Aký má vplyv ekonomická kríza a rast cien energií na psychiku? Ako „predýchať“ zhoršujúcu sa situáciu?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Akákoľvek neistota, ktorá sa týka nášho životného pohodlia. vedie k celému radu psychických problémov. Či už to sú neistota vo vzťahu, finančná nestabilita, strach o zamestnanie alebo obavy o zdravie a život člena rodiny.

Ostatné roky pandémie znamenali mimoriadne ťažké bremeno pre každého z nás, najmä pre tých, ktorí prišli o svojich blízkych. Strach, úzkosti a obavy však nekončia. Je tu energetická kríza, inflácia… Nevieme, čo nás čaká v najbližších mesiacoch, nieto ešte vo vzdialenejších. Ako sa psychicky vyzbrojiť, aby sme nepodľahli panike a nezrútili sa?

Ako nepodľahnúť panike, keď čelíme zdražovaniu?

Dá sa predísť úzkostiam a depresiám z nedostatku financií?

Aký je vplyv finančnej neistoty na duševné zdravie?

Na koho sa obrátiť, keď si nevieme pomôcť a strach nás premohol?

Či chceme, alebo nie, je to tak. Peniaze ovplyvňujú naše duševné zdravie. Energetická kríza, inflácia, masívne rastúce ceny za energie a výdavky za základne nevyhnutnosti sú postrachom nielen rodín s malými deťmi či seniorov. Vážny ekonomický pokles mnohých z nás znepokojí, bojíme sa, že prídeme o svoje bývanie, úspory, zamestnanie, možnosť dať deťom všetko, čo potrebujú.

Ako každý zdroj silného stresu, aj finančné problémy si môžu vybrať obrovskú daň na našom duševnom a fyzickom zdraví, na vzťahoch a celkovej kvalite života. Nepriaznivo ovplyvňujú náš spánok, sebavedomie a úroveň energie. Môžeme cítiť hnev, hanbu alebo strach, vznikajú zbytočné neproduktívne hádky s najbližšími, rastie tiež riziko depresie a úzkosti. Mnoho ľudí v kritických situáciách sa uchyľuje k nezdravým mechanizmom zvládania stresu – v snahe uniknúť pred obavami začne piť alkohol, zneužíva drogy, riskuje hazardnými hrami. Za najhorších okolností môže finančný stres dokonca vyvolať samovražedné myšlienky alebo činy.

Bez ohľadu na to, ako beznádejne situácia vyzerá, existuje pomoc.

Účinky finančného stresu na naše zdravie

Aj keď väčšina z nás kdesi vo vnútri vie, že v živote sú oveľa dôležitejšie veci ako peniaze, keď nastanú reálne finančné problémy, náš svet ovládnu strach a stres. Výsledkom je znížená sebaúcta, pocit nedokonalosti a zúfalstva. Isteže, finančné problémy a obavy z nedostatku sú vážnou záležitosťou, ale myseľ, telo a spoločenský život zaplatia ešte vyššiu daň, ako by sme mohli predpokladať.

Strach z energetickej a ekonomickej krízy vedie k týmto stavom:

  • Nespavosť alebo iné ťažkosti so spánkom.
  • Prírastok alebo strata hmotnosti. Stres narúša chuť do jedla a môže spôsobiť, že sa budeme prejedať z úzkosti alebo vynechávať jedlá, aby sme ušetrili peniaze.
  • Depresia. Štúdie ukázali, že ľudia, ktorí bojujú s dlhom, majú viac ako dvakrát vyššiu pravdepodobnosť depresie.
  • Úzkosť. Starosti s nezaplatenými účtami môžu vyvolať symptómy úzkosti: búšenie srdca, potenie, triašku či dokonca záchvaty paniky.
  • Vzťahové problémy. Peniaze sú najčastejším dôvodom hádok vo vzťahu. Nekontrolovaný finančný stres ovplyvňuje našu náladu, reagujeme podráždene, nemáme záujem o sex a ničíme aj tie najpevnejšie základy vzťahov.
  • Obmedzený spoločenský život. Finančné starosti nám neraz zvyknú tiež pristrihnúť spoločenské „krídla“. Obmedzíme kontakt s priateľmi, menej chodíme von a stiahneme sa do svojej ulity – čo ešte viac zhorší stres.

Čím dlhšie sme v strese, tým horšie zvládneme vzniknutú situáciu, pretože neuvažujeme nad riešením, ale topíme sa v bahne obáv.

Okrem psychických problémov sú výsledkom stresu aj telesné príznaky: bolesti hlavy, tráviace problémy, cukrovka, vysoký krvný tlak a srdcové choroby. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

V tejto neľahkej situácii nám pomôže niekoľko krokov:

Zachovajme pokoj

Keď sa cítime ohrození, stresová reakcia tela typu „boj alebo útek“ naštartuje telesné zmeny. Zrýchli sa srdcová frekvencia, uvoľňujú sa stresové hormóny (kortizol), telo vyťahuje zo zásob zdroje energie, aby sme vedeli rýchlo utiecť alebo bojovať.

Táto reakcia tela funguje po tisícročia a bezpochyby mnohých našich predkov zachránila, avšak nie vždy je prospešná. I keď spočiatku nás tento náraz energie a bdelosti môže nabudiť a inšpirovať k prospešnej aktivite, dlhodobé pôsobenie stresu poškodzuje zdravie – fyzické i psychické.

Keď sa nám podarí upokojiť stresovú reakciu, budeme schopní jasne myslieť a zostaneme zdravší. Za takýchto okolností môžeme pracovať na riešeniach situácie – pod ustavičným stresom to nepôjde.

Zbavme sa nadmerného stresu (bez ohľadu na jeho pôvod):

Dychové cvičenia

Dychové cvičenia môžeme robiť kedykoľvek a kdekoľvek, preto patria medzi najlepšie metódy, ako odbúrať stres. Keď sa naplno sústredíme na dýchanie, pomôže nám to upokojiť telo a vypäté emócie už v priebehu niekoľkých krátkych minút a bez toho, aby si to okolie všimlo.

Progresívna svalová relaxácia

Ďalší rýchlo pôsobiaci prostriedok na uvoľnenie stresu je progresívna svalová relaxácia. Taktiež je zdarma a môžeme ju praktizovať kdekoľvek. Upokojuje stresovú reakciu tela, takže nezotrváme v nebezpečnom stave chronického stresu.

Základom postupnej svalovej relaxácie je cielené uvoľnenie svalov, pričom pracujete po jednotlivých svalových skupinách. Najskôr energicky napnete jednu skupinu svalov a potom svaly uvoľníte. Postupne napínate a uvoľňujete svaly celého tela, vrátane tváre. Ideálne je naučiť sa tieto cviky s odborníkom, potom ich môžete cvičiť sami doma.

Táto metóda sa zvlášť odporúča ako terapia na zvládanie stresu a na liečbu psychosomatických chorôb. Z dlhodobého hľadiska pomáha znížiť duševný a fyzický nepokoj, bolesť, stres, napätie svalov. Spomaľuje srdcový rytmus, podporuje pokojné, uvoľnené dýchanie, posilňuje duševnú i fyzickú rovnováhu a rozširuje cievy vo svaloch.

ak vás trápi ekonomická kríza, píšte si denník
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zapisovanie do denníka

Keď si budeme zapisovať do denníka stresujúce zážitky, pomôže nám to dostať ich z hlavy. Namiesto toho, aby nám zaťažovali mozog, zaťažíme nimi papier a ľahšie vyhodnotíme, prečo vlastne máme stres. Potom vieme naplánovať riešenia, ako sa do stresovej situácie nedostať, získame lepší pocit kontroly nad situáciou a pozitívnejší prístup.

Preformulujme situáciu

Aj táto metóda je užitočná pri prekonávaní finančnej krízy:

  • Naše obavy z dopadu energetickej či ekonomickej krízy alebo inflácie sa okamžite zmiernia, keď im čelíme spoločne s ostatnými členmi rodiny. Väčšia rodinná súdržnosť znamená väčšiu stabilitu, podporu a pomoc v náročných situáciách. Funguje to aj naopak – keď spolu prekonávame ťažké momenty života, zblíži nás to ešte viac.
  • Stres z neistoty sa dá preformulovať aj pozitívnym spôsobom. Berme tieto ťažké momenty ako príležitosti a výzvy, ktoré musíme prekonať, aby sme sa ocitli na lepšej pozícii. Napriek tomu, že máme menej peňazí ako v minulosti, nemusí to znamenať neúspech alebo zlý život – môžeme mať viac šťastia.

Nestráňme sa vlastných pocitov

Uznaním pocitov a myšlienok, ktoré nás trápia, a jemným presmerovaním pozornosti na pozitívne momenty taktiež znížime stres.

Doprajme si pauzu od hlavného problému

Ďalším spôsobom, ako zmeniť pohľad na stresujúcu situáciu, je oddýchnuť si od nej. Vrátime sa k nej neskôr s uvoľnenejším postojom a novým pohľadom. Skúste napriek ťažkým obdobiam tráviť viac času zábavnými aktivitami s rodinou a priateľmi, venujte sa koníčkom, pozerajte komédie, aby ste sa dostali do lepšej nálady.

Mnoho ľudí si nevie oddýchnuť od stresujúcich myšlienok, špeciálne vtedy, ak ide o stres z financií. Samozrejme, nie je dobré problém úplne bagatelizovať, ale neustály stres k riešeniu situácie tiež nevedie.

Naučme sa niečo nové

Zamerajme sa na činnosti, ktoré nestoja žiadne financie alebo len minimum. V akýchkoľvek krízových situáciách je výborné, ak si nájdeme novú aktivitu, ktorou získame lepšie vzdelanie, nové zručnosti a poznatky. Je mnoho takých aktivít, ktorými finančne zjednodušíme život nielen sebe, ale aj rodine. Na druhej strane nové poznatky a zručnosti často vedú k novým zdrojom peňazí, o akých sme možno ani netušili.

Čomu nás môže naučiť finančná kríza?

Finančné problémy nás môžu priviesť k šetrnejším návykom, lepšiemu dlhodobému plánovaniu a vďačnosti za veci, ktoré sú v živote dôležité. Dokonca aj vážne finančné problémy, ako sú exekúcie a bankroty, sa dajú prekonať. Potrebujeme na to dve veci: plán, ako prekonať tieto ťažké časy, a pozitívny postoj k budúcnosti.

ekonomická kríza vplýva na psychiku
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Urobme si plán

Hoci v najbližšej dobe to globálne po ekonomickej stránke nevyzerá najružovejšie, myslime na to, že po daždi vždy vyjde slnko. Avšak keď uviazneme v chronickom strese a v jeho negatívnych vplyvoch, nikdy nič nevyriešime.

Pri vytváraní plánu sa zamerajme na všetky možnosti, ktoré sú pre nás otvorené. Porozprávajme sa s inými ľuďmi, môžeme nájsť cesty, ktoré sami nevidíme. Zvážme pomoc finančného či úverového poradcu, aby sme si vytvorili plán, ako túto krízu zvládnuť.

Ako požiadať o pomoc, keď ju potrebujeme

Ak máme pocit, že stres z finančnej situácie je prisilný, nebojme sa požiadať o pomoc. Okrem rodiny a finančných poradcov nám môžu pomôcť odborníci na duševné zdravie. Určite by sme ich mali vyhľadať, ak máme pocit beznádeje, nič nás nebaví, ani to, čo predtým bolo naším koníčkom. Terapeuti nám ponúknu podrobnejšie možnosti, vďaka ktorým prekonáme tieto ťažké časy.

Výdavky pod kontrolou

Isteže, keď máme väčší dlh v platení nájmu za bývanie, káva cestou do práce sa zdá byť ako úplne neškodný malý výdavok. Avšak aj zdanlivo malé výdavky sa časom nahromadia, takže aj tie treba sledovať. Kľúčom k zostaveniu rozpočtu a plánu na riešenie finančných problémov je pochopiť, ako míňame peniaze.

Pozor dávajme aj na takzvané impulzné výdavky. Áno, to sú tie, keď na internete alebo vo výklade vidíme niečo, čo si jednoducho hneď musíme kúpiť. Pár takýchto nákupov môže zničiť celý rozpočet a dostať nás do nemalých problémov. Spoznávate sa?

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).

Zdroje:

https://www.verywellmind.com/how-to-handle-the-stress-of-a-financial-crisis-3144545

Coping with Financial Stress

Pridaj komentár