komentár