Café Luxor po roku: Viac, než len kaviareň

Pred rokom v bratislavskej pasáži Luxor slávnostne otvorili chránenú Café Luxor. Dala šancu trom ľuďom s telesným postihnutím na pozíciách čašník, ekonómka a marketingový pracovník.

Kaviareň 29. mája 2014 oslávila svoje prvé narodeniny – kávou zadarmo pre zákazníkov. Herecká dvojica Petra Polnišová a Juraj Kemka prítomných zabavila krátkym improvizovaným programom.

SLOVENSKÝ PACIENT bol medzi pozvanými.

 

Viac, než len kaviareň

Café Luxor nájdete v obchodnej pasáži Luxor s vchodmi z Grösslingovej, Štúrovej a Dunajskej ulice. Je to jedna z mála kaviarní na Slovensku, v ktorej pracujú ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím. Jej inkluzívny koncept ukazuje verejnosti, že aj človek s postihnutím dokáže vykonávať plnohodnotnú prácu, pokiaľ má na to prispôsobené podmienky. Zákazníci tu nájdu skoro rodinnú atmosféru pre ľudí bez rozdielu – s hendikepom, alebo bez neho.

„Pre mňa bolo dôležité, dať prácu ľuďom s postihnutím, budovať verejné povedomie a odstraňovať bariéry. Nielen tie architektonické, ale najmä ľudské,“ uviedol majiteľ kaviarne Juraj Valčák.

„Krásny rok. Mala som možnosť realizovať sa, užila som si to. Vidím dnes ovocie, vytvorili sme si komunitu. Radi robíme pre ľudí akcie, keď si to ľudia precítia,“ doplnila ho kolegyňa Andrea.

„Bol som rok nezamestnaný, predtým som pracoval ako finančný poradca. Nemal som žiadnu predstavu, ako budem robiť čašníka. Učím sa ale rýchlo, stačí mi to raz ukázať. Pre mňa je vozík ako moje druhé nohy, som na ňom odmalička, viem ho dobre ovládať. Sme radi, že máme už svojich stálych zákazníkov,“ vyjadril sa čašník Vlado.

Oslovili sme tiež Natáliu: „Som dobrovoľníčka v oblasti marketingu. Mám pocit užitočnosti, a možnosť byť kreatívna, to je pre mňa cenná prax. Študujem teraz na vysokej škole, no uvidíme, kam ma kolieska zavedú… Mám aj iné aktivity, a je to super, lebo nesedím doma na vozíku medzi štyrmi stenami.“

 

 

Okrem kvalitných produktov a služieb je Café Luxor viac, než len kaviareň – vďaka zaujímavým aktivitám, ktoré zamestnanci kaviarne pravidelne pripravujú pre svojich zákazníkov. Príkladom je tipovacia súťaž, ktorej vyhodnotenie bolo súčasťou programu narodeninového dňa. Zákazníci mali možnosť odhadnúť počet litrov kávy, vypitej za rok. Víťazom sa stal pravidelný zákazník kaviarne, ktorý tipoval 837 litrov. Skutočný počet bol 821 litrov.

Café Luxor je výnimočné miesto, ktorého hlavnou filozofiou je otvorenosť pre všetkých. Preto tu nechýba bezplatné wi-fi pripojenie, nápojový lístok v Braillovom písme, kávu si môžete osladiť stéviou, ponúknu vám bezlepkový koláč. Kaviareň vytvára ideálne prostredie na obchodné rozhovory, či organizovanie rôznych workshopov. Svoj útulný priestor pravidelne poskytuje šikovným umelcom, ktorí tu vystavujú svoje diela.

 

Aj Petra Polnišová chváli Café Luxor

Petra Polnišová, ktorá sa pred rokom stala krstnou mamou kaviarne, pre portál SLOVENSKÝ PACIENT:

Je to úžasné, naozaj. Držím palce všetkým takýmto projektom, ktoré poskytujú priestor pre ľudí s hendikepom. Sú stále takí nadšení, ako pred rokom, a strašne sa z toho teším. Vidím, že tá situácia je ťažká, s úradmi, a tie veci okolo… Dúfam, že sa bude kaviarnička naďalej zveľaďovať, a prajem jej veľa klientov. Šírim, že existuje, a že je veľmi príjemná“.

Juraj Kemka poprial kaviarni mnoho litrov vypitej kávy, a vyhlásil, že sa stáva zákazníkom Café Luxor.

 

Petra Polnišová a Juraj Kemka

 

Zopár čísel z kaviarne

za rok prevádzky chráneného pracoviska pripravil čašník Café Luxor viac ako 10.000 šálok voňavej kávy,

na vozíku prešiel (len v kaviarni, pri práci) trasu 171 km,

zamestnanci si odpracovali 8192 hodín,

pripravili 36 zaujímavých aktivít pre svojich zákazníkov a priaznivcov.

zákazníci si predplatili 271 káv.

 

 

Výstava fotografií

Pri príležitosti prvých narodenín môžete v kaviarni obdivovať výstavu fotografií. Zachytávajú podujatia, akcie, aktivity a chod Café Luxor v priebehu roka.

Výstava sa realizuje aj vďaka fotografom, ktorí všetky akcie fotografovali bez nároku na honorár. Ide o nepočujúcich bratov AdamaMateja Kováčovcov, a Pavla Kulkovského.

Výstava je sprístupnená do konca júna 2014.

 

Redakčne spracované (taj, jam)

Fotografie: on-line archív Café Luxor

Pridaj komentár