ČO ROBIŤ, KEĎ: neviete, či stačí výživový doplnok, alebo potrebujete lieky?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Liek verzus výživový doplnok: Aký je medzi nimi rozdiel?

V tomto článku sa dozviete:
Aké sú hlavné rozdiely medzi liekom a výživovým doplnkom?
Čo musí spĺňať liek?
Aké požiadavky spĺňajú výživové doplnky?
Prečo nie je výživový doplnok liekom?
Kedy potrebujete výživové doplnky a kedy lieky?

Možno to znie neuveriteľne, ale niektorí ľudia ani v dnešnej modernej dobe nevidia medzi tabletkou a tabletkou rozdiel. Myslíme medzi tou tabletkou, ktorá sa označuje ako výživový doplnok, a liekom – či už voľnopredajným, alebo predpísaným od lekárov.

Ak nás niečo bolí alebo čosi nefunguje, ako má, ideme do lekárne a poradíme sa s lekárnikom/lekárničkou. Vyskúšame odporúčaný prípravok alebo viac prípravkov – buď výživový doplnok, alebo voľnopredajný liek, a až keď dlho nič nezaberá, vyberieme sa k lekárovi či k lekárke. Je vám to povedomé? Viete, kedy si vybrať výživový doplnok, voľnopredajný liek a kedy už naozaj potrebujete liek na recept?

Čo dokáže voľnopredajný liek a čo výživový doplnok?

Funkcia liekov a výživových doplnkov priamo vyplýva z nich názvu. Liek jednoducho lieči chorobu alebo stav a je to tiež napísané na škatuľke. Výživový doplnok dopĺňa prirodzenú stravu o látky, ktoré nám môžu chýbať. Nedostatok týchto živín sa prejaví príznakmi, ktoré upozornia, že nie je všetko v poriadku.

Pri niektorých liekoch vám môžu lekári odporučiť aj užívanie výživových doplnkov. Napríklad popri lieku na vysoký krvný tlak vám odporučí výživový doplnok s obsahom magnézia a podobne.

Rozdiel medzi liekmi a výživovými doplnkami je aj v kontrole

Všetky lieky – na predpis i voľnopredajné, musia spĺňať rovnaké, prísne farmaceutické kritériá. Tieto kritériá sa týkajú predovšetkým ich účinnosti, bezpečnosti a kvality.

Kto lieky kontroluje a hodnotí? Pravidelnou kontrolou sa zaoberá Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Znamená to, že výživový doplnok neprejde kontrolou?

Rozhodne nie, ale je iná. Všetky výživové doplnky musia spĺňať požiadavky na kvalitu potravín a zdravotnú bezpečnosť. Avšak nikto neoveruje obsah prípravku, ktorý uvádza výrobca, a ani jeho účinky nie sú povinne overované. Účinnosť sa teda posudzuje iba pri liekoch.

Kto má pod kontrolou bezpečnosť výživových doplnkov? Úrad verejného zdravotníctva SR.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Liek si nevyberajte sami, výživový doplnok môžete

Ak máte problém, pri ktorom výživový doplnok nestačí, liek by vám mal predpísať alebo odporučiť lekár / lekárka (prípadne odborný personál lekárne), a to aj vtedy, keď je voľnopredajný.

Výživový doplnok si zvyčajne vyberáme sami na základe počutého, prečítaného, videného. Samozrejme, môžeme sa poradiť aj s lekármi. Je to odporúčané najmä v prípade, ak máte chronické diagnózy rôzneho typu a užívate lieky. Lieky a výživové doplnky sa niekedy môžu ovplyvňovať.

Liek – či už na lekársky predpis, alebo sa voľnopredajný, dostanete výlučne v lekárni.

Výživový doplnok si môžete kúpiť v lekárni, ale aj v drogérii a v potravinách, teda v predajniach, kde nie je odborné poradenstvo.

Čo obsahuje liek a čo výživový doplnok?

Ďalšia oblasť, v ktorej sa tieto dva produkty slúžiace na zlepšenie zdravia odlišujú. Keďže liek lieči, obsahuje liečivo alebo zmes liečiv. Jeho funkcia je jasná: lieči chorých alebo nás chráni pred chorobami či zhoršením stavu.

Výživový doplnok obsahuje koncentrované zdroje živín – najčastejšie vitamíny a minerálne látky, prípadne výťažky z rastlín. Výživový doplnok teda patrí vlastne medzi potraviny. Je to prípravok, ktorým obohacujeme svoju výživu, aby sme dosiahli lepší efekt – zdravšiu pečeň, krajšiu pokožku, pevné nechty, vyššiu imunitu, vyhli sa ochoreniam močových ciest a podobne.

Kedy potrebujete výživový doplnok?

Zdravý človek, ktorý sa vyvážene a pestro stravuje, má dostatok pohybu a celkovo vedie zdravý životný štýl, zvyčajne nepotrebuje pravidelne užívať výživové doplnky.

Opatrní pri užívaní výživových doplnkov by mali byť seniori, pacienti s akútnymi a chronickými ochoreniami, ľudia užívajúci lieky, tiež tehotné a dojčiace ženy a deti. V týchto prípadoch sa vždy pred svojvoľným užívaním doplnku výživy porozprávajte s lekárom či lekárkou.

Vyvážená, rozmanitá strava poskytuje dostatočné množstvo živín, ktoré ľudské telo potrebuje. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Konzultácia s praktickým lekárom či lekárkou, ktorí váš fyzický (i psychický) stav dobre poznajú, je vhodná aj z iných dôvodov. A síce mnohí podliehajú vplyvu reklám alebo kamarátke či známej, ktorá mala neuveriteľne skvelé skúsenosti s nejakým výživovým doplnkom, a chcú to vyskúšať tiež. Pozor, tieto odporúčania od druhých môžu byť pre vás nebezpečné, pretože sme rôzni a máme rôzne problémy. Najlepšie sa šíria povzbudivé fámy o výživových doplnkoch, ktoré ponúkajú schudnutie za krátky čas, alebo o „elixíroch mladosti“.

Kedy potrebujete výživový doplnok?

Užívanie doplnkov stravy je vhodné najmä vtedy, ak vieme, že niektorej živiny alebo živín (vitamínov a minerálov) máme málo. Najlepším spôsobom, ako to zistiť, sú krvné testy. Zamyslieť sa nad užívaním doplnkov je potrebné aj vtedy, keď máte z nejakého dôvodu nevyváženú stravu – napríklad pri redukčnej diéte, pri obmedzenom príjme potravy, vegánstve, vegetariánstve, paleo stravovaní, pri potravinovej alergii alebo intolerancii.

Výživové doplnky sú nápomocné tiež pri vysokej fyzickej aktivite, chorobe, zotavovaní sa z choroby, nadmernom alebo dlhodobom strese, vo vyššom veku, počas tehotenstva alebo dojčenia. Pozor na stratu živín pri hnačke, pri silnej menštruácii, po chirurgických zákrokoch alebo úrazoch.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Podľa čoho si vybrať výživový doplnok? Čo sa vás môže spýtať lekárnik, lekárnička, ak požiadate o pomoc pri výbere doplnku výživy alebo voľnopredajného lieku?

  • Aký problém vás trápi,
  • aké sú vaše stravovacie návyky (diéty),
  • či máte alergie na lieky, potraviny, peľ…,
  • koľko máte rokov,
  • z akých ochorení sa liečite,
  • aké lieky užívate,
  • aké výživové doplnky užívate,
  • aké vážne ochorenia máte v rodine,
  • či máte dostatok pohybu,
  • či šoférujete.

V prípade ženy je tiež dôležitou informáciou, či nie je tehotná, nedojčí alebo či sa nesnaží v tomto období otehotnieť.

Aj výživový doplnok môže mať nežiaduce účinky – na čo ešte treba dať pozor?

Ako sme už spomenuli, ak sa pestro a vyvážene stravujete, máte dostatok pohybu, kvalitný spánok a ventilujete stres – výživové doplnky zrejme nepotrebujete. Ak potrebujete doplnok výživy, držte sa týchto bodov:

  1. Uprednostnite kúpu výživového doplnku v lekárni.
  2. Vždy užívajte iba ten výživový doplnok, ktorý zodpovedá vašim potrebám (nie potrebám kamarátky či kolegu).
  3. Neprekračujte odporúčané dávkovanie.
  4. Dodržiavajte odporúčanú dobu užívania, ak ju výrobca udáva.
  5. Skontrolujte, či výživový doplnok neobsahuje rovnakú látku ako lieky, ktoré užívate.
  6. Aj výživový doplnok môže mať nežiaduce účinky. Prečítajte si informácie v balení.

Ak nie ste si istí, či vám na váš problém pomôže výživový doplnok, rozhodne sa poraďte s odborníkmi. Nepodceňujte stavy, ktoré treba liečiť liekmi, pretože sa môžu ľahko skomplikovať. A to určite za to nestojí.

Tento materiál slúži na pomoc a lepšiu orientáciu pacientov pri riešení zdravotných problémov. Nenahrádza však konzultáciu s lekármi ani odporúčania farmaceutov.

Zdroje:

www.standardnepostupy.sk

https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/video/drugs-vs-supplements

https://www.sukl.eu/medicines/what-is-the-difference-between-dietary-supplements-and-over

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19155425/

Pridaj komentár