Ako čeliť sociálnym normám, ktoré vyžadujú pitie v spoločnosti

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Alkoholová norma, alkonorma, alkogénne prostredie, alkocentrické prostredie. To všetko sú výrazy, ktoré opisujú ten istý jav. Ide v ňom o to, že je alkohol stredobodom všetkého diania – narodeniny, oslavy, výhry, spravené maturity, privítanie novorodenca na svet, relax, zvládanie smútku, uvoľnenie sa, vyjadrenie pocitov, randenie, rozlúčka, stretnutia, výstavy, otvorenie akcie, dobročinná zbierka, afterwork, výlet, prázdniny, futbalový zápas. Jednoducho alkohol je všade a pri každej príležitosti.

Ako sa správať v spoločnosti, kde je „spoločenské pitie“ alkoholu normou?
Kedy spoločnosť toleruje, že nepijete alkohol?
Ako reagovať na ponuky pripiť si alebo ochutnať alkohol, keď sa alkoholu vyhýbate alebo úplne abstinujete?
Prečo niekedy ideme proti vlastným potrebám a pocitom?
Ako sa dá alkohol v spoločenských situáciách odmietnuť?

V alkogénnej spoločnosti každý automaticky predpokladá, že všetci pijú alkohol aspoň spoločensky. A nielenže všetci alkohol pijú, ale niet pochýb o tom, že všetci alkohol majú radi. Na Slovensku pritom 30 % dospelej populácie nepije alkohol. Z toho je 17 % tých, ktorí ho v minulosti pili, ale z rôznych dôvodov prestali a už minimálne rok si nedali ani kvapku. Zvyšných 13 % tvoria osoby, ktoré alkohol nikdy nekonzumovali. To znamená, že pre týchto 30 % alkohol nie je normou. Vedia oslavovať, tešiť sa, smútiť, stretávať sa oddychovať, zabávať, randiť, a tiež pozerať na futbal a fandiť bez alkoholu.

Je jasné, že 30 % nie je zanedbateľné číslo – je to každý tretí dospelý človek. K týmto ľuďom môžeme pridať ďalšie percentá, ktoré alkohol konzumujú veľmi zriedka, vyložene spoločensky a väčšinou naň nemajú vôbec chuť.

Často je jediným dôvodom, prečo si táto skupina pohárik alkoholu dá, len slušnosť a prispôsobenie sa väčšine.

Aké dôvody abstinencie spoločnosť toleruje?

Neraz sú jedinými prijateľnými dôvodmi na nepitie alkoholu v spoločnosti tri situácie: tehotenstvo, šoférovanie a užívanie liekov, ktoré s alkoholom nie sú kompatibilné. Tieto dôvody je však ťažké použiť v každej situácii. Čo ak nie ste tehotná? Čo ak nešoférujete? A čo keď všetci vedia, že ste zdravý/-á ako repa, a nechcete si vymýšľať žiadne choroby? Ako sa zachovať k ľuďom, ak si chcete dať od alkoholu pauzu a tieto tri spoločensky odobrené dôvody sú vo vašej situácii nepoužiteľné?

Nie ste v tom sám/sama

Prvým dôležitým momentom v týchto situáciách je uvedomiť si, že veľmi pravdepodobne nie ste jediný/jediná, kto by chceli danou akciou prejsť bez alkoholu. Ak odmietnete alkohol, vytvoríte tým priestor pre viacerých prítomných, aby urobili to isté. No niekto musí vždy začať. Prekvapí vás, koľko ľudí sa k vám pridá. Možno niekoho, akurát v ten deň, bolí hlava a alkohol by to iba zhoršil. Niekto iný môže mať na druhý deň dôležitú prezentáciu a chce byť sústredený, bdelý, psychicky aj fyzicky v dobrej forme. Ďalší môže mať dlhodobejšie duševné problémy, o ktorých druhým nechce povedať, a alkohol by mu ešte priťažil. Ľahko nájdete osoby, ktoré sa snažia schudnúť, a preto vyradili alkohol ako vysoko kalorickú bombu.

vedieť odmietnuť pitie
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

PREČO NIEKEDY IDEME PROTI VLASTNÝM POTREBÁM A POCITOM?

Vedomie spoločenských očakávaní a snaha nevytŕčať z davu

V psychológii sa často hovorí o „efekte namiereného reflektora“. Je to bežný jav, ktorým si prechádza každý z nás. Ide o to, že keď sme v spoločnosti – napríklad na oslave alebo v školskej triede medzi spolužiakmi, máme pocit, že pozornosť mnohých je namierená práve na nás ako reflektor na hercov na pódiu. Tento pocit je intenzívnejší, ak robíme niečo neobvyklé. Napríklad ak máme nové šaty alebo ak v ruke nedržíme pohárik vína. Efekt namiereného reflektora je však mylná predstava, v skutočnosti sa okolie o nás zaujíma oveľa menej, ako si myslíme.

Zamyslite sa nad tým, koľkým ľuďom na akcii venujete pozornosť vy a nakoľko vás úprimne zaujímajú. Všímate si, čo jedia, čo hovoria alebo čo majú oblečené? Už aj toto samotné uvedomenie vám môže dopomôcť k tomu, že spoločenské podujatia strávite bez alkoholus pocitom slobody a spokojnosti.

Snaha vyhnúť sa vysvetľovaniu, prečo nechcete alkohol

Je veľa dôvodov, prečo ľudia alkohol nechcú. Mnohé z nich môžu byť veľmi osobné. Napríklad u niekoho alkohol spúšťa nepríjemné spomienky z detstva, o ktorých nechce hovoriť. Alebo sa práve lieči zo závislosti a je veľmi krehký a nepripravený na to, aby o svojom stave vedel otvorene hovoriť. Alkoholu sa vyhýba tiež žena v skorom štádiu tehotenstva, ktorá ešte nechce prezradiť, že je v druhom stave, ale chce chrániť plod. Čo v takýchto situáciách robiť? V týchto prípadoch je veľmi dobré zavolať si na pomoc humor a trochu osobného odstupu a uviesť dôvody typu:

  • stavil/a som sa, že zvládnem mesiac bez alkoholu, a ešte mi zostáva XY dní,
  • som na alkohol alergický/á,
  • alkohol mi vysušuje pleť.

Zaberú aj veľmi jednoduché odpovede: „dnes nemám chuť“, „zajtra ma čaká čosi dôležité“. Uvedomte si, že nikomu nedlhujete nijaké vysvetlenie. Ak o tom nechcete rozprávať, zmeňte tému.

Obava, že ľudia, ktorí