Aneuryzma: Viete, v čom je zákerná a ako jej predísť?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Predstavte si hadičku s tenkými stenami, cez ktorú prúdi tekutina. Keď sa nejaké miesto v stene tejto hadičky oslabí, uvoľní, tlak tekutiny vytvorí vydutie. Čím rýchlejšie budete do nej kvapalinu pumpovať, tým viac sa vydutina zväčší a hrozí, že pukne. Takéto vydutia sa, žiaľ, môžu vytvoriť aj v našom cievnom systéme. Vznikne aneuryzma, ktorá neliečená praskne a spôsobí vnútorné krvácanie. Ako sa prejavuje a lieči aneuryzma?

Prečo vznikne aneuryzma tepny?
Aké druhy vydutia ciev poznáme?
Vieme rozpoznať príznaky aneuryzmy?
Ako sa aneuryzma diagnostikuje a lieči?
Čo funguje ako prevencia pred vydutinami tepien?

Aneuryzma vzniká vtedy, keď je stena tepny oslabená. Aj keď sa vydutie môže vyskytnúť v akejkoľvek časti tela, najčastejšie ho lekári diagnostikujú na aorte, v mozgu, v dolných končatinách a v slezine. Najznámejšie a zároveň najnebezpečnejšie sú aneuryzma v mozguaneuryzma aorty.

Aneuryzma: Prečo vzniká?

Aj keď presná príčina aneuryzmy nie je jasná, k tomuto stavu prispievajú viaceré faktory. Úlohu zohráva napríklad poškodené tkanivo v tepnách. Jeden z najčastejších spôsobov, ako sa tkanivo tepny môže poškodiť, sú tukové usadeniny. Vytvárajú nánosy, ktoré sťažujú priechod krvi tepnou, srdce sa pri pumpovaní viac namáha, aby vytlačilo krv cez nahromadené tuky. Výsledkom sú v dôsledku zvýšeného tlaku poškodené, respektíve oslabené steny tepny.

Hlavné príčiny aneuryzmy:

Ateroskleróza

K vydutiu tepny často vedie aterosklerotická choroba. Pri tomto ochorení sa v cievach hromadí tvrdý povlak, ktorý poškodzuje tepny a zabraňuje voľnému prúdeniu krvi.

Vysoký krvný tlak

Aj vysoký krvný tlak niekedy vedie k aneuryzme. Keď máte vysoký tlak, znamená to, že prúdiaca krv výrazne tlačí na steny tepien. Ak sa tlak opakovane zvyšuje nad normu, výsledkom je oslabenie ciev.

Za ideálny krvný tlak u dospelého považujeme 120/80 mmHg.

Výrazne vyšší krvný tlak zvyšuje riziko srdcových a cievnych problémov, avšak nemusí bezprostredne znamenať vznik aneuryzmy.

Aké druhy aneuryziem poznáme?

Vydutiny cievy sa môžu vyskytnúť kdekoľvek v tele, ale toto sú najbežnejšie miesta:

Aneuryzma aorty

Aorta je najväčšia krvná cieva v tele. Začína sa pri ľavej komore srdca a postupuje cez brucho dole, kde sa rozdelí do oboch nôh. Je bežným miestom, kde vznikajú aneuryzmy. Vydutie aorty v hrudnej dutine sa nazýva aneuryzma hrudnej aorty.

Najbežnejším typom vydutia na aorte je však aneuryzma brušnej aorty. V zriedkavých prípadoch tento stav postihne aortu v iných miestach.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aneuryzma v mozgu

Aneuryzma mozgu, či – správnejšie formulované – aneuryzma v mozgu, sa často tvorí v cievach, ktoré ležia hlboko v tomto nesmierne dôležitom orgáne. Vydutia ciev v mozgu môžu mať akúkoľvek veľkosť. Nepríjemnou správou je, že sa zvyčajne nijako neprejavujú – teda nemusíte vedieť o tom, že máte problém. Aneuryzma v mozgu vyvolá krvácanie u 3 percent pacientov.

Zriedkavejšie, ale predsa, sa vydutina tvorí v tepne za kolenom, v slezine alebo v črevách.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aneuryzma: príznaky

Príznaky aneuryzmy sa líšia podľa typu a miesta, kde sa nachádzajú. Je dôležité vedieť, že vydutie ciev, ktoré sa vyskytuje hlbšie v tele alebo v mozgu, spravidla nevykazuje žiadne príznaky, kým nepraskne.

Aneuryzmy, ktoré sa vyskytujú v blízkosti povrchu tela, sa, naopak, prejavujú tak, že si ich všimnete – napríklad opuchom a bolesťami.

Ďalšie príznaky prasknutej aneuryzmy kdekoľvek v tele:

  • krvácanie,
  • zvýšený srdcový tep,
  • bolesť,
  • závraty.

Vážne komplikácie aneuryzmy vedú až k smrti, ak nedostanete rýchlu lekársku starostlivosť.

Aké máte riziko vzniku aneuryzmy?

Muži majú vo všeobecnosti väčšiu pravdepodobnosť aneuryzmy ako ženy. Vyššiemu riziku sú vystavení aj ľudia nad 60 rokov.

Ďalšie faktory, ktoré zvyšujú predpoklad vydutia ciev:

  • strava s vysokým obsahom tukov a cholesterolu,
  • ochorenia srdca v rodine,
  • fajčenie,
  • obezita.

Viete o tom, že v tehotenstve sa zvyšuje riziko vzniku aneuryzmy v slezine?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako sa diagnostikuje aneuryzma?

Diagnostické nástroje používané na zistenie poškodenia ciev závisia od lokalizácie problému, teda miesta, kde sa niečo deje. Praktický lekár alebo lekárka vás odporučí špecialistom z oblasti kardiotorakálnej (chirurgia srdca) alebo cievnej chirurgie.

Bežne sa na diagnostiku stavu krvných ciev používajú CT vyšetrenia a ultrazvukové metódy. Vďaka nim lekári vidia všetko potrebné – stav vašich ciev, ako aj prípadné blokády, vydutiny a slabé miesta ciev.

Aneuryzma: Liečba

Podobne ako diagnostika, aj liečba aneuryzmy závisí od jej umiestnenia a typu. Vydutina cievy v hrudníku a v bruchu si môže vyžadovať chirurgický zákrok nazývaný endovaskulárny stentgraft. Je to minimálne invazívny postup, ktorý zahŕňa opravu a posilnenie poškodených ciev. Ak je to možné, vždy by sa mal uprednostniť pred tradičnou otvorenou chirurgiou. Tento postup znižuje pravdepodobnosť infekcie, zjazvenia a ďalších problémov.

Ďalšie liečebné postupy zahŕňajú lieky na zníženie krvného tlaku (zníženie krvného tlaku môže zabrániť prasknutiu aneuryzmy), niektoré typy beta-blokátorov a lieky krotiace vysokú hladinu LDL cholesterolu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako zabrániť vzniku aneuryzmy?

Môžeme urobiť niečo pre to, aby nebezpečná vydutina v našich cievach nevznikla? Áno a kedykoľvek – samozrejme, čím skôr, tým lepšie. Riziko aneuryzmy znížime zdravou výživou, ktorá obsahuje dostatok ovocia, celozrnných produktov a zeleniny. Bielkoviny získame z mäsa s nízkym obsahom nasýtených tukov a cholesterolu – biele mäso, ryby. Prospešné sú aj nízkotučné mliečne výrobky.

Zdravý krvný obeh podporíme pravidelným cvičením, najmä typu kardio.

Ak fajčíte, je čas s tým prestať!

Jedným z najlepších spôsobov, ako sa chrániť pred vydutím ciev, sú pravidelné preventívne prehliadky. Už na rozbore krvi či EKG môže váš ošetrujúci lekár/vaša lekárka vidieť problém, o ktorom ani len netušíte.

Autorka: Bc. Sabína Zavarská

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/156993

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4333944/

nhlbi.nih.gov/health-topics/aneurysm

ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Fact-Sheets/Cerebral-Aneurysms-Fact-Sheet

my.clevelandclinic.org/health/treatments/16962-endovascular-repair-of-thoracic-aortic-aneurysms

mayoclinic.org/diseases-conditions/abdominal-aortic-aneurysm/symptoms-causes/syc-20350688

Pridaj komentár