(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Každý človek má na tele niekoľko stoviek špecifických bodov. Ich stimuláciou dokážeme napraviť mnohé zdravotné ťažkosti.
Pri akupunktúre sa vpichujú pod kožu veľmi tenké ihly. Nemal by to však robiť hocikto, ale iba vyškolený lekár.
Je akupunktúra bolestivá?
Môže ísť na ňu každý?
Ako to celé prebieha?
Čo je to akupunktúra?
Akupunktúra je stará čínska medicína. Podľa tejto teórie sa telo skladá z aktívnych bodov, ktoré sú energeticky prepojené. Tieto energetické „dráhy“ sa odborne nazývajú meridiány.
Meridiány prepájajú jednotlivé orgány, ale energia prúdi do celého organizmu. Ak sa niektoré dráhy narušia, väčšinou sa to odrazí na našom zdravotnom stave.
Akupunktúra slúži práve na to, aby sme aktívne body znovu prebudili. Takto sa obnoví prúdenie energie, čo zlepší výmenu informácií medzi jednotlivými časťami tela.
Účinky akupunktúry sú potvrdené
Účinnosť akupunktúry je vedecky dokázaná, ale odborníci upozorňujú, že ju treba kombinovať s klasickou liečbou. I keď sa v ázijských krajinách akupunktúra používa pri širšom spektre ochorení, západná medicína to neakceptuje, ale uznáva ju napríklad pri chronických bolestiach.
Pri akupunktúre sa totiž uvoľňujú zablokované miesta, zmierňuje bolesť, a keď absolvujeme viacero sedenia, zlepšuje sa aj ohybnosť pohybového aparátu. Navyše, pri náprave energetických dráh podporujeme tvorbu endorfínov – hormónov šťastia.
Príprava na akupunktúru
Pri prvom sedení s lekárom preberiete všetky svoje subjektívne aj objektívne ťažkosti. Prineste si so sebou čo najnovšiu zdravotnú dokumentáciu, aby odborník zhodnotil váš aktuálny stav.
Lekár hľadá aj prípadné prepojenia vašich problémov so psychikou, či inými chorobami. Až po podrobnom skúmaní vytvorí presnú schému, kde bude zapichávať ihly.
Na absolvovanie akupunktúry nepotrebujete žiadnu špeciálnu prípravu. Iba sa pozitívne nalaďte, aby ste sa cítili komfortne a mohli plne relaxovať.
Ako prebieha akupunktúra?
Lekár vám začne postupne vpichovať ihly na vopred určené miesta – tie sú minimálne 2, no štandardne ich býva 15. Počet môže ešte vyšší, čo závisí od vášho zdravotného stavu. Hĺbka, ani sklon vpichu ihly tiež nie je rovnaký.
Ihly zostanú vpichnuté minimálne 20 minút, vy zatiaľ budete len ležať alebo sedieť. Na konci lekár vytiahne ihly a môžete ísť domov. Väčšinou treba naplánovať celú sériu sedení, aby bola liečba účinná.
Kedy sa využíva akupunktúra:
- chronická bolesť,
- choroby pohybového aparátu (alebo rôzne obmedzenia),
- gynekologické ťažkosti – vrátane PMS,
- vysoký krvný tlak,
- neurologické ťažkosti,
- migrény,
- alergie,
- problémy s trávením (aj zápchy a hnačky),
- metabolické poruchy,
- poruchy zraku,
- poruchy sluchu,
- úzkosť,
- veľký stres.
Akupunktúra nemá vedľajšie účinky
Jednou z veľkých výhod akupunktúry je to, že nemá vedľajšie účinky – na rozdiel od iných metód, alebo dlhodobého užívania liekov. Aj preto ju môžeme využívať bez akýchkoľvek obáv, že tým komplikujeme, či dokonca „rušíme“ klasickú liečbu.
Akupunktúru vieme úspešne skĺbiť s klasickými lekárskymi postupmi. V žiadnom prípade však nesmieme prestať v primárnej liečbe. Akupunktúru berte len ako jej doplnok!
Kto nemôže absolvovať akupunktúru?
- pacienti s poruchou zrážanlivosti krvi,
- osoby s ťažkými psychickými poruchami,
- ľudia, ktorí majú nekontrolovateľné záchvaty alebo zášklby, pretože by im ihly mohli ublížiť.
Akupunktúra v tehotenstve
Ženy majú v tehotenstve výrazne obmedzené možnosti, čo sa týka užívania liekov. A práve vtedy môžu siahnuť po akupunktúre. V prvom trimestri si uľavia napríklad od ranných nevoľností, neskôr od bolestí chrbtice a krížov.
Ešte pred absolvovaním akupunktúry sa poraďte so svojím gynekológom. Ten podľa vášho aktuálneho zdravotného stavu určí, či to nemôže byť nebezpečné pre vás alebo vaše dieťa.
Môžu absolvovať akupunktúru aj deti?
