Zápach nôh: Čo signalizuje a kedy už nie je v poriadku?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Predstavte si túto situáciu – prídete niekam na návštevu a ľudia sa od vás začnú odvracať.

Vôbec nechápete prečo.

Dôvodom môže byť zápach nôh – vašich. Tento zápach sa v určitých situáciách ešte znásobuje, čo celý problém iba zhoršuje.

Aké sú hlavné príčiny páchnucich nôh?

Môžeme tento problém nadobro vyriešiť?

Bromodóza

Lekári majú pre zapáchajúce nohy odborný termín – bromodóza. „Smradľavé“ nohy sa týkajú až 16 % dospelých. Väčšinou ich automaticky obviňujeme zo zlej hygieny, ale nie je to tak vždy.

Dobré je, že tento „spoločenský“ problém môžeme odstrániť, keď nájdeme hlavnú príčinu. Najčastejšie je to teplo a vlhko, ktoré tvoria ideálne podmienky na množenie baktérií.

To znamená, že sa môžete sprchovať aj 3x denne (čo rozhodne nie je žiaduce), a napriek tomu (či práve preto) vám budú smrdieť nohy.

Premnožené baktérie

Na každom chodidle máme približne 250 000 potných žliaz. Tie dennodenne produkujú asi 500 ml potu. Na našich nohách prirodzene žijú aj baktérie, ale k zápachu dochádza až pri ich premnožení.

Baktérie, ktoré žijú na našich nohách, vytvárajú podobné plyny, aké vznikajú pri výrobe syrov. To je dôvod, prečo môžu spotené nohy páchnuť ako „olomoucké syrečky“.

Veľmi častou príčinou zapáchajúcich nôh sú aj plesňové infekcie.

zápachajúce topánky
Zdroj foto: AdobeStock.com

Komu najčastejšie smrdia nohy?

Možno by ste ich netipovali, ale sú to adolescenti a tehotné ženy. Je to kvôli veľkým hormonálnym zmenám. Vysokú pravdepodobnosť však môžete mať aj vy, ak ste celý deň v jedných topánkach (ešte horšie, ak sú nevzdušné).

Zapáchajúce nohy môžu byť aj signálom veľkého stresu. Vtedy musíte riešiť stres, nielen zápach nôh. Ten je iba dôsledkom vášho psychického rozpoloženia.

Čo je to hyperhidróza?

Nadmerné potenie nôh, avšak nielen nôh, ale celého tela, môže byť spôsobené chorobným stavom, nazývaným hyperhidróza. Potenie nôh v tomto prípade nemôžete ovplyvniť. Väčšinou je také intenzívne, že nohy sú stále mokré. Vtedy môže byť riešením iontoforéza.

Ako predchádzať zápachu nôh?

Samozrejmosťou by mala byť každodenná hygiena. Zaobstarajte si jemné antibakteriálne mydlá a antiseptické roztoky. Keď sa umývate, špeciálnu pozornosť venujte priestorom medzi prstami.

Nohy potrebujú dýchať, aby sa nepotili – inak vzniká živná pôda pre rozmnožovanie baktérií. Preto si neprehrievajte chodidlá v hrubých papučiach alebo ponožkách. Ak sa vám v niektorých topánkach viac potia nohy, nepoužívajte ich.

Aké topánky a ponožky nekupovať?

Zdravie nôh je ohrozené najmä v lacnejších topánkach zo syntetických materiálov, čo platí aj pre syntetické ponožky a pančušky. Lesklá plastová obuv môže vyzerať módne, ale zdravá rozhodne nie je, rovnako nosenie „gumákov“ na bežný deň.

Ideálna obuv by mala byť vzdušná – s otvormi a z priedušného materiálu (napr. koža, plátno). Zapáchajúce nohy spôsobuje aj stará vložka. Vymeňte ju za novú, antibakteriálnu. Mali by ste ju zohnať v každej predajni zdravotníckej obuvi.

Peeling chodidiel

Väčšinou nestačí pravidelná hygiena, dôležité je tiež odstraňovanie odumretých buniek kože. Peeling si môžete robiť špeciálnymi hubkami, prírodnou pemzou alebo prípravkom z granátového jablka, a to 23  týždenne.

recept na zapáchajúce nohy
Zdroj foto: AdobeStock.com

Antibakteriálne kúpele

Na tento účel je vhodná Epsom soľ, rozpustená v horúcej vode. Máčajte si v nej nohy 1020 minút, potom ich dôkladne osušte.

Proti zápachu môžete použiť aj ocotvodu, v pomere 1:2. Nohy si máčajte v roztoku 1520 minút. Tento postup nie je vhodný, ak máte rany, vredy alebo škrabance.

Antiperspirant

Na maskovanie zápachu pomáha aj antiperspirant, či kukuričný škrob, ktorý absorbuje pach. Predtým, ako sa obujete do ponožiek a topánok, si nohy prepudrujte kukuričným škrobom, najmä medzi prstami.

Myslite však na to, že antiperspirant ani kukuričný škrob problém nevyriešia, len prekryjú pach. Lepšie je hľadať príčinu a riešiť ju.

Čaj a bylinky

Skúste si počas 7 dní namáčať nohy v silnom čiernom čaji, každý deň aspoň 30 minút. Kyselina trieslová ničí baktérie a uzatvára póry. Vyskúšať môžete aj odvar z mäty priepornej, šalviešťavy z citróna.

Roztoky z lekárne

Zápach nôh môžu vyvolávať aj baktérie, ktoré spôsobujú akné. Oplatí sa vyskúšať 10 % roztok benzoylperoxidu, alebo poproste lekára, aby vám predpísal roztok hexahydrátu chloridu hlinitého.

Čo robiť, ak sa to nelepší?

Ak žiadna z týchto metód nezaberá a zápach nôh pretrváva, vyhľadajte kožného lekára. Ten presne zhodnotí váš stav. Môže ísť o infekciu, ktorú treba liečiť a ktorú môžete šíriť ďalej.

V závažnejších prípadoch, keď dôjde k premnoženiu škodlivých baktérií, dostanete antibiotické krémy alebo perorálne antibiotiká, prípadne iné druhy liekov.

Iontoforéza

Jednou z možností liečby zápachu nôh je iontoforéza. Ide o typ elektroliečby, ktorý sľubuje dlhodobejšie výsledky. Electro Antiperspirant funguje zvyčajne 1011 mesiacov, potom treba terapiu zopakovať.

Botox

Potenie nôh môžete riešiť aj injekciami botulotoxínu. Ide o bolestivé ošetrenie, ktoré zabraňuje poteniu nôh na 34 mesiace. Účinok je teda podstatne kratší.

V každom prípade, skôr ako sa rozhodnete pre niektorú z dvoch metód, nechajte sa vyšetriť odborníkom. Zápach nôh je totiž často výsledkom nesprávnej hygieny, v horšom prípade ochorenia, napríklad mykózy, a vtedy treba nasadiť liečbu.

zápach nôh ocot
Zdroj foto: AdobeStock.com

Zopár rád na záver:

  1. Nohy nechajte dýchať vždy, keď je to možné.
  2. Noste so sebou čisté bavlnené ponožky na prezutie.
  3. práci si topánky vymieňajte za pohodlné a vzdušné (ak je to možné).
  4. Nenoste 2 dni za sebou tie isté topánky.
  5. Vlhké topánky nechajte dokonale vyschnúť.
  6. Pite veľa vody – je to najlepší spôsob, ako bojovať proti infekciám a zápalom.
  7. Nepoužívajte spoločné uteráky, ani koberčeky, na ktorých stojíte bosí.
  8. Doplňte si zinok – morské plody, hovädzie mäso, špenát, fazuľa, ovsené vločky, cereálie, huby, mandle, kešu orechy. Zinok zmierňuje potenie a pach tela.

Zdroje:

medicalnewstoday.com,

betterhealth.vic.gov.au,

nhs.uk,

disabled-world.com,

rd.com.

Pridaj komentár