Ako môžeme identifikovať kvalitné kozmetické prípravky?
V čom sa líšia od bežnej kozmetiky z drogérie?
Prírodná kozmetika, alebo prípravky zo syntetických surovín?
Vojdete do lekárne, a zo širokého sortimentu farmaceutických kozmetických prípravkov si len ťažko vyberiete vhodný produkt – bez pomoci farmaceuta či farmaceutickej laborantky. Veľakrát stojíte pred regálom, a neviete sa rozhodnúť, ktorý prípravok si zobrať.
Poďme rad za radom, aby ste zistili, čo potrebujete, kde to máte hľadať a ako si uľahčiť výber.
Osobná hygiena je stará „disciplína“, nie moderný výmysel
Sumeri používali mydlo na čistenie a pranie. Židia poznali zubnú kozmetiku. Starovekí Egypťania (aj Egypťanky) si holili hlavy, skrášlovali sa „šminkami“ – dokonca aj muži!
Všetky národy to robili za rovnakým účelom, ako my dnes: udržiavať osobnú hygienu, zvyšovať starostlivosť o seba a spomaliť starnutie.
V čom sa líšia farmaceutické kozmetické prípravky od „obyčajných“?
Ako sa farmaceutické odvetvie neustále zlepšuje v liečbe ochorení, aj v liečebnej kozmetike pokročilo. V lekárni dnes nájdete pleťové krémy s biologicky aktívnymi látkami, ktoré sú schopné prenikať cez 6 vrstiev pokožky, až do zamše (stredná vrstva kože). Tam podporujú tvorbu napr. kolagénu, ktorý pokožku spevňuje.
Práve nové technológie, dlhoročné výskumy a testovania na dobrovoľníkoch, a v neposlednom rade kvalita výroby kozmetického prípravku, ktorá je porovnateľná s dôslednosťou pri výrobe liekov, odlišuje farmaceutickú kozmetiku od obyčajnej.
Ako si vybrať kozmetické prípravky
Krok 1: Mám zdravú pokožku, alebo kožné problémy?
Zdravá pokožka zmenší tento hlavolam, keďže pri nej ide „len“ o prevenciu. Predovšetkým dodržiavajte pravidelnú hygienu a hydratujte (premasťujte) kožu. Vyhýbajte sa však dráždivým zložkám, ako sú:
- laurylsulfát sodný – na balení býva označený ako SODIUM LAURYLSULPHATE; je zodpovedný za penenie prípravku;
- parabény (METHYLPARABEN, PROPYLPARABEN) a iné konzervanty, ktoré sú častými alergénmi.
Ktoré účinné látky v kozmetike hľadať:
- atopické problémy (ekzém): extrakt z ovsa (AVENA SATIVA EXTRACT), olej zo semien konopy (CANNABIS SEED EXTRACT), minerálne oleje (parafín – PARAFFINUM), sójový olej (SOJAE OLEUM);
- podpora rastu vlasov: kofeín (COFFEINUM) – môže to byť extrakt zo zeleného čaju, extrakt z listov aloe (ALOE BARBADENSIS LEAF EXTRACT), vitamíny: panthenol/ kyselina pantoténová – vitamín B5, thiamin – vitamín B1, pyridoxin – vitamín B6, extrakt z chinovníka (CINCHONA SUCCIRUBRA CORTEX EXTRACT);
- premastenie pokožky: vosky a oleje: makadámový olej (MACADAMIA OIL), olivový olej (OLIVE OIL), argánový olej (ARGAN OIL), arašidový olej (ARACHIS OIL), ľanový olej (LINI OIL), olej z orecha Shea (SHEA BUTTER);
- vodeodolné premastenie: lanolín.
- spevnenie kože: aminokyseliny a proteíny (METHIONUM, CYSTINUM, proteíny z rastlinných výhonkov alebo semienok, napr. z ovsa).
