Thomas Puskailer: Vzťah pre mňa znamená všetko

Spevák, tanečník, herec a model Thomas Puskailer, ktorý na seba upozornil v prvej sérii Česko Slovenskej SuperStar, toto leto valcoval hitparády svojou skladbou o „zlomenom srdci“ – Make Believe. Nový klip k nej sa chytil nielen na Slovensku, ale aj na predných priečkach českých hitparád. Oslovili sme ho na rozhovor. Prečítajte si o zákulisí šou biznisu, o jeho vzťahu k telu, a o Thomasovom novom albume.

 

Thomas, vaši rodičia  emigrovali zo Slovenska najprv do Kanady, neskôr do Holandska, kde ste sa aj narodili. Čo ste vedeli od nich o Slovensku, kým ste žili za hranicami? Učili ste sa viac jazykov súčasne?

Doma ma učili tradície; mali sme na Vianoce oplátky, kapustnicu, vanilkové rožky… Rozprávali sme po slovensky; pamätám si, že otec mal platne od rôznych slovenských spevákov, obrazy, krištáľové vázy; takže kus Slovenska sme mali so sebou. V momente, keď som vyšiel z domu, som rozprával po holandsky – v škole. Hral som futbal v Nemecku, a filmy sme pozerali v angličtine, aj som spieval po anglicky. Vyrastal som v štyroch jazykoch, podobne ako napríklad deti diplomatov. Poznám dnes niektoré, manželka je výtvarníčka,  maľuje, a učí ich. Malé dieťa do seba absorbuje jazyk ako špongia vodu, a ukladá si to. Boli sme v kontakte aj s inými Slovákmi.

Vystúpenia. Akými rolami ste si prechádzali?

Začínal som s akustickou gitarou, s kapelou. Moja prvá školská rola bola Jozef a jeho zázračný plášť – mal som dvanásť rokov. Inicioval som muzikálovú hodinu s mojím učiteľom. Začínal som na profesionálnej scéne ako pes v predstavení Peter Pan. Makal som na sebe, chodil na castingy – aj mi vychádzali, aj nie. Veľmi sebakriticky som tam sledoval, čo viem zvládnuť, čo mi pasuje. Pomáha to v tomto biznise. Potom som po ukončení muzikálovej akadémie, ako 23-ročný (najmladší spomedzi nich), hral v Aide – bolo to pre mňa že vau! Tri mesiace som prechádzal  trojmesačným castingom do Pomády… Hral som v Holandsku, v jednom seriáli. Po šiestich rokov z role do role a namáhavom turné som sa rozhodol usadiť. Šesť mesiacov som robil školu o muzike a šoubiznise s priateľkou (dnes s mojou manželkou) Abbie v Londýne. Uvažoval som, či ísť do X-factoru, alebo do Superstar. Nemal som očakávania, keď som prišiel na Slovensko. Nikoho som tu nepoznal. Nemal som čo stratiť, nebol som nervózny, a tentokrát som bol medzi súťažiacimi najstarší. Ponúkol som sa po Superstar do muzikálov, robil som eventy. Vybavovanie papierov k občianstvu bolo zdĺhavé, riešil som byt a peniaze. Mal som databázu šesťdesiatich skladieb, ktoré som vytvoril v Anglicku. Vybrali sme z nich dvanásť na album, a robili na tom s formáciou B3. Nezarábam každý mesiac tie isté peniaze, musím šetriť. Je to ťažké, ale som šťastný… Keď budem starší, a pozriem sa spätne na svoj život, poviem si: robil som všetko, čo som mohol. Ja prijímam riziká, akceptujem svoj level, ale nevzdávam sa. Formoval som sa. Našiel som si, čo potrebujem najmenej, a čo najviac. Verím tomu, čo robím, a som v tom na sto percent. Mám tím ľudí, ktorý ma podporuje.

 

 

Účinkovali ste v muzikáli Ôsmy svetadiel. Ktoré svetadiely ste zatiaľ videli na vlastné oči?

Precestoval som takmer celý svet. Kanada, to je pre mňa nedotknutá, čistá príroda ako z Pána prsteňov. V Los Angeles žijú obyvatelia izolovane, biznisom. Holandsko je plochá krajina, s otvorenými ľuďmi. Kórea je zvláštna – mäso na predaj vystavené na ulici, karma… V Nemecku je to „krabičkové“. Mexiko – veľká chudoba, rozľahlá púšť.  Bol som nedávno s Abbie v Taliansku, rozprávali sme s miestnymi rybármi, vzali sme aj psíky, mega dobré… Momentálne sa mi najviac páči v Bratislave.

Debutový album Thomasa Puskailera. Krstili ste ho netradične laserom. Zažili ste laser aj na sebe v ambulancii?

Áno, krstil som laserom, znamená pre mňa nekonečné svetlo. Prvý album Make Believe je mix rôznych vecí – akustické, pop aj dance. Pozval som ľudí z tímu Superstar. Na parkete som laser predtým osobne pri tanci vyskúšal, necítiť ho na tele, dával som pozor akurát na oči. Laser používa inak tiež môj zubár: pri odstraňovaní zubného kameňa.

Benefičné podujatia. Koho ste vystúpením podporili?

Áno, spieval som párkrát pre deti s mentálnym postihnutím a s onkologickým ochorením. Prídem rád, pokiaľ mi to diár dovolí.

Vaše telo je nástroj, ktorým si zarábate. Ako sa o seba staráte po zdravotnej stránke? Je tu systém zdravotníctva výrazne iný, ako za hranicami?

Trénujem štyrikrát do týždňa, posilňujem, behám a plávam. Mám svojho trénera. Doma robím niekedy jogu a strečing. S telom a energiou je to ako s autom – mám v sebe motor, musím „dať“ kilometre. A mám ho na celý život… Chodím na preventívku, každý rok na odber krvi, „očekujem sa“. Myslím dopredu, chodím za doktorom, aj keď nič „nemám“. Zdravotné poistenie – záleží, čo potrebujete. V Londýne neplatíte, máte to zahrnuté v obrovských daniach. V Nemecku je to dosť drahé. Existuje privátne zdravotníctvo, no tu je stále lacnejšie ako inde. Chránim sa pred rakovinou kože, v lete som na slnku používal faktor 30, a v horúčave som v tieni. Dávam do tela „dobrý olej“ – jedlo… Zdravo sa stravujem, bol som v jednej etape života vegán, makrobio, všetko možné… Uplynulých päť rokov jem kuracie mäso, steaky, šaláty, ryby… Ráno zjem, povedzme, ovsené vločky, banán. Sladkosti – maximálne si dám štrúdľu, alebo čokoládu, ale málo. Pijem vodu alebo čerstvé šťavy, kávu výnimočne. Alkohol nepijem, nefajčím, žiadne drogy…

Charakterizuje vás originálny pódiový úsmev s bielymi, zdravými zubami. Máte na Slovensku svojho osvedčeného, kvalitného zubára?

Mám, som spokojný, zaplatím trochu viac, ale za kvalitu. Dvakrát denne si umývam zuby, používam aj medzizubné kefky a niť. Zuby sú osobná vec, nezanedbávam to.

Rozhodli ste sa v máji vyraziť na pilotné ekologické turné po Slovensku. Kvôli fotografiám k turné ste si dokonca vliezli do smetného koša. Podarilo sa vám vysvetliť študentom škôl recykláciu?

Yes… Som rád, že som to tu mohol robiť. Máme jeden svet, musíme naň dávať pozor. Otázka bola, ako to môžem dosiahnuť cez muziku. Oslovili ma cez jeden grantový projekt, lebo videli, čo robím. Napísal som scenár, zameraný na sklo, a spojil sa so Stromom života a spevákom Martinom Madejom. Prišiel som s námetom, ako možno osloviť deti. Zavolal som mediálne známym ľuďom, a natočil krátke spoty iPhonom, s Adelou, so Sajfom, s Máriou Čírovou… Boli o tom, čo sami robia, aby chránili prostredie, ako separujú odpad. Plus medzitým povedané vtipné fakty, dokrútky, pesničky a autogramiáda. Bola sranda, hovorili sme nie žuvačkám na zemi a tak. Tento rok bude ešte Eco mini tour, iná verziu tejto šou, ďalší rok bude veľkolepé turné.

Vy a bio produkty. Sedíte si?

Áno, veľmi, ale selektívne, nekupujem všetko. Kupujem potraviny sezónne, niečo v hypermarkete, a niečo na trhu. Z tých bio vecí – zeleninu, sóju, tofu, spirulinu, aloe vera, med… Málo solím, a moja mraznička je prázdna, pretože uprednostňujem čerstvé produkty.

V Štúdiu L+S ste sa predviedli v komédii „69 vecí lepších než sex“. Naozaj je ich až toľko?

Áno. Jesť čokoládu. Alebo prvýkrát sa pozrieť na bábätko. Len tak si ľahnúť do čistých perín… Je to situačné, príjemné predstavenie, odporúčam vidieť. Hrám tam cudzinca – zamiluje sa do neho žena, ktorá sa rozvádza. Pre mňa znamená vzťah všetko. Stretol som moju životnú partnerku Abbie, a keď sa zamilujete…

Webstránka a sociálna sieť. Pomáhajú vám v kariére? Máte niečo nové?

Určite, je to výnosná investícia. Na Slovensku veľmi dobre funguje medializácia. Webstránku budem práve meniť. Tvorím ju sám, a mám kamaráta, ktorý to dáva dokopy. Vystupujem aktuálne v muzikáloch Romeo a Júlia, Boyband a Ôsmy svetadiel, v hre 69 vecí lepších než sex. Do toho robím klip s Evou Mázikovou Som tvoj, a makám na novom albume, ktorý vyjde v angličtine, na budúci rok. Je to smer, ktorým chcem ďalej ísť. V druhom albume je čas na „Thomas“, kto vlastne som… Kontakty na mňa: http://www.thomaspuskailer.com/, www.facebook.com/puskailerthomas a www.ecotour.sk

 

Foto: Archív Thomasa P.

Pridaj komentár