Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Slovenská príroda nám ponúka množstvo vzácnych darov, ktoré sú navyše veľmi zdravé. Jedným z nich sú aj čučoriedky. Tie nám najlepšie chutia, ak ich zbierame v lese. Čerstvé, priamo z kríkov majú aj najviac vitamínov. Samozrejme, mnohí nemáme po ruke les, a tak si ich môžeme vypestovať aj na záhrade či terase. Čo je na nich také zdravé?
Aké vitamíny obsahujú čučoriedky?
Naozaj majú čučoriedky účinky proti anémii?
Pomôže vám toto ovocie pri hnačke?
Čo sa skrýva pod názvom kanadská čučoriedka?
Ako konzervovať čučoriedky?
Sú zdravé aj zavárané čučoriedky?
Čo treba vedieť, ak chcete skúsiť pestovanie čučoriedok?
Čučoriedky ako zdroj vitamínov, minerálov a antioxidantov
Čučoriedky sú pomerne vzácne, nenájdeme ich hocikde. Toto bobuľové ovocie je veľkou zásobárňou výživných látok. Spomedzi vitamínov je to hlavne „céčko“, ktoré posilňuje našu imunitu.
Aj preto by sme vitamín C mali prijímať v období chrípok či pri infekciách dýchacích ciest. Toto chutné ovocie tiež obsahuje vitamíny A, B, E a K.
Z minerálov a prvkov dominuje draslík, zinok, vápnik a magnézium. Čučoriedka je plná antioxidantov, ktoré nás ochraňujú pred voľnými radikálmi a pôsobia preventívne proti mnohým ochoreniam. Doprajme si čučoriedky hneď na raňajky – do müsli alebo jogurtu.
Účinky čučoriedok:
- zvyšujú odolnosť voči infekciám,
- zlepšujú fungovanie metabolizmu,
- znižujú riziko infarktu, chránia srdce,
- zmierňujú stres,
- regenerujú pokožku, redukujú vrásky,
- zlepšujú pamäť,
- posilňujú zrak,
- zmierňujú menštruačné bolesti,
- pomáhajú pri chudnutí.
Čučoriedky na hnačku
Viete o tom, že čučoriedky sú skvelým domácim prostriedkom na liečbu hnačky? Prečistia črevá, pričom zastavia permanentné vyprázdňovanie. V tomto prípade sú ideálne čerstvé plody. Pokiaľ máme dlhodobé ťažkosti s trávením, čučoriedky by sme mali jesť pravidelne.
Ak vás postihne akútna infekcia dýchacích ciest, no nemáte práve čerstvé plody, pomôžu aj zavárané čučoriedky. Kompót jedzte ho postupne, po lyžiciach, aj 5x denne.
Čučoriedky a anémia
Možno viete, že pri nedostatku železa, teda hovorovo chudokrvnosti (anémii), je vhodné jesť tmavé ovocie, pretože obsahuje viac železa. Nie sú však zázračným liekom.
Síce môžu mierne upraviť hladinu železa v krvi, ale nedokážu úplne vyliečiť. Preto neprerušte užívanie liekov, ktoré vám predpísali lekári.
Okrem čučoriedok existujú aj ďalšie potraviny bohaté na železo, napríklad špenát.
Zavárané čučoriedky
Hoci uprednostňujeme čerstvé plody, niektoré účinky sa zvýšia, ak bobule chvíľku povaríme, alebo si pripravíme kompót. Upravené bobule zlepšujú práve vstrebávanie železa.
Kompót môže byť lepším riešením aj pri problémoch s trávením, ťažkom žalúdku, či pri nafukovaní, a to najmä u detí. Teplý kompót je upokojujúci, nedráždivý.
Ako využiť čučoriedkové lístky
Ak máte možnosť nazberať si čučoriedky, nezabudnite ani na ich lístky. Tie môžete doma vysušiť a urobiť si z nich čaj. Čaj z čučoriedkových lístkov je dobrý najmä pre diabetikov, keďže pomáha pri udržiavaní optimálnej hladiny inzulínu. Čaj si môžete uvariť aj pri tráviacich ťažkostiach, či pri zvýšenom cholesterole.
Lístky vám poslúžia aj na vonkajšie účely. Čerstvé lístky trochu prejdite valčekom, aby pustili šťavu, a potom ich prikladajte na ranu, ktorá sa pomaly hojí. Odvarom si oplachujte aj ekzém alebo psoriázu.
Čučoriedky v tehotenstve a počas dojčenia
Pre tehotné ženy sú viaceré potraviny nevhodné, pretože by mohli vyvolať predčasné kontrakcie, alebo by uškodili plodu. Našťastie, čučoriedky medzi ne nepatria. Práve naopak, keďže obsahujú kyselinu listovú, mali by ste ich jesť pravidelne, aj niekoľkokrát do týždňa.
Rovnako pokračujte v období dojčenia. Môžete ich kombinovať napríklad s jablkami, banánmi, marhuľami, broskyňami alebo čerešňami.
Nutričné hodnoty čučoriedok
Modro-fialové bobule tvorí až z 80 % voda. Vďaka tomu má 100 gramov len 57 kalórií. Okrem toho, v 100 gramoch čučoriedok je:
- 14,5 gramov sacharidov,
- 10 gramov cukrov,
- 2,4 gramov vláknin,
- 0,7 gramov proteínov,
- 0,3 gramov tuku.
Pozor na neumyté ovocie!
Ak máte čučoriedky z lesa, nenechajte sa nimi hneď zlákať – najprv ich dobre umyte. Keďže plody rastú pomerne blízko pri zemi, môžu na nich zostať pozostatky výkalov divokých zvierat.
V lepšom prípade „chytíte“ hnačku, v tom horšom dostanete do tela zárodok pásomnice. Preto odolajte okamžitému jedeniu „z ruky do úst“. Plody dobre prepláchnite silnejším prúdom vody.
Sušené čučoriedky
Dostali ste na dovolenke hnačku? Stáva sa to najmä v krajinách, kde je výrazne iná gastronómia, alebo keď tam pijeme miestnu vodu. Preto si zoberte na cestu sušené čučoriedky.
Ovocie vysušte v sušičke, alebo na slnku. Môžete si dávať za hrsť aj preventívne, nemusíte čakať na hnačku. Samozrejme, v zahraničí nikdy nejedávajte na otvorených trhoch a nepite miestnu vodu, ak nie ste si istý s kvalitou a zdravotnou bezchybnosťou zdroja.
Ako na zavárané čučoriedky?
Keďže tieto zdravé bobule sú skôr mäkkým druhom ovocia, nemusíte ich dlho sterilizovať. Okrem toho, keby boli príliš mäkké, mali by menej výživných látok, ani by tak dobre nechutili.
Ak si pripravujete zaváraninu, vždy poriadne očistite bobule od lístkov a vetvičiek, inak produkt dlho nevydrží – začne sa kaziť. Keď bobule umyjete, nasypte ich do zaváraninových pohárov a zalejte sirupom. Vyrobíte ho z cukru a vody.
Ak chcete zdravšiu verziu, pridajte do pohára iba vodu, prípadne lyžicu medu. Okrem zavárania existujú aj ďalšie spôsoby, ako spracovať čučoriedky:
- džem,
- sirup,
- domáci džús,
- sušenie (spomíname vyššie),
- mrazenie.
Pestovanie čučoriedok
Nájdite si slnečné miesto s kyslou pôdou a bez vetra, tam sa kríkom darí najlepšie. Pravidelne ich zalievajte, lebo kvôli plytkým koreňom trpia nedostatkom vody.
Ošetrovanie je už jednoduchšie, stačí občasné zastrihávanie a prírodné hnojenie. Kríky nepotrebujete opeľovať, rastlinky sú samoopeľovacie. Prvú výsadbu urobte na jeseň.
Tipy pri pestovaní čučoriedok:
- Čučoriedky začnite pestovať skoro na jar na plnom slnku a v kyslej pôde. Ak nemáte v záhrade prirodzene kyslú pôdu, pomôžte si prípravkami, ktoré ju okyslia.
- Do výsadbovej jamy primiešajte trochu rašelinového machu, aby bola pôda voľná, kyslá a dobre odvodnená. Čučoriedky vypestujete aj v nádobách, ak im doprajete dostatok slnečného svetla a vlhkosti.
- Po výsadbe pridajte vrstvu mulča. Vždyzelená drevná štiepka, piliny a ihličie pomôžu udržať pôdu kyslú dlhodobo. Ak chcete získať správne pH pôdy na pestovanie čučoriedok, upravte pôdu už sezónu pred zasadením. Do vrchnej vrstvy pôdy primiešajte záhradnú alebo hlinitú síru, aby sa pH podľa potreby znížilo. Pokračujte v pravidelnej úprave pôdy, pretože pôda sa po čase vráti k pôvodnému pH.
- Počítajte s tým, že prvé tri roky budete mať len miernu úrodu. Zmysluplnejšia úroda prichádza po šiestich rokoch. V každom prípade, pri čučoriedkach sa trpezlivosť vypláca.
Lesné a kanadské čučoriedky: Aký je medzi nimi rozdiel?
Najväčší rozdiel pocítite v chuti. Lesné čučoriedky sú drobnejšie, majú sýto-fialové vnútro a silnú arómu. Chuť je intenzívnejšia, sladkosť je previazaná s miernou kyselkavosťou, ktorá doznieva po prehltnutí.
Kanadské čučoriedky majú väčšie plody, vnútri sú svetlé a chuť je skôr sladšia. Tento druh sa lepšie pestuje v domácich podmienkach, keďže lesné kríky vyžadujú iné prostredie.
Malé rastlinky kanadských čučoriedok dokonca pohodlne vypestujete aj doma na balkóne. Môžete ich tam nechať aj počas zimy.
Redakčne upravila: Bc. Sabína Zavarská
Zdroje:
- https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-blueberries
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/287710
- https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-blueberries
- https://www.eatthis.com/eating-blueberries-health-benefits/
- https://parenting.firstcry.com/articles/blueberries-during-pregnancy/
- https://fitnessrevolution.sk/cucoriedky/
- https://www.thespruce.com/growing-blueberries-1401960