Bezpečné lieky v tehotenstve: Epilepsia, cukrovka, astma

Aj tehotné ženy môžu trpieť na epilepsiu, cukrovku alebo astmu.

Správnou liečbou a dodržiavaním odporúčaní lekára, však môžu tieto ochorenia dostať pod kontrolu.

Ste fanúšičkami čajových posedení?

Pozor, nie všetky sú počas tehotenstva bezpečné!

V tomto článku sa dozviete, ktorým liekom sa radšej vyhnúť, ktoré obmedziť, a ktoré (v odporúčaných dávkach) bez problémov užívať.

Epilepsia

Zákerné ochorenie pre bežného pacienta, zákernejšie pre tehotnú ženu. Jedno z tých ochorení, ktoré nemožno prestať liečiť „len“ kvôli tehotenstvu.

Epilepsia zvyšuje riziko vzniku vrodených vývojových chýb až o 25 % (oproti zdravým tehotným ženám). Antiepileptiká (lieky na epilepsiu) toto riziko ešte zvyšujú.

V tele tehotnej pacientky sa antiepileptiká horšie pohybujú (distribuujú), čím sa znižuje ich účinnosť, takže kontrolovať epilepsiu je oveľa náročnejšie. Môžeme povedať, že všetky liečivá sú rovnako bezpečné aj nebezpečné, preto ani jedno antiepileptikum nemôžeme uprednostniť.

Pravidlá liečby sú rovnaké, ako u ostatných pacientov: použitie len jedného lieku, najlepšie jednozložkového (s jednou účinnou látkou), v najnižšej možnej dávke. Ako tehotnú epileptičku, by vás mali pravidelne monitorovať a sledovať vám hladinu liečiva v tele.

Epileptických tehotných žien je približne 0,6 %, čo nie je málo, avšak napriek rizikám liečby, až 90 % sa narodí zdravé dieťa.

Bezpečné lieky v tehotenstve cukrovka inzulín

Cukrovka

Diabetes mellitus. Buď sa s ním človek narodí, alebo ho získa počas života, alebo sa rozvinie v tehotenstve. Liečba sa najčastejšie začína režimovými opatreniami:

  • Fajčenie a alkohol – v tehotenstve neprípustné drogy; navyše, zvyšujú v krvi hladinu cukru. Keďže v tehotenstve je vyššie riziko zvýšeného tlaku, treba obmedziť aj soľ.
  • Pohyb a zdravé stravovanie – mali by ste pravidelne cvičiť a upraviť stravovacie návyky. Jesť viackrát denne, menšie porcie. Strava by mala obsahovať viac zeleniny, vlákniny, biele mäso. Určite sa treba vyhnúť kaloricky bohatej strave, živočíšnym tukom a nasýteným mastným kyselinám.

Ak napriek týmto opatreniam nedochádza k poklesu cukru v krvi, používa sa inzulín, pretože neprechádza placentou.

Ostatné – tabletové antidiabetiká (lieky na cukrovku), nie sú zatiaľ v tehotenstve dostatočne preskúmané, a preto nie sú odporúčané.

Astma

Astma sa vyskytuje približne u 4 % tehotných žien. Ako väčšina ochorení, aj astma sa počas tehotenstva môže meniť – zhoršiť, alebo zlepšiť. Lekár by vás mal sledovať, a liečbu prispôsobiť závažnosti stavu.

Zle liečená alebo neliečená astma predstavuje pre plod väčšie riziko než užívanie vhodných liekov. V liečbe sa využívajú lieky na uvoľnenie dýchacích ciest (beta-2-mimetiká), ktoré sú overené dlhoročným používaním. Lekár vás môže liečiť aj inhalačnými hormónmi – glukokortikoidmi, najmä budesonidom.

Injekčne a tabletovo podávané glukokortikoidy sa podávajú len v závažných prípadoch.

Bylinky

Použitie rastlinných liekov je počas tehotenstva obmedzené, ale nie nemožné. Je však málo klinických štúdií, ktoré dokazujú bezpečnosť jednotlivých bylín. Preto je táto téma veľmi kontroverzná, najmä na internete nájdete odlišné informácie.

Práve z tohto dôvodu uvádzame v článku len klinicky overené liečivé rastliny. Bezpečnosť je pri nich overená dlhodobým tradičným používaním.

Aj v týchto prípadoch je ale veľmi dôležité, aby ste dodržiavali odporúčané dávkovanie.

Bezpečné lieky v tehotenstve zázvor

Nevoľnosť

Ďumbier lekársky (zázvor)

Pôsobí proti zvracaniu. Je klinicky overenou a schválenou rastlinou na užívanie počas tehotenstva. Podporuje chuť do jedla, trávenie, metabolizmus. Koreň zázvoru pôsobí aj proti prechladnutiu.

Ďumbier obsahuje silice, ktoré podporujú tvorbu slín, žlče a žalúdočných štiav, čím sa zlepšuje činnosť čriev a zmierňuje nevoľnosť. Ďumbier je bezpečný, ale jeho dlhodobé užívanie sa neodporúča, pretože môže brániť zrážaniu krvi.

Mäta pieporná a konopa siata

Obe rastliny potláčajú zvracanie, ale pre chýbajúce štúdie a predpoklad negatívneho vplyvu na plod, sa ich užívanie počas tehotenstva neodporúča.

Pôrodné kontrakcie

Maliny

Tradičná medicína uvádza, že pomáhajú pri príprave maternice na pôrod. Podporujú kontrakcie, čím pôrod urýchľujú, a bránia tak prenášaniu plodu. Účinné látky v malinách môžu skrátiť druhú pôrodnú fázu a znížiť bolestivosť kontrakcií.

Zápar z malinových listov je vhodné piť 6 – 8 týždňov pred termínom pôrodu, pomôcť môžu aj sedavé kúpele. Ženy s rizikom predčasného pôrodu, sa však musia malinám vyhnúť.

Klinické údaje, týkajúce sa tohto ovocia, stále chýbajú, preto je potrebné ďalšie skúmanie.

Bezpečné lieky v tehotenstve ananás

Ananás, mango, papája

Existujú štúdie, ktoré na podporu kontrakcií svaloviny maternice uvádzajú enzým bromelaín. Ten sa nachádza v ananáse, mangupapáji. Tieto exotické druhy ovocia sú bezpečné, ale sú nutné vysoké dávky, a to môže skôr vyvolať hnačku, než podporu aktivity maternice.

Fenikel obyčajný – trávenie a plynatosť

Je to najpoužívanejšia liečivá rastlina v tehotenstve a pri dojčení. Fenikel je účinný pri tráviacich problémoch, plynatosti, uvoľňuje kŕče hladkého svalstva, podporuje tvorbu materského mlieka, aj vykašliavanie. Podobne pôsobí rasca.

Echinacea purpurová – imunita

Echinacea purpurová slúži na ,,nakopnutie“ imunitného systému – ako prevencia pred infekciami, chrípkou prechladnutím. Táto rastlina sa môže užívať počas celého tehotenstva, aj v kritickom prvom trimestri.

Pozor, nie však vo forme tinktúr, ktorých základom je alkohol!

Imunitu stimuluje aj vitamín C. Ideálne sú plody šípok, ktorých užívanie v tehotenstve je bezpečné.

Medovka lekárska – nervová sústava

Medovka lekárska, so svojím upokojujúcim účinkom na myseľ a svalstvo, sa nesmie užívať počas prvých troch mesiacov gravidity. Potom len obmedzene, pretože informácie o jej bezpečnosti chýbajú.

Brusnica veľkoplodá – močové infekcie

Viacerými štúdiami potvrdená liečivá rastlina. Používa sa na infekcie močových ciest. V odporúčanom dávkovaní sa môže užívať aj v tehotenstve, nie však dlhodobo.

Najúčinnejšia je hneď v začiatkoch infekcie, pretože obsahuje zložky, ktoré sa naviažu na baktériu, a tým zabránia jej prichyteniu na močovom mechúre.

Bezpečné lieky v tehotenstve brusnice

Jastrabina lekárska – diabetes mellitus

Jastrabina lekárska, ktorá sa používa ako podporná liečba na zníženie hladiny cukru v krvi, sa v tehotenstve neodporúča. Vo viacerých krajinách sa síce používa na podporu dojčenia, avšak podpora tvorby mlieka pri nej nebola vedecky dokázaná.

Rumanček kamilkový – tráviace ťažkosti

Vodný zápar z kvetov rumančeka kamilkového môžete užívať aj počas tehotenstva.

Materina dúška – infekcie a prechladnutia

Povolené je aj užívanie dúšky materinej, ale len krátkodobo. Materina dúška má antibakteriálny, dezinfekčný účinok, podporuje vykašliavanie.

Bezpečné lieky v tehotenstve = zdravé dieťa

Tehotné ženy patria k rizikovým pacientom. Vzhľadom na chýbajúce informácie o vplyve rôznych liečiv na plod, vždy starostlivo zvážte pomer prínosu a rizika liečby.

Netreba chcieť antibiotiká za každú cenu, ale ani ich striktne odmietať. Vždy dodržiavajte odporúčania lekára, a pri akejkoľvek neistote ohľadom užívania lieku zájdite aspoň do lekárne.

Bezpečné lieky v tehotenstve sú základ pre to, aby sa vám narodilo zdravé dieťa.

Autorka je farmaceutka

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár