ASK: V európskom kontexte patria slovenské kúpele medzi tie najlepšie

Bratislava 25. mája (TASR) – Kúpele na Slovensku patria podľa Asociácie slovenských kúpeľov (ASK) v európskom kontexte medzi tie najlepšie. Za posledné roky sa v nich zlepšili ubytovacie či stravovacie služby. „Stále sa udržujú kvalitné zdravotnícke služby, ktoré sú úplne porovnateľné s podobnými kúpeľnými podnikmi v Nemecku či Rakúsku alebo Českej republike,“ zhodnotila pre TASR predsedníčka ASK Janka Zálešáková.
V kúpeľoch ale podľa jej slov pretrváva pokles klientov zo slovenských zdravotných poisťovní. „To však neznamená lepší zdravotný stav obyvateľov Slovenska, ale nemožnosť poistencov, najmä dôchodcov a mladých ľudí, finančne sa podieľať na platbe za kúpeľnú starostlivosť,“ opísala Zálešáková.
Slovenským kúpeľom by podľa ASK pomohla intenzívnejšia štátna propagácia Slovenska ako atraktívnej a bezpečnej krajiny a zaujímavej turistickej destinácie. „Samozrejme, bolo by efektívne aj spolupodieľať sa na vlastnej propagácii kúpeľníctva ako segmentu zdravotného turizmu,“ dodala Zálešáková. Kúpeľné podniky by tiež ocenili zlepšenie spolupráce s kúpeľnými obcami a mestami, ktorá väčšinou nie je dostatočná. „Dokonca v niektorých prípadoch neexistuje vôbec,“ podotkla predsedníčka ASK.
Vo väčšine európskych krajín je podľa jej slov kúpeľná starostlivosť súčasťou zdravotnej starostlivosti, preto ľudia z európskych krajín vnímajú kúpele podobne ako Slováci. „Očakávajú predovšetkým zlepšenie zdravotného stavu, udržanie práceschopnosti a tí starší udržanie akceptovateľnej kvality života,“ priblížila Zálešáková.

Pridaj komentár