Každých 5 sekúnd vo svete diagnostikujú jedného diabetika, a každých 10 sekúnd jeden diabetik zomrie. Na Slovensku je cca 400.000 diabetikov, ale iba o tretine lekári vedia, pretože ostatní nie sú diagnostikovaní.
Vysporiadať sa s tým, že mám cukrovku, trvá minimálne 6 mesiacov. Až 63 % z pacientov vie, že existujú isté komplikácie, no riziko sa im zdá vzdialené. 25 % percent pacientov je z toho otrasených.
Prvé, čo povedia pacienti diabetologičke, MUDr. Adriáne Ilavskej, PhD., MPH, je: Ale neprídem o zrak, a nemusím si pichať inzulín, že?
Ľudia so zvýšenou hladinou cukru v krvi nepociťujú, že sa niečo deje. Necítia sa byť chorí, môžu takto žiť aj roky.
Sú aj takí, ktorí si dajú citrónovú vodu, či kyslú kapustu, aby mali dobré výsledky. Inak v strave naďalej „hrešia“. Hovoríme o cukrovke.
Mýty o diagnóze diabetes mellitus
- Cukrovka je len zvýšená glykémia.
- Je to choroba tučných ľudí.
- Ak jem veľa cukru, dostanem ju.
- Jedlá „bez cukru“, sú bez cukru.
- Cukrovkári 2. typu sú starí ľudia.
- Už sa nemôžem dotknúť alkoholu.
- Diabetici musia obmedziť pohyb.
- Deti z cukrovky vyrastú.
- Kto nie je na inzulíne, je „za vodou“.
- Lieky „kryjú“, nahradzujú diétu.
Klinické prejavy cukrovky
Plne rozvinutá cukrovka je sprevádzaná dramatickými symptómami, hlavne intenzívnym smädom, častým nutkaním na močenie, rýchlym chudnutím.
Hyperglykémia, zvýšená hladina cukru v krvi, je rizikový faktor pre iné, závažné ochorenia: oslepnutie, srdcový infarkt, mozgovú porážku, zlyhanie obličiek, poškodenie nervov. Ak sa chce diabetik tomu vyhnúť, musí udržiavať hladinu krvného cukru (glykémie) čo najbližšie k hodnotám, ako majú zdraví ľudia.
Ochorenie sietnice oka – retinopatia, postihuje cca 40 % diabetikov, v závislosti od dĺžky trvania diabetu. Prevalencia (výskyt) zrak ohrozujúcich komplikácii u diabetikov, sa pohybuje na úrovni 8 %.
Sietnica je ako film vo fotoaparáte
Sietnica je miesto vo vnútornej časti oka, kde sa zaznamenávajú všetky obrazy, ktoré vidíme, podobne, ako na filme vo fotoaparáte. Podľa očnej lekárky, MUDr. Jany Štefaničkovej, PhD., z Kliniky Oftalmológie LFUK a UNB Ružinov, jedna tretina diabetikov v Európe má poškodenú sietnicu, tretina pacientov s retinopatiou má edém makuly (opuch žltej škvrny), a tretine pacientov s edémom klesá kvalita videnia.
Pacienti udávajú, že vidia pokrivene, neostro, rozmazane, zvlnene. Vidia škvrny, vyblednuté farby, s „písmenkovým“ rozdielom 3 riadkov v zrakovej ostrosti.
Oftalmológovia dnes (oproti minulosti) dokážu zlepšiť zrakové funkcie a zvrátiť rozvoj ochorenia. Liečiť sa, znamená, dodržiavať režimové opatrenia – až 80 % úspešnosti záleží práve od toho. Lekári vedia dobre trafiť lieky, na svetovej úrovni je u nás operácia laserom.
Rozhodujúca je dobrá spolupráca medzi pacientom a lekárom, a selfmonitoring – „samokontrola“ pacienta. Ukázalo sa, že pod ochranu zraku sa výrazne podpisuje zdravé stravovanie.
Diabetici by mali navštíviť očného lekára aspoň raz ročne.
Sietnice diabetikov očami lekára
Prvými príznakmi poškodenia sietnice sú (pri vyšetrení) viditeľné, mikroskopické poškodenia ciev vlásočníc (mikroaneuryzmy). Diabetický edém makuly (DEM) zhoršuje zrakovú ostrosť u ľudí v produktívnom veku. Pacient postupne stráca schopnosť vidieť. Ochorenie vie postupovať rýchlo, keď zraková ostrosť klesá až na úroveň praktickej slepoty.
Diabetický edém makuly je vlastne následok diabetickej retinopatie. Zmeny pri diabetickom edéme makuly sú spojené s aktiváciou zápalových mediátorov, s poškodením vnútornej výstelky cievnych buniek. DEM vzniká v dôsledku dlhodobo vysokej hladiny cukru v krvi – hyperglykémie.
Hyperglykémiu štandardne spôsobuje diabetes, ktorý nebol včas diagnostikovaný, alebo nie je kontrolovaný. Rizikové faktory ochorenia sú: hypertenzia, vysoký body mass index, ne-pohyb, spánkové poruchy dýchania, fajčenie.
Injekcie do očí
VEGF (vascular endothelial growth factor) je skratka pre faktor, podporujúci rast vlásočníc. VEGF je zodpovedný za rast nových ciev na miestach, kde sa vyvíjať nemajú. Keď zastavíme rast ciev, choroba nepostupuje.
Účinné látky sa aplikujú injekciou, priamo do oka, očí pacienta. Lekári ich podávajú ambulantne, po umŕtvení oka kvapkami, raz za 4 – 6 týždňov (za sterilných podmienok, na operačnej sále).
Po prvých 3 injekciách, nasleduje udržiavacia fáza, keď sú pacienti sledovaní. Liečba sa ďalej indikuje podľa potreby.
Nežiaduce účinky liečby sú zriedkavé. Anti-VEGF látky sa využívajú tiež pri liečbe vekom podmienenej degenerácie makuly.
Tipy pre ľudí s chorou sietnicou:
- Veci si dávajte na jedno, to isté miesto.
- Zadovážte si praktickú lupu, aj baterku.
- Čítajte knihy a noviny s veľkým písmom.
- Používajte jasnejšie svetlo.
- Pýtajte sa na dávky od štátu, asistenciu.
Inzulín budúcnosti?
Inzulínom sa liečia pacienti od roku 1920. Podáva sa injekčne, perom a pumpou. Navodzuje v tele pomery, podobné fyziologickému vylučovaniu inzulínu, čím minimalizuje komplikácie diabetu.
Na prelome rokov 2004 a 2005, predstavitelia francúzskej farmaceutickej firmy Sanofi-Aventis a amerických spoločností Pfizer a Nektar Therapeutics oznámili, že vyvinuli tzv. inhalačný inzulín, ktorý v krátkom čase zaviedli do výroby. Pozastavili ho však pre nízku biologickú dostupnosť, vysoké náklady, a nie úplnú bezpečnosť.
Nádej je dnes vo vývoji nových druhov inzulínov a aplikácií, a vo výskume v oblasti biológie a genetiky.
Redakčne upravené (jam)
Fotografie lekárok: Advantage
Ilustračné