Akupunktúra neprináša žiadne riziká ani u najmenších. Terapia sa však odporúča až od 3 rokov, aby malý pacient trpezlivo sedel alebo ležal. Tu veľa robí aj šikovnosť odborníka, ktorý musí odviesť pozornosť dieťaťa, aby nemalo strach.
Napríklad aj vpichnutie možno vykonať tak, aby dieťa nič nepocítilo. Keď dieťa nič nezabolí, rýchlo sa upokojí. Pri detskej akupunktúre sa používajú veľmi tenké ihly, aby šlo všetko ešte ľahšie.
Je akupunktúra bolestivá?
Mnoho ľudí odmieta akupunktúru, lebo si myslia, že vpichy sú bolestivé. V skutočnosti to nie je bolestivé. Skúsený akupunkturista koriguje vpich tlakom, ktorý vyvíja na hrubšiu, tzv. vodiacu časť.
Je pravda, že po zapichnutí ihly môže nastať efekt, ktorý sa odborne nazýva deqi. Pocítite čosi ako elektrický výboj, ktorý sa podobá na kontakt so statickou elektrinou, keď vás „kopne“ sveter.
Miesto môže mierne tŕpnuť, alebo pocítite určitý tlak. Všetko závisí aj od prahu bolesti človeka. Ale pokiaľ sa nezameriavate na vpich, alebo trebárs úkon nevidíte, obvykle nepocítite nič nepríjemné.
Správny výber akupunkturistu
Akupunktúru môže na Slovensku vykonávať iba lekár. Ten musí mať atestáciu z niektorej inej lekárskej oblasti. Až potom môže absolvovať praktický, 200-hodinový kurz, ktorý organizujú priamo lekárske fakulty.
No ani tento kurz ešte nestačí na otvorenie samostatnej ambulancie akupunktúry. Lekár musí študovať ďalšie 3 roky, aby nakoniec zložil špeciálnu skúšku. Napriek tomu – stále nájdete neoficiálne ordinácie, kde pracujú amatéri bez lekárskeho vzdelania.
Pre správne vykonávanie akupunktúry potrebuje lekár znalosti z oblasti medicíny, aby pacientovi neublížil. Preto si najprv zistite, či má akupunkturista vyštudovanú medicínu a či obdržal certifikáty pre akupunktúru.
Rôzne druhy akupunktúry:
- klasická akupunktúra – vpichovanie ihiel,
- laserová akupunktúra – stimulácia laserovým svetlom,
- elektroakupunktúra – vysielanie slabých elektrických výbojov,
- akupresúra – prstový tlak na body (s krúživými pohybmi).
Aký je rozdiel medzi akupresúrou a akupunktúrou?
Zatiaľ čo pri akupunktúre sa používajú ihly, pri akupresúre sa body iba stláčajú. Vyvíjaním tlaku stimulujeme energetické dráhy veľmi podobným spôsobom, ako pri akupunktúre. Mnoho ľudí uprednostňuje túto metódu kvôli tomu, že nemusia bojovať so strachom z ihiel.
Akupunktúra na chudnutie
Stará čínska medicína verí, že akupunktúra významne „boduje“ aj pri udržiavaní normálnej hmotnosti. Ak potrebujete schudnúť, lekár vám bude tlačiť na príslušné miesta, čím sa zrýchli metabolizmus, a vďaka tomu aj schudnutie. Podmienkou je, že zároveň musíte dodržiavať zdravú životosprávu – zdravo jesť, hýbať sa.
Kozmetická akupunktúra
Akupunktúra sa využíva aj ako neinvazívna omladzujúca procedúra. Vpichovaním ihiel redukujeme prvé jemné vrásky. Pokožka je po akupunktúre pevnejšia, hladšia a má zdravšiu farbu. Akupunktúrou podporíme prekrvenie celej oblasti, a tým stimulujeme aj tvorbu kolagénu.
Akupunktúra nie je iba o vpichovaní ihiel
Akupunkturisti pracujú komplexne. Nikomu nesľubujú, že takto sa všetko vyrieši. Zaujíma ich celý organizmus, aj aký život vediete, či športujete, alebo ako sa stravujte.
Samotná akupunktúra je len jedným krokom ku zdraviu. Pri nedodržaní plánu sa automaticky znižuje účinnosť terapie.
Zdroje:
- https://www.aktuality.sk/clanok/306308/akupunkturista-akupunkturu-moze-robit-iba-lekar-no-nelekari-a-takzvani-liecitelia-mimo-zakon/
- https://www.akupunkturacentrum.sk/single-post/2018/01/26/Toto-je-prvý-článok-môjho-blogu
- https://www.healthline.com/health/acupuncture-for-weight-loss#weightloss
- https://www.balanceclinic.sk/detska-akupunktura-_ap7
- https://www.townandcountrymag.com/style/beauty-products/a25951153/what-is-facial-acupuncture/
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/156488.php
- https://www.livescience.com/29494-acupuncture.html
- https://www.healthline.com/health/acupuncture-how-does-it-work-scientifically