- proti zápalu kože: propolis, gáfor (CAMPHORA), ichtamol (ICHTHAMMOLUM), konopa, alantoin, extrakt z kamilky (MATRICARIA CHAMOMILLA), tanín (TANNINUM), ktorý je v dubovej kôre (CORTEX QUERCUS), v repíku lekárskom (AGRIMONIA EUPATORIA), v lopúchu lekárskom (ARCTIUM LAPPA)
- akné: deriváty kyseliny salicylovej (ACIDUM SALICYLICUM), žihľava (URTICA DIOICA), čajovníkový olej (MELALEUCAE OIL – tea tree oil).
Aké mydlá na chorú kožu?
Na kožu, ktorá svrbí, je červená, alebo sa na nej nachádzajú hnisavé rany, preležaniny, či iné zmeny, spôsobené chorobou (cukrovka, lupienka, ekzém), používajte tzv. „mydlá bez mydla“. Sú pripravené tak, aby neuškodili pokožke. Majú „priateľskú“ hodnotu pH (okolo 5,5), vďaka čomu nenarušujú bariéru kože.
Takéto sú detské mydlá, telové mlieka a sprchovacie gély bez zásaditej zložky (tá totiž rozrušuje prirodzený ochranný film na pokožke). Spoznáte ich, ako prípravky obsahujúce „čistiacu zložku“, pod názvami: SULFOSUCCINATE, COCAMIDOPROPYLSTEARINE, COCAMIDOPROPYL BETAINE.
Šetrné mydlá by mali obsahovať aj mydlotvornú zložku (napríklad GLYCERYL PALMITATE), tukovú zložku, ktorá kožu premasťuje (napríklad COCOYL GLUTAMATE), a ešte iné, ktoré spomíname nižšie.
Pri problémoch s pleťou, vám vie poradiť aj vysokokvalifikovaná kozmetička. Lekárnik vás usmerní v rozhodovaní, najmä pri začínajúcich príznakov, či pri výbere kozmetika. Ochorenia kože, hlavne dlhotrvajúce, je dobré nechať na špecialistu-lekára.
Čo musia obsahovať všetky kozmetické prípravky:
- základná látka – do ktorej sa miešajú ďalšie zložky;
- voda – pri tekutej kozmetike (napr. šampóny); na obale býva uvedená ako AQUA,
- glycerol/glycerín – aby prípravok kožu nevysúšal (GLYCEROLUM),
- liehové produkty – alkohol (ETHANOLUM).
- tukové zložky – polotuhá (napr. krémy) a tuhá kozmetika (napr. mydlá); tukové zložky spoznáte podľa druhej časti slova, s príponou -yl, napr. -stearyl, -lauryl, -palmityl a pod.
Ďalšie suroviny, ktoré obsahujú kozmetické prípravky:
- látky upravujúce pH hodnotu – aby kozmetika nedráždila pokožku,
- konzervanty, ktoré predlžujú životnosť kozmetiky – EDTA, kyselina citrónová (CITRIC ACID), ACIDUM BORICUM, CHLORHEXIDIN,
- antioxidanty – bránia rozkladu zložiek prípravku (ACIDUM ASCORBICUM, TOCOPHEROL)
- parfémy – pre príjemnú vôňu,
- silikóny – pre lesk a dočasné obaľovanie vlasových vlákien (sú napríklad v lakoch na vlasy).
Pre zaujímavosť – existujú aj výnimky. Z nefarmaceutických prípravkov sú na trhu už produkty, ktorých základom je prefiltrovaná šťava z olúpaných listov aloe.
Ktoré zložky kozmetiky sú prírodné, a ktoré syntetické? A vadia tie druhé?
Mnoho surovín dnes vieme syntetizovať. Je ale opodstatnené, keď hľadáme kozmetiku s prírodnými zložkami, pretože je kvalitnejšia a pre kožu prirodzenejšia.
To, či je zložka prírodná, syntetická, alebo polosyntetická (upravená prírodná zložka), rozlíšite jednoducho.
Tie prírodného pôvodu sú:
- propolis,
- éterické oleje,
- tinktúry,
- rastlinné a živočíšne oleje (olivový, kokosový, ľanový, rybí – JECORIS ASELLI OLEUM), iné tukové zložky.
