Biele palice dnes skrížia cestu vodičom

Pri príležitosti Svetového dňa bielej palice pripravila Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru SR ďalší ročník dopravno-výchovnej akcie Deň bielej palice. Cestná kampaň prebehne v 44 mestách po celom území Slovenska.

Jej cieľom je upozorniť vodičov na chodcov so zrakovým postihnutím, pohybujúcich sa s bielou palicou či vodiacim psom. „Bezpečný pohyb s bielou palicou je pre nevidiaceho jedným z atribútov jeho slobody a emancipácie. Možnosť vybrať sa niekam bez toho, aby sme čakali, že nás niekto zavedie za ruku, či za rameno, je pre nás veľmi dôležitá,“ povedal Igor Harušťák z oddelenia prevencie architektonických a dopravných bariér Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

 

Vodiči odídu bez pokút, ale s informačnými letákmi

V Deň bielej palice budú nevidiaci ľudia na 60 priechodoch signalizovať prechod cez priechod pre chodcov. Niekoľko desiatok metrov za priechodom budú stáť policajné hliadky. Tie vodičov, ktorí nevidiacemu chodcovi nedali prednosť, poučia o priestupku, a odovzdajú im informačný leták, ktorý vysvetľuje význam a funkciu bielej palice. Biela palica v ruke človeka je znamením, že vodič musí na priechode pre chodcov zastaviť. Zároveň je dôležité, aby si vodiči uvedomili, že nejde len o bezpečnosť chodcov, ale aj o ich vlastnú bezpečnosť.

„Najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky sú predovšetkým chodci, ktorí nie sú chránení tak, ako ostaní účastníci cestnej premávky. O to viac sú zraniteľní práve slabozrakí a nevidiaci chodci,“ povedal viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel.

 

Nehodovosť a úmrtia chodcov od začiatku roka 2013

Za deväť mesiacov tohto roka sme zaznamenali 794 nehôd, pričom jedným z účastníkov bol chodec. Z tohto počtu sa 205 nehôd stalo na priechode pre chodcov, štyri v jeho blízkosti a 586 mimo neho. O život pri nehodách prišlo 39 chodcov.

Pre porovnanie, za rovnaké obdobie minulého roka sa stalo 929 nehôd s účasťou chodcov. Na priechode bolo 279 nehôd, tri nehody sa stali v jeho blízkosti a 653 mimo neho. Vyhaslo 46 životov chodcov.

 

Zdroj: ÚNSS, redakčne upravené a krátené (jam)

Pridaj komentár