AZZS: Zástupcovia záchraniek nevylučujú pre znižovanie platieb žalobu na SR

Bratislava 10. januára (TASR) – Zástupcovia záchraniek nevylučujú v prípade zníženia platieb pre záchrannú zdravotnú službu, ktoré od februára plánuje ministerstvo zdravotníctva, žalobu proti Slovensku o náhradu škody. Asociácii záchrannej zdravotnej služby (AZZS) sa nepáči, že dva roky po výberových konaniach na štvorročné licencie na prevádzku záchraniek sa menia pravidlá. Ako však dnes poznamenal prezident asociácie Ivo Krpelan, k tomuto by poskytovatelia neradi prikročili a hľadajú riešenie.
AZZS preto ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) vyzýva na zrušenie navrhovaného cenového opatrenia, ktoré má zníženie priniesť, ako aj na spoločnú diskusiu. „Chceli by sme ho poprosiť, aby zvážil tento hrubý zásah do záchrannej zdravotnej služby, ktorá slúži všetkým,“ povedal Krpelan. Podľa jeho slov záchranky majú predstavu o možnostiach šetrenia v tomto segmente a chcú preto šéfovi rezortu predstaviť vlastné návrhy. Tie majú spočívať v systémových zmenách vo fungovaní tohto sektora. Zároveň avizoval, že sa plánujú obrátiť na premiérku aj prezidenta.
Krpelan kritizoval, že ministerstvo spomínaný návrh predložilo nečakane a bez diskusie. Zároveň poukázal, že platby pre záchranky sa za posledných šesť rokov napriek inflácii nezvýšili, napriek tomu však počas krízy v zdravotníctve boli záchranári ticho a pomáhali pacientom. Myslí si, že pre niektoré záchranky navrhované 12-percentné zníženie platieb môže byť likvidačné. Podľa jeho slov však ani v prípade realizovania navrhovaného opatrenia záchranári neodmietnu cestu k pacientovi.
Najväčšiu časť nákladov záchraniek (74 percent) majú tvoriť personálne náklady. V segmente pracuje asi 3000 záchranárov, podľa asociácie sa môže návrh podpísať pod znižovanie ich miezd, či nákladov na vzdelávanie. „Nechceme to urobiť, ľudia sú to najdôležitejšie, čo máme,“ skonštatoval. Krpelan okrem toho upozornil, že záchranárov v zahraničí čakajú lepšie mzdové podmienky a môže tak dôjsť k ich odlevu.
Ministerstvo zdravotníctva, ktoré vlastní záchrannú službu, podľa svojej hovorkyne Kataríny Zollerovej vie, koľko peňazí je potrebných na zabezpečenie rýchlej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti. „Preto sa ministerstvo rozhodlo predložiť návrh cenového opatrenia, ktorý mení paušálne úhrady pre vozidlá Rýchlej zdravotníckej pomoci (sanitka bez lekára), nie pre vozidlá Rýchlej lekárskej pomoci (sanitka s lekárom) a ceny za kilometer pre vozidlá RZP a RLP,“ reagovala. Avizovala, že minister bude s dotknutými subjektmi, ktoré predložia odborné pripomienky, rokovať.
Rezort tvrdí, že navrhované zníženie paušálnych platieb pre vozidlá rýchlej zdravotníckej pomoci (RZP) nebude mať vplyv na kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. „Podľa našich kalkulácií presahuje ziskovosť prevádzkovateľov záchraniek, teda vozidiel RZP 20 percent, a na tento zisk sa skladajú občania zo zdravotného poistenia. Ministerstvo tu preto vidí priestor na zníženie úhrad a ušetrené peniaze chce využiť v zdravotníctve tam, kde je ich nedostatok,“ povedal minister Uhliarik.
Ministerstvo poukázalo, že vozidlá RLP, ktoré chodia k ťažším prípadom, na základe vyhodnotenia operačného strediska budú dostávať rovnaký paušál ako doteraz. „Ak prevádzkovatelia záchrannej služby tvrdia, že budú musieť znížiť kvalitu či dokonca mzdy záchranárom, tak to hovoria iba preto, že nie sú ochotní sa vzdať ani malej časti ich zisku,“ doplnila Zollerová.
Do segmentu záchrannej zdravotnej služby by malo smerovať ročne o 4,7 milióna eur menej, čo má prispieť k efektívnejšiemu využívaniu zdrojov verejného zdravotného poistenia. Podľa návrhu ministerstva tak má dôjsť k zníženiu mesačnej platby na ambulanciu Rýchlej zdravotnej pomoci zo 16.928 eur na 15.236 eur. Pri 154 ambulanciách sa tak má v tomto roku ušetriť 3,1 milióna eur. Úsporu takmer 1,6 milióna eur má zároveň priniesť zníženie ceny za jeden kilometer jazdy ambulanciou Rýchlej lekárskej pomoci a ambulanciou Rýchlej zdravotnej pomoci o desať centov, z 0,70 na 0,60 eura.

Pridaj komentár