Polosyntetické tukové zložky: napríklad ISOPROPYLMYRISTAT a CETYLPALMITAT, ktoré slúžia na stabilizovanie kozmetiky.
Syntetické zložky: hlavne biela a žltá vazelína (VASELINUM FLAVUM, VASELINUM ALBUM), POLYETHYLENGLYCOL, silikóny (CYKLOPENTASILOXANE), parafíny (PARAFINUM), glycerol (GLYCEROLUM).
Preferujete prírodné suroviny?
Pokožka, samozrejme, najlepšie prijme prírodné suroviny. Napríklad oleje dokážu najúčinnejšie a najdlhšie premasťovať kožu, pretože v nich obsiahnuté nasýtené a nenasýtené mastné kyseliny napomáhajú stavbe hornej vrstvy pokožky.
Polosyntetické a syntetické zložky však dobre premasťujú vysušenú pokožku – napr. masť s vazelínou, alebo kúpele s minerálnymi olejmi, sa osvedčili u atopikov. Pravda, sú účinné iba po dobu, kým sa úplne nezmyje nimi vytvorená bariéra na koži, keďže nedokážu prenikať cez vrstvy kože.
Tvrdenie, že syntetické zložky sú všeobecne zlé, nie je pravdivé. V dnešnej dobe má totiž liečivá látka, ktorá je zapracovaná do syntetických surovín, podobný liečivý efekt, ako keby bola správne zamiešaná s prírodnými zložkami. Prírodné zložky sú ale veľakrát vhodnejšie.
U nealergikov sa odporúča, aby striedali kozmetiku so syntetickými zložkami s prírodnou kozmetikou. Základom však je, dodržať odporúčané opatrenia od odborníka.
Finta, ako zistiť, ktorej zložky je najviac
Keďže presný obsah jednotlivých výrobkov je výrobným tajomstvom (a okrem výrobcu ho nikto nepozná), nedokážete zistiť, aké celkové zastúpenie má tá-ktorá zložka. Na balení od výrobku ale vidíte poradie zložiek. Vtedy vám môže pomôcť fakt, že zložka s najvyšším zastúpením v prípravku, je na prvom mieste (v popise obsahu).
Pri čítaní zloženia výrobku teda sledujte poradie hľadanej zložky!
Čo vysušuje kožu?
Najčastejší kožný problém, s ktorým sa ľudia stretávajú, je suchá pokožka. Príčinu môžete hľadať v:
- chlórovanej vode,
- horúcej vode (ak sa ňou umývate dlho),
- nadužívaní pracích, dezinfekčných či kozmetických prípravkov,
- slabom príjme čistej vody,
- nedostatočnej konzumácii nenasýtených mastných kyselín (vo forme olejov).
Čo zmäkčuje, zvláčňuje a hydratuje pokožku?
Okrem dodržiavania vyššie napísaných opatrení, vám pomôže premasťovanie kože olejmi, mastnejšími krémami a telovými mliekami. Krém je tým mastnejší, čím je v ňom väčší podiel lipidových zložiek, t.j. tukových, voskových (zložky majú v názve -stearyl, -palmityl, -myristyl, -linolyl atď.) a olejových zložiek (väčšinou majú v názve OLEUM).
Prirodzenú hydratáciu zabezpečujú látky, ako urea, kyselina pyrolidonkarboxylová a mliečnany (laktáty – ACIDUM LACTICUM, LACTATE).
Poznámka:
Močovina (urea) napomáha pokožke, aby lepšie absorbovala vodu (v 5 % koncentrácii). Stvrdnutú pokožku však môže narušiť až v 20 % koncentrácii.
Rada na záver
Obzvlášť ženy mávajú ťažkosti, ako si správne vybrať spomedzi dostupnej kozmetiky. Pri rozhodovaní sa preto snažte zúžiť výber na dve možnosti – jedna menej zlá, a jedna menej dobrá. Toto pravidlo vám isto uľahčí výber.
Autorka je farmaceutka
Ilustračné fotografie
2 odpovedí na “Ako si vybrať kvalitné kozmetické prípravky?”