Alkohol ako duševná pasca: Láka, ale nefunguje!

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Všetci chceme byť zdraví, slobodní, tešiť sa zo života, mať vzťahy, ktoré nás napĺňajú, zaspávať s pocitom hodnotne prežitého dňa. Zobúdzať sa s radosťou z toho, čo pre nás nový deň pripravil. Ako často však takýto stav zažívame? Zdravie, duševná pohoda aj radosť zo života sú výsledkom kombinácie mnohých faktorov. Niektoré z nich nekontrolujeme, iné závisia od nášho vlastného konania a rozhodnutia.

Prečo alkohol nefunguje?
Aj vy pijete, aby ste aspoň na chvíľu zabudli?
Ako rýchlo si viete pokaziť vlastný život?
Ako vplýva alkohol na naše zdravie a myslenie?
Čo by ste mali o sebe vedieť?
Je ťažké prestať piť?

Súčasná situácia už viac ako ročnej pandémie, ktorá zmenila naše životy a dni na sústavu nepredvídateľných okolností, je pre duševné zdravie veľkou výzvou. Z už zabehaných koľají každodennej rutiny sme museli vystúpiť a začať sa deň po dni orientovať podľa nových a nových signálov. Takáto každodenná neistota môže byť veľmi vyčerpávajúca. To sa odráža aj v náraste depresií a úzkosti u mnohých ľudí. V tom lepšom prípade vyhľadáme profesionálnu pomoc.

Rovnako, ako keď ideme k lekárovi so zlomenou rukou, vyberme sa k odborníkovi so zlomenou dušou. Poradovníky k psychológom sú však dlhšie a dlhšie a okamžitá pomoc sa môže javiť ako nedostupná a neraz aj finančne náročná.

Rastie počet depresií, úzkostí, alkohol pijeme častejšie

Žiaľ, v tomto období rastie nielen množstvo depresií a úzkostí, ale tiež častejšie pijeme alkohol. Alkohol je zákerná látka. Kultúrne a spoločensky akceptovaná, dokonca oslavovaná, no po chemickej a fyziologickej stránke jednoznačne jedovatá a vyvolávajúca závislosť.

Chvíľkové zabudnutie alebo ničivá pasca?

Alkohol neraz vyhľadávame ako kúru na riešenie problémov. Poskytne nám chvíľkové zabudnutie, no jeho efekt môžeme prirovnať k mäsožravej rastline. Tá priláka sladkým nektárom hmyz, ktorý ani nezaregistruje, že sa pomaly, pekne postupne skĺzava dole do pasce. Odkiaľ už potom nevie vyliezť či vyletieť.

Čo znamená táto pasca, ak holdujeme alkoholu? Je to stav, keď sme kvôli alkoholu schopní obetovať i to, čo v našom živote ešte funguje alebo čo si vysoko vážime. Dobré vzťahy, rodinnú pohodu, kvalitné výkony v zamestnaní a tiež svoje koníčky.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Alkohol je síce rozpúšťadlo, ale problémy nerozpúšťa

Rozpúšťa naše prirodzené mechanizmy, ktoré na riešenie problémov máme. Tým pádom ich odsúvame a hromadíme na jednej kope – čo je samo osebe veľmi stresujúca skutočnosť. Aké sú dôsledky takéhoto kvázi riešenia, teda kopenia problémov? Viac stresu, neraz zhoršené rodinné pomery alebo vzťahy na pracovisku, nabúrané sebavedomie a sebaúcta. A pravdaže aj zdravie.

Už iba samotný fakt, že alkohol má negatívny vplyv na kvalitu spánku, je veľmi podstatný pre našu psychickú pohodu. Tá sa do veľkej miery odvíja práve od toho, ako spíme. Alkohol je tiež rizikovým faktorom vzniku rakoviny, ochorení srdca a ciev, tráviacich problémov.

Najnovšie sa ukazuje, že alkohol je jedným z vinníkov ťažkého priebehu COVID-19. Je to preto, že oslabuje imunitu, napáda pľúca a vyvoláva alebo zhoršuje depresie a úzkosti.

Pociťujete po alkohole úľavu?

Ak po vypití alkoholu cítite úľavu, je to len dôsledok predošlej konzumácie alkoholu. Znamenie, že váš organizmus si buduje závislosť a vyslovene ho žiada. Keď si telo svoju dávku alkoholu „nevydupe“, pocítite fyzickú nevoľnosť. Tá prejde, keď si dáte viac alkoholu. Tento začarovaný kruh sa, našťastie, dá prerušiť a je to nevyhnutné. Krátkodobý diskomfort stojí za dlhodobú slobodu, ktorú nadobudnete, keď urobíte prvý krok.

Jedným z bonusov tohto rozhodnutia sú aj ušetrené peniaze, ktoré budú osožnejšie pri kúpe niečoho zdravého, nejakej dobrej knihy alebo zážitkovej akcie.

Najväčšou výhrou je spoznanie seba samého

Najväčšou výhrou pri odvykaní od alkoholu je poznanie samého seba. Pri alkohole niečo také nie je možné. Prečo? Pitím alkoholu blokujeme pozornosť k vlastným pocitom a prežívaniam, a tak sa oberáme o šancu na sebapoznanie, prekonanie blokov, komplexov či tráum, ktoré si so sebou nesieme. Neraz ani nevieme odkiaľ.

Nanešťastie sme sa v škole neučili, ako sa vyrovnať so smútkom, hnevom, strachom, alebo dokonca aj s veľkým šťastím. Bolo nám hovorené, že plač je len pre citlivky, že strach je len pre slabých a že prejavenie lásky či radosti je bláznovstvo. Všetky tieto pocity sme potláčali tak dlho, až sme ich prestali chápať. Keď nechápeme samých seba, nechápeme ani ľudí okolo nás. Tak strácame to najcennejšie, čo ľudstvo má – citové prepojenie medzi nami navzájom a porozumenie životu druhých.

Keď načriete do vlastných emócií, namiesto do krčahu vína, naučíte sa riešiť strachy, obavy a radosti, osobnostne rásť. Okolo vás automaticky vznikne prostredie istoty a dôvery.

odmietnutie alkoholu
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Je náročné prestať s alkoholom?

Prestať piť môže byť náročné, ale aj jednoduché. Záleží na tom, ako alkohol chápeme a akú dôležitosť mu vo svojom živote pripisujeme. V každom prípade je dobré si uvedomiť, že alkohol ani zďaleka nie je ten zázračný nápoj, o ktorého účinkoch všade počúvame. Molekula etanolu, ktorým alkohol je, v nás ani nespúšťa žiadny vnútorný mechanizmus produkcie vtipov, ani skrytý tanečný talent. To všetko je v nás a môže sa to prejaviť, kedy len chceme, bez akéhokoľvek alkoholového spúšťača.

Ako sa dá odvyknúť od alkoholu?

Odvyknúť si dokážete, keď si začnete vytvárať zážitky bez alkoholu. Ak hocikto strávil celý svoj „dospelácky“ život v presvedčení, že oslavovať či smútiť, sa dá len za prítomnosti alkoholu, je normálne, že si to inak ani nevie predstaviť. Preto je dôležité vyskúšať to.

Ďalšie tipy, ktoré vám pomôžu:

  • Vyhraďte si dni bez alkoholu.
  • Nájdite si aktivity, ktoré nahradia vaše pitie alkoholu. Vyberte si nealkoholický nápoj alebo popíjanie zameňte za úplne odlišnú aktivitu – šport, telefonát s rodinou či nové hobby.
  • Vyhľadajte iné osoby, ktoré nepijú alebo obmedzujú alkohol (je ich viac, ako si myslíte).
  • V spoločenských situáciách si zabezpečte prístup k nealkoholickým nápojom. Povedzte dôveryhodnej osobe, že ste sa rozhodli prestať s alkoholom, a poproste ju o podporu. Nech stojí pri vás, keď vás budú iní presviedčať, aby ste si vypili.
  • Doma neskladujte žiaden alkohol. V tomto prípade siahnete po alkohole oveľa zriedkavejšie, ako keby ste ho mali poruke.
Zážitky bez alkoholu
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Nikdy to však nie je iba o alkohole

Ak chceme alkoholu povedať nie a cítiť sa dobre, byť zdraví a plní energie, musíme pracovať aj na svojich emóciách a venovať im čas.

Napríklad: Ak sa v piatok večer po ťažkom týždni v robote necítite vo vlastnej koži, prečo to tak je? Máte radi svoju prácu? Robíte, čo vás baví? Vychádzate s kolegami? Cítite sa previnilo, pretože nevládzete tráviť čas so svojimi deťmi?

Všetko sa dá vyriešiť, ak z tejto rovnice vymažete alkohol. Vaša psychická pohoda bude na vedomej úrovni, teda ju dokážete ovplyvniť a bude udržateľná – prirodzená a dlhodobá.

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Kristína Šperková, odborníčka na prevenciu, alkoholovú a drogovú politiku s viac ako 15 ročnou praxou, prezidentka medzinárodnej organizácie Movendi International a predsedníčka OZ Movendi SK.

Zdroje:

Alkoholizmus

https://dennikn.sk/2280867/su-u-rodicov-bez-penazi-a-kamaratov-patina-vysokoskolakov-trpi-depresiou-rizikovo-pije-skoro-stvrtina/?ref=list

https://www.bmj.com/content/351/bmj.h4238

https://www.euro.who.int/en/health-topics/health-policy/pages/news/news/2021/02/world-cancer-day-know-the-facts-tobacco-and-alcohol-both-cause-cancer

https://alcoholchange.org.uk/blog/2020/alcohol-and-sleep

Pridaj komentár