Nezanedbávajte suchosť kože

Hoci sa niekoľkokrát denne natierate krémom, vaša pokožka sa tvári, ako keby si nič nevšimla. Namiesto toho, aby vám bola vďačná, prejaví svoju nespokojnosť napnutím, šupinkami a začervenanými miestami. Ak sa tento stav dlhšie nezlepšuje, mali by ste sa poradiť s dermatológom. Zrejme patríte k ženám so suchou pleťou.

Presušenou pokožkou trpia najčastejšie deti a ľudia nad šesťdesiat rokov, no trpia ňou ľudia najrôznejšieho veku. Suchá pokožka je vlastne normálna pokožka, ktorá nedokáže udržiavať potrebnú hydratáciu (v dôsledku nedostatku aminokyselín, lipidov a podobných látok), a stáva sa suchou. Je napätá, hrubá na dotyk a má sklony sa olupovať. V prípadoch extrémnej suchosti pokožka veľmi svrbí až bolí, má sklony praskať a tvoria sa na nej zrohovatené suché ložiská.

Čo môžeme pre seba urobiť

Ak chceme svojej pokožke pomôcť, musíme predovšetkým dodržiavať pitný režim. Voda vyživuje kožu, zvlhčuje ju zvnútra a pomáha odstraňovať odpadové látky bunkového metabolizmu. Ak nevypijete 6 až 8 pohárov vody denne, váš organizmus sa dehydratuje a prejaví sa to na koži. Koži dodáva vlhkosť aj strava s dostatkom ovocia a zeleniny. Zatiaľčo pitnej vody si môžete dopriať, koľko chcete, inak to je s umývaním. Namiesto kúpania si radšej doprajte krátku sprchu, a keďže aj voda samotná vysušuje, na tvár ju využívajte minimálne.

Dajte pozor na horúcu vodu! Keď sa už chcete ponoriť do vane s horúcou vodou, pridajte k tomu kúpeľové olejčeky, ktoré zabránia presušeniu. Pri kúpaní nepoužívajte mydlo, penu do kúpeľa, sprchové gély a prípravky vysušujúce kožu. Vhodné sú kúpeľové oleje a prípravky s pH 5,5. Najlepšie je po kúpaní sa neutierať, len sa postaviť na uterák, a nechať vodu stiecť a telo oschnúť. Do troch minút od umytia sa natrite vhodným krémom, aby nedošlo k popraskaniu vrchnej vrstvy kože.

Ide aj o zdravotné riziko

Vysychanie pokožky spôsobujú extrémne teploty a UV žiarenie, nadmerný kontakt s vodou, prípadne chemickými látkami, ale tiež starnutie a niektoré vrodené dispozície, najmä atopický ekzém. Suchá koža prináša, okrem nepríjemných pocitov, aj zvýšené riziko niektorých ochorení. Je to teda významný rizikový faktor aj zo zdravotného hľadiska. Postihnutému človeku (najmä s atopickou dermatitídou) hrozí aktivizácia dovtedy latentných dermatóz, bakteriálne zápaly, plesňové ochorenia, vírusové infekcie (vyvolávajúce napríklad tvorbu bradavíc) a ďalšie problémy. Zároveň sa zvyšuje citlivosť a dráždivosť pokožky, postihnutý sa škriabe, čím sa situácia ešte zhoršuje. Lipidová zložka v systéme kožnej bariéry má svoje špecifické zloženie. Asi polovicu predstavujú ceramidy. Druhú polovicu tvorí cholesterol, mastné kyseliny a ďalšie zložky. Práve ich nedostatok spôsobuje v konečnom dôsledku suchosť kože. Nemožno sa teda natierať čímkoľvek, treba si zvoliť krém, ktorý obsahuje chýbajúce látky.

Urea na seba viaže vodu

Prirodzeným hydratačným faktorom ľudskej pokožky je látka nazývaná urea, ktorá na seba viaže vodu. Od jej dostatku závisí miera problémov so suchou kožou. V prípade mimoriadne silných a nepríjemných problémov so suchou pokožkou je nutná špeciálna liečba, krémami s obsahom chýbajúcich hydratačných látok, akou je práve urea. Urea je v pokožke síce bežne prítomná, no s rastúcim vekom, alebo rozvojom niektorých kožných vlastností či ochorení, sa jej obsah v koži znižuje. V dôsledku toho dochádza k jej popraskaniu a svrbeniu. Urea prítomná v kréme má antibakteriálny účinok, preto je vhodná aj na alergickú či extrémne reaktívnu pokožku. Produkty určené na hĺbkovú hydratáciu pokožky sú obohatené o vysoké percento urey. Vďaka tomuto zloženiu sa obnovujú prirodzené vlastnosti pokožky, jej prirodzená aktivita a prirodzený hydratačný faktor. Technologicky inovatívne zložky prítomné v kréme zaznamenali vynikajúce výsledky aj v liečbe všetkých foriem psoriázy.

Príčiny vyprahnutosti pleti

Nedostatok kožnej tukovej vrstvy
Celková dehydratácia 
Nedostatok zdravých tukov a vitamínov v strave
Chladné a veterné počasie 
Nadmerné opaľovanie sa 
Pobyt v klimatizovaných miestnostiach
Používanie nešetrných prípravkov s obsahom alkoholu
Fajčenie 
Kožné a iné ochorenia

Pridaj komentár