Ako prežiť lockdown? Upravte svoje každodenné návyky

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Epidemiologická situácia sa nám nikdy neprispôsobí, nech robíme čokoľvek. Musíme sa prispôsobiť my. Od začiatku pandémie trávime viac času zatvorení doma. Väčšina z nás cez lockdown úplne zmenila spôsob, akým funguje. Avšak strata sociálneho kontaktu, strach o prácu a finančné zabezpečenie rodiny predstavujú veľký nápor na psychiku. Niekoľko zmien v každodenných návykoch vás dostane spod veľkého tlaku, ktorý prežívate. Ktoré to sú?

Ako nebyť počas lockdownu sám?

Viete posilniť vlastnú psychiku?

Ako začať pozitívne myslieť a byť šťastnejší?

Prečo sa musíte viac hýbať?

Máte strach z choroby?

Čo podporí imunitu?

1. Buďte cez lockdown v kontakte s priateľmi a rodinou

Pandemické opatrenia nám zakazujú stretávať sa s inými ľuďmi. To však neznamená, že by ste mali úplne prerušiť komunikáciu s kamarátmi, kolegami či rodinou. Izolácia a lockdown má najhorší vplyv na ľudí, ktorí žijú sami, a neraz vedie k výraznému zhoršeniu psychického stavu. Úzkosti a depresie sú dnes častejšie.

Ako udržiavať sociálny kontakt počas lockdownu?

Online videohovory – Najjednoduchší spôsob komunikácie na diaľku je prostredníctvom videohovorov. Vďaka nim sa s vašimi blízkymi nielen počujete, ale aj vidíte, čo vo veľkej miere nahrádza reálny kontakt s nimi. Navyše, pozitívny efekt je určite obojstranný.

Môžete sa spolu porozprávať, navečerať sa spolu na diaľku, pozrite si spolu film alebo len tak debatujte popri domácich prácach. Budete mať väčší pocit blízkosti a neminiete na to ani žiadne peniaze navyše.

Každodenné telefonáty – Zavolajte ľuďom, s ktorými ste sa už dlho nevideli. Či sú to spolužiaci zo školy, alebo bývalí kolegovia, teraz máte ideálnu príležitosť na to, aby ste dobehli všetky resty. Každý deň absolvujte jeden dlhší telefonát. Dozviete sa niečo nové a zlepší vám to náladu. Samozrejme, dbajte o to, aby ste osobu na druhom konci neobťažovali.

Využite čas, keď ste vonku – Nie ste jediní, ktorí sa cítia osamelí. Ak vás pri ceste do obchodu alebo na zastávke oslovia susedia, s ktorými ste sa dovtedy nerozprávali, alebo úplne neznámy človek, využite príležitosť na debatu. Isteže, v rámci odporúčaní a bezpečia.

Videohovor s rodinou
Zdroj foto: AdobeStock.com

2. Zmeňte postoj tela

Poznáte jednoduché psychologické triky? Veľa o vás napovie už postoj tela. Keď strácate sebavedomie, necítite sa dobre a trápia vás úzkosti, tak chodíte zhrbení, máte spustené ramená a sklonenú hlavu. Všetko to robíte podvedome a ešte viac tak ubližujete svojej psychike.

Sebavedomý postoj si môžete ľahko nacvičiť: vystrite sa, lopatky tlačte k sebe a hlavu držte vzpriamene. Uvidíte, ako to zrazu zmení váš pohľad na svet.

3. Nájdite si cieľ

Ak chcete byť šťastnejší, myslite pozitívne. Cez lockdown je to potrebné ešte viac. Stanovte si cieľ – nie veľký, ale ten najbližší, ktorého dosiahnutie vás poteší. Naplánujte presne krok po kroku cestu, ktorou sa priblížite k väčšiemu cieľu. Zamerajte sa na to, čo vám v živote prináša najväčšie potešenie. Predstavte si všetky pekné momenty z minulosti, keď ste boli skutočne šťastní. Potom pouvažujte, vďaka čomu vám urobili takú veľkú radosť. Napríklad ak je pre vás krásnou spomienkou nejaký výlet, spomeňte si, s kým ste tam boli. V aktuálnej situácii máte dve možnosti. Pokiaľ je to miesto v prírode a môžete sa tam vybrať aj za aktuálnych podmienok, urobte si výlet. Druhou alternatívou je, že tento moment bol výnimočný aj vďaka ľuďom, s ktorými ste tam boli. Preto môžete začať s nimi viac komunikovať, aby ste opäť začali myslieť pozitívne. Takto si rozoberte všetky momenty a uvažujte o tom, čo z toho môžete aktuálne vyťažiť.

Naučte sa myslieť pozitívne. Teraz sa vám môže zdať situácia neúnosná, ale určite je veľa vecí, na ktoré sa po zlepšení situácie tešíte. Spíšte si zoznam, čo by ste chceli zažiť, urobiť, keď bude lepšie, a dajte si ho na viditeľné miesto. Už dnes sa môžete potešiť hoci aj mini záhradkou na balkóne.

4. Cvičte aj cez lockdown

Zhoršenie psychického stavu často súvisí aj obmedzením pohybových aktivít. Nielen pravidelné cvičenie, ale aj iné fyzické činnosti vám pomáhajú vyplavovať endorfíny, vďaka ktorým máte lepšiu náladu. Teda – pohyb je dôležitý nielen kvôli fyzickej kondícii, ale aj pre psychické zdravie.

Uvedomte si, aké výkony ste museli vydávať v práci. A potom ste ešte zašli do fitnes centra, neustále ste boli v pohybe. Teraz ste zrazu zatvorení doma a väčšina (ne)činnosti je spojená so sedením. Kvôli tomu strácate pozitívny pohľad na svet a nedokážete sa ničím motivovať.

Riešenie? Pohyb: cvičiť sa dá aj v malom byte a denne aspoň polhodinu strávte na čerstvom vzduchu. Môžete ísť na prechádzku, choďte pešo do obchodu, zabehajte si. Odzrkadlí sa to aj na vašej psychike a prakticky ihneď.

Meditacia
Zdroj foto: AdobeStock.com

5. Starajte sa o svoje telo – ešte lepšie

Aj vy sa obávate, že ochoriete buď na koronavírus, alebo aj na iné choroby, pri ktorých vám kvôli aktuálnej vyťaženosti nemocníc nedokážu poskytnúť pomoc? Takto si stres len znásobujete. Nevymýšľajte katastrofické scenáre, ale urobte všetko pre to, aby ste boli zdravší a podporili svoju imunitu.

Vaše telo i psychika si zaslúžia väčšiu pozornosť:

Jedzte zdravšie – najviac vitamínov a minerálnych látok získate prostredníctvom stravy. Teraz máte čas naplánovať si zdravý jedálny lístok, ktorý budete dodržiavať dlhšie ako týždeň. Môžete si variť doma, budete mať kontrolu nad použitými surovinami a zároveň si vypestujete návyk, ktorý dodržíte aj po skončení lockdownu.

Varenie pocas lockdownu
Zdroj foto: AdobeStock.com

Meditujte – práve v tomto napätom období sa potrebujete upokojiť a odbremeniť od všetkých starostí. Vyberte si relaxačnú hudbu alebo obľúbené zvuky prírody, úplne sa do nich zahĺbte a najmä vypnite všetky myšlienky.

Doprajte si kvalitný spánok – každý z nás potrebuje spať denne 7 až 8 a pol hodiny. Keď nemáme dostatok spánku, sme podráždení, precitlivení a unavení.

Nepite alkohol a nefajčite – lockdown je ideálnou príležitosťou na to, aby sme podľahli týmto nerestiam. Ospravedlňujeme to tak, že sme pod veľkým tlakom a potrebujeme sa nejako uvoľniť. Namiesto alkoholu a cigariet si však radšej nájdite nejakú záľubu, pri ktorej sa odreagujete a nebudete sa ničiť.

6. Zaveďte si cez lockdown presný harmonogram

Najhoršou pascou pre duševné zdravie je nuda. Keď ste dlhý čas v nečinnosti, automaticky začnete všetko priveľmi analyzovať a budete zúfalí zo svojich zlyhaní či aktuálneho bezvýchodiskového stavu.

Čo pomôže? Doprajte psychike rutinu, ktorá vám poskytne pocit stability. Rozdeľte si deň na určité etapy: práca, varenie a upratovanie, učenie s dieťaťom, vlastný oddych.

Nezabúdajte na čas pre seba, venujte sa svojmu hobby, prečítajte si knihu alebo časopis a oddýchnite si pri filme. Už deň vopred si zapíšte, čo budete robiť zajtra.

Ucenie sa s dietatom pocas lockdownu
Zdroj foto: AdobeStock.com

7. Zbavte sa toxických vzťahov

V tomto období sa viac ako inokedy vyplavujú na povrch všetky vzťahy, ktoré nie sú zdravé. Pokiaľ máte pri sebe partnera či kamaráta, ktorý vás svojím správaním alebo neustále negatívnym pohľadom na svet ťahá k zemi, jednoducho s ním prerušte kontakt. Vaše psychické zdravie je dôležitejšie ako udržiavanie si priateľstva, ktoré je pre vás iba záťažou.

Všímajte si, kto na vás prenáša stres a naopak: od koho k vám plynie pozitívna energia. Podľa toho si vyberte, s kým zostanete naďalej v kontakte a koho obmedzíte alebo sa s ním úplne prestanete rozprávať.

Zdroje:

https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/ways-improve-mental-health-daily-habits-walk-tall-exercise-a8050651.html

https://time.com/3554741/bad-habits-mental-health/

https://hqlo.biomedcentral.com/articles/10.1186/1477-7525-11-159

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/managing-stress-anxiety.html

https://www.verywellmind.com/protect-your-mental-health-during-quarantine-4799766

 

Pridaj komentár