Budúci zubní lekári pôjdu do ulíc s inštruktážou

Bratislava 29. apríla (TASR) – Budúci zubní lekári aj tento rok vyrazia do slovenských miest, aby tu šírili osvetu o potrebe starostlivosti o zuby. Roadshow po 12 mestách nazvaná Spolu za zdravý a krásny úsmev organizuje Slovenský spolok študentov zubného lekárstva. Podujatie odštartuje v utorok 30. apríla v Bratislave a skončí sa 10. mája v Košiciach. „Prevencia vyjde lacnejšie ako následné ošetrenie,“ pripomenul prezident spolku Viliam Falis.
Poukázal na to, že väčšina ľudí má v zmätok v informáciách k tejto problematike, v rámci inštruktáží ich chcú preto študenti oboznámiť s pozitívami aj negatívami jednotlivých techník či kefiek, aby sa mohli následne sami rozhodnúť. „Cieľom je zaškoliť viac ako 5500 ľudí za necelé dva týždne, teda osloviť jedného z tisíc Slovákov, cez ktorých sa informácie o správnej starostlivosti o ústnu dutinu dostanú k mnohým ďalším obyvateľom Slovenska,“ povedal Falis.
Tento rok sa uskutoční akcia po tretíkrát, heslom je: „Keď neprídu pacienti do ambulancie, musia ísť (budúci) lekári do ulíc“. Okrem iného reaguje na fakt, že v posledných rokoch rastie výskyt zubného kazu hlavne u adolescentov, ktorý je v kontraste s postupným zvyšovaním sa záujmu o ústne zdravie zo strany dospelej populácie v produktívnom veku. Inštruktáže sa budú poskytovať v dvoch dodávkach, ktoré budú postupne zastavovať v rôznych mestách.
„Našim cieľom je do niekoľkých rokov priamo alebo sprostredkovane osloviť signifikantné percento Slovenskej populácie. V dlhodobom horizonte má náš projekt pozitívny vplyv nielen na zdravie ľudí, ale aj na ekonomickú stránku, pretože šetrí peniaze nevyhnutné na liečbu defektov spôsobených zubným kazom,“ zhrnul Falis.

Pridaj komentár