Daniel Hevier prezentoval knihu pre deti o hemofílii

Bratislava 14. februára (TASR) – Prvú knihu s tematikou hemofílie dnes v priestoroch Slovenskej národnej galérie, v Berlinke, uviedol do života spisovateľ Daniel Hevier. Výnimočnosť detskej knihy s názvom KR.V. alebo Krajina V. čiže Kráľovná Viktória spočíva nielen v tom, že ide o prvotinu venovanú vrodenému nevyliečiteľnému ochoreniu zrážanlivosti krvi.
„Je unikátna aj v európskom kontexte, lebo je to kniha o chorobe, o hemofílii, ale napísaná, samozrejme, tak, aby to deti čítali ako fantasy, ako Pána prsteňov alebo iné napínavé príbehy. Tá choroba je tam spomenutá len tak v pozadí,“ uviedol pre TASR Daniel Hevier.
Kniha prináša historické momenty z obdobia kráľovnej Viktórie, ale aj základné poznatky z biológie približujúce významy a funkciu krvi v ľudskom tele. Jej hrdinom je malý Viktor. „Je to príbeh o chlapcovi, ktorý sa dostane do krajiny, kde sa vedie boj o krv medzi silami dobra a zla,“ doplnil autor knižky, ktorá je unikátna tiež tým, že ju autor tvoril s deťmi postihnutými diagnózou hemofílie. „Pomáhali mi deti, strávili so mnou vyše týždňa na letnom pobyte. Spolu sme tvorili, vymýšľali postavy a celú knihu si aj samy ilustrovali,“ potvrdil spoluprácu s malými spoluautormi, ktorí so spisovateľom kreovali knižné dielo počas literárneho workshopu v rehabilitačnom tábore detských hemofilikov vlani v lete v Turčianskych Tepliciach.
Daniel Hevier pripustil, že písanie knižky si vynútilo aj štúdium problematiky hemofílie. Najlepšími konzultantmi však pre autora boli deti. „Pretože ony sú veľmi zodpovedné, o tej svojej chorobe vedia všetko nielen z kníh, ale aj z vlastného tela. Dokonca mi dovolili, aby som sa pozeral, ako si pichajú injekcie, ktoré si musia pichať,“ dodal autor knižky, v ktorej sa čitateľ stretne s reálnym svetom (školské prostredie, šikanovanie, nemocnica), ale aj s rozprávkovým svetom, v ktorom Kráľovná Viktória (ako najznámejšia prenášačka hemofílie) stojí na strane dobra.
Vznik knihy KR.V. iniciovala spoločnosť Bayer so Slovenským hemofilickým združením. Jej dnešná slávnostná prezentácia v SNG bola sprievodným podujatím monumentálnej výstavy KRV a súčasťou Valentínskej kvapky krvi.

Pridaj komentár