Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Žiaden z orgánov nedokáže plniť svoju funkciu večne. I pečeň, ktorá je schopná do veľkej miery vlastnej regenerácie, môže zlyhať. Ak ju neustále dráždime škodlivinami, dá nám to najavo. Mnohí ľudia s chorou pečeňou nemajú žiadne príznaky alebo si nenápadné prvé príznaky nevšimnú a ich choroba sa môže dostať do pokročilého štádia. Najpokročilejším a koncovým štádiom poškodenia je cirhóza pečene. Čo to pre vás znamená, ak vám lekár či lekárka povie, že máte ochorenie pečene? Čo bude nasledovať? Je možné cirhózu liečiť?
Sú cirhóza a rakovina pečene to isté?
Znamená svrbenie príznak cirhózy?
Aké príznaky má zlyhanie pečene?
Ako sa diagnostikuje cirhóza?
Ako liečiť pečeň?
Čo zahŕňa pečeňová diéta?
Ak vám lekársky personál povie, že máte cirhózu pečene, znamená to, že v tomto orgáne máte zjazvené tkanivo, ktoré postupne nahrádza pečeňové bunky. Nie je to však záležitosť niekoľkých dní či týždňov. Tieto zmeny sú dôsledkom dlhodobo (v priemere 20 rokov) pôsobiacich faktorov. Častou, ale nie jedinou príčinou cirhózy u nás je nadmerné pitie alkoholu. Aj v štádiu cirhózy je možné využiť regeneračnú schopnosť pečene a udržať chorobu dlhodobo pod kontrolou.
Čo škodí pečeni? Prečo prestáva fungovať?
Najskôr si pripomeňme, čo je hlavnou funkciou pečene, pretože poškodenie s tým súvisí.
Pečeň je najväčšou a najkomplexnejšou žľazou v tele. Ako hlavný orgán metabolizmu je zodpovedná za látkovú premenu bielkovín, sacharidov a tukov. Vytvára aminokyseliny, peptidy a bielkoviny, ktoré sú potrebné pre celý organizmus. Významným spôsobom sa podieľa aj na rovnováhe vnútorného prostredia. Reguluje koncentráciu cukrov v krvi a tvorí žlč – potrebnú súčasť procesov trávenia. Úlohu zohráva tiež v rámci hormonálnej regulácie metabolických procesov. Neutralizácia, detoxikácia a eliminácia odpadových produktov metabolizmu, cudzorodých látok, toxínov a ich príprava na vylúčenie z tela sa odohrávajú v pečeni. Pečeň slúži ako dôležitá zásobáreň nielen energetických zložiek (glykogén), ale aj vitamínov či minerálov. Je nevyhnutná pri imunitných procesoch. Kvôli týmto funkciám je pre život nevyhnutným a nenahraditeľným orgánom.
Vždy, keď pečeň niečím poškodíme (napríklad vysokou dávkou alkoholu, infekciou a podobne), zregeneruje sa, ale zároveň vytvorí tuhé zjazvené tkanivo. Toto tkanivo už neplní funkcie zdravých pečeňových buniek. To znamená, že keď je pečeň opakovane nútená regenerovať sa, nahromadí priveľa jazvového tkaniva. Následkom toho tuhne a potom už nedokáže pracovať správne.
Cirhotickú pečeň rozpozná osoba s odborným vzdelaním prakticky okamžite – je stvrdnutá. Okrem prvotného problému – že nedokáže fungovať ako kedysi – vzniká aj ďalší. Stuhnutie sťažuje prietok krvi bohatej na živiny z takzvanej portálnej žily do pečene. Krv nedokáže preniknúť do pečene a tlak krvi v žile stúpa. Následkom toho sú nebezpečné pažerákové varixy (kŕčové žily), ktoré praskajú a krvácajú.
Bežné príčiny cirhózy
Najčastejšou príčinou ochorení pečene je nadmerné pitie alkoholu. Ďalšími častými príčinami cirhózy sú: skupina autoimunitných chorôb, hepatitída typu B a typu C a metabolicky podmienená steatotická choroba (stukovatenie) pečene. V spojitosti s obezitou a cukrovkou sa stukovatenie pečene stalo najrýchlejšie rastúcou príčinou cirhózy a rakoviny pečene na svete.
Cirhóza a alkohol
Podľa štúdií sa cirhóza vyvinie u žien, ktoré mnoho rokov pijú viac ako dva alkoholické nápoje denne (vrátane piva a vína). U mužov, ak pijú viac ako tri nápoje denne celé roky.
Množstvo, ktoré natrvalo poškodí pečeň, je však u každého z nás iné, podmienené a modifikované mnohými genetickými a externými faktormi. Cirhóza sa zvyčajne vyvíja 10 až 20 rokov.
Cirhóza a hepatitída typu C
Žltačka typu C sa prenáša pohlavným stykom alebo kontaktom s infikovanou krvou (ihly, užívanie drog, tetovanie, piercing).
Ďalšie príčiny cirhózy:
- hepatitída typu B,
- hepatitída typu D,
- autoimunitná hepatitída,
- (autoimunitné) poškodenie žlčových ciest (primárna sklerotizujúca cholangitída, primárna biliárna cholangitída),
- genetické poruchy, ktoré ovplyvňujú schopnosť tela narábať so železom a meďou (hemochromatóza a Wilsonova choroba),
- niektoré lieky vrátane liekov na predpis a voľne predajných liekov (acetaminofén, niektoré antibiotiká, anaboliká a antidepresíva).
Príznaky cirhózy pečene
Najdôležitejšia skutočnosť je to, že fibróza a cirhóza v počiatočných štádiách nemajú žiadne prejavy.
Príznaky cirhózy vznikajú, keď už pečeň nie je schopná plniť vyššie spomenuté funkcie, ako sú čistenie krvi, odbúravanie toxínov, produkcia bielkovín a ďalšie. Najhoršie je, že tieto príznaky chorej pečene sa často objavia až v pokročilých štádiách.
Základné príznaky cirhózy:
- znížená chuť do jedla – nechutenstvo, tzv. včasná sýtosť,
- úbytok svalovej hmoty (vidno na pleciach, ramenách, zadku, stehnách a iných miestach),
- zmena psychických funkcií (tzv. hepatálna encefalopatia): nespavosť v noci, spavosť cez deň, zmeny nálad (napr. aj neobvyklá veselosť, družnosť), zmena zvyklostí,
- krvácanie z nosa, krvácanie z úst, čierna stolica,
- žlté sfarbenie pokožky, žlté očné bielka,
- zväčšený obvod brucha (pre hromadenie vody v bruchu – tzv. ascites),
- malé pavučinové žilky pod kožou,
- svrbivá pokožka,
- slabosť.
Závažné príznaky:
- zmätenosť, nejasné myslenie,
- opuch brucha,
- tvrdnutie brucha,
- opuch nôh,
- neplodnosť,
- gynekomastia (u mužov sa vyvíja prsné tkanivo).
Ak pociťujete bolesť obličiek po alkohole, neberte to na ľahkú váhu. Podobne, ak vnímate bolesť pečene alebo napätie, tlak či zdurenie pod pravým rebrom.
Diagnostika cirhózy
Príznaky poškodenia pečene si najčastejšie všimne praktický lekár alebo praktická lekárka už pri preventívnej prehliadke. Žiaľ, pacient sám od seba, najmä ak pije alkohol a ostýcha sa, odďaľuje návštevu ambulancie neraz celé mesiace. Až dovtedy, kým ho už neprinúti situácia alebo kým sa mu niečo nestane. Čím neskôr začneme problémy s pečeňou riešiť, tým horšie pre nás. Takýmto spôsobom sa dopracujeme len ku komplikáciám, ktoré vedú až k zlyhaniu funkcií pečene. Avšak na druhej strane, čím skôr sa cirhóza odhalí, tým dlhšie a kvalitnejšie je možné žiť bez transplantácie.
Základom diagnostiky poškodenia pečene, a teda aj cirhózy, je podrobná anamnéza. Lekársky personál vám položí viacero otázok siahajúcich aj do minulosti a prezrie zdravotnú kartu. Zisťuje váš vzťah k alkoholu, kontroluje lieky, ktoré užívate, sleduje, aké infekcie ste v minulosti prekonali. Dôležitá je tiež rodinná anamnéza autoimunitných stavov, prípadne ďalšie rizikové faktory (napríklad chemikálie v pracovnom prostredí alebo práca s pacientmi infikovanými žltačkou).
Je mimoriadne dôležité, aby ste príjem alkoholu neskrývali a nepodceňovali – lekársky personál, napriek tomu, že v tom má rezervy, čoraz viac rozumie zložitosti okolností, ktoré k nadmernému pitiu vedú, a nemal by vás súdiť. Pitie alkoholu určite nie je dôvodom na to, aby sa na vás lekár alebo lekárka hnevali alebo aby ste nedostali potrebnú liečbu.
Čo si lekársky personál všíma pri diagnostike cirhózy?
- farbu pokožky a očných bielok (žltastá),
- začervenané dlane,
- trasenie rúk,
- zväčšenú pečeň alebo slezinu,
- malé semenníky,
- prebytočné prsné tkanivo u mužov,
- bdelosť.
Máte poškodenú pečeň? A ako veľmi?
Odpoveď na túto otázku vám dajú testy, ktoré lekársky personál odporučí alebo sám urobí. Na zistenie štádia cirhózy a zdravia pečene sú potrebné:
- zobrazenie pečene sonografiou alebo inak,
- koagulačné krvné testy (testy ukážu rýchlosť zrážania krvi),
- pečeňové testy z krvi, hladina aktivity vybraných enzýmov a žltého farbiva bilirubínu,
- testy na stanovenie hladiny albumínu (bielkoviny tvorenej v pečeni).
Samozrejmosťou sú kompletný krvný obraz na odhalenie anémie a skríning rakoviny pečene, ktorý zisťuje hladinu alfa-fetoproteínu.
Ak je potrebné podrobnejšie doplnkové vyšetrenie, dostanete odporúčanie na ultrazvukové vyšetrenie brucha, magnetickú rezonanciu alebo CT brucha. Hornou endoskopiou sa skontroluje, či máte varixy pažeráka a/alebo žalúdka.
Elastografia slúži na zistenie tuhosti tkaniva pečene – čím vyššia tuhosť, tým pokročilejšia je choroba pečene a bližšie cirhóza.
Komplikácie cirhózy, pred ktorými sa neoplatí zatvárať oči
Veľa pacientov s cirhózou pečene zomiera na komplikácie spojené s krvácaním z pažerákových varixov. Žily v pažeráku sa vydujú, pretože sa snažia zvládnuť vysoký tlak krvi. Ten vzniká pre nepriechodnosť ciev pečeňou. Žiaľ, krvácanie z týchto napnutých žíl je často veľmi prudké, pri včasnom správnom ošetrení je však často zastaviteľné – preto pri zvracaní krvi alebo čiernej stolici (meléne) neodkladne vyhľadajte lekársku pomoc. Nie je to však jediná odpoveď na otázku, ako súvisia cirhóza pečene a smrť.
Ďalšie komplikácie vážneho poškodenia pečene cirhózou:
- podliatiny a krvácanie: pre nízky počet krvných doštičiek a/alebo zlé zrážanie krvi,
- citlivosť na lieky: pečeň nedokáže spracovať lieky tak, ako očakávame,
- zlyhanie obličiek,
- rakovina pečene,
- inzulínová rezistencia a cukrovka 2. typu (môže však byť aj príčinou cirhózy),
- hepatálna encefalopatia: výsledok negatívneho pôsobenia škodlivín v krvi na mozog,
- zväčšená slezina (splenomegália),
- opuchy a ascites: ascites znamená nahromadenie tekutiny v brušnej dutine, laicky – voda v bruchu – vodnatieľka.
Každého pacienta s viac či menej poškodenou pečeňou zaujíma, koľko trvá regenerácia pečene po alkohole. Odpoveď nie je jednoznačná, závisí od stupňa poškodenia a od toho, ako ďaleko porucha pokročila. Abstinencia však pomôže každému a je v skutočnosti najúčinnejším liekom na pečeň.
Máme lieky na cirhózu?
Liečba pečene vyplýva z jej poškodenia a mala by byť cielená na príčinu poškodenia. Už pred prvými príznakmi alebo keď máte pocit, že ste to prehnali s alkoholom, sú dôležité pečeňová diéta a abstinencia. To je nevyhnutný základ.
Liečba vírusových hepatitíd je na Slovensku cielená a vysoko efektívna. Hepatitídu typu C dnes vieme vyliečiť takmer u každého infikovaného. Pred hepatitídou typu B nás chráni očkovanie. Ak však máme pacienta s hepatitídou typu B, jeho liečba dokáže kontrolovať infekciu a zabrániť poškodeniu.
Na liečbu autoimunitných ochorení pečene sa používajú lieky na potlačenie imunitnej reakcie.
Pri metabolickej steatotickej chorobe pečene sú efektívne režimové opatrenia v zmysle diéty, pohybových a športových aktivít v súčinnosti s komplexnou liečbou metabolických porúch.
Pri závažnom stave vám lekár či lekárka predpíše lieky, zvyčajne betablokátory alebo nitráty pre vysoký tlak krvi v pečeňovom riečisku a varixoch pažeráka. Ak uzná za potrebné, dostanete antibiotiká. Poškodenia pečene, ktoré je ešte pečeň schopná zvládnuť, sa riešia pečeňovou diétou, vitamínmi skupiny B a liekmi na podporu trávenia.
Poslednou možnosťou, keď zlyhajú iné spôsoby liečby, je transplantácia pečene.
Odbornú kontrolu zabezpečil MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD., lekár so špecializáciou hepatológia a gastroenterológia, prednosta II. Internej kliniky SZU.
Odbornú kontrolu zabezpečil MUDr. Marek Rác, PhD., lekár so špecializáciou klinická farmakológia a hepatológia, primár internej kliniky vo Fakultnej nemocnici Nitra. Je členom Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti, pracuje vo výbore Slovenskej spoločnosti klinickej farmakológie, je členom výboru Slovenskej hepatologickej spoločnosti a vedúcim pracovnej skupiny pre MASLD.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/cirrhosis#prevention
https://www.webmd.com/digestive-disorders/understanding-cirrhosis-basic-information
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15572-cirrhosis-of-the-liver
niaaa.nih.gov/alcohols-effects-health/alcohols-effects-body
niddk.nih.gov/health-information/health-topics/liver-disease/cirrhosis/Pages/facts.aspx
who.int/mediacentre/factsheets/fs204/en/
cdc.gov/hepatitis/hcv/cfaq.htm
www.slovhep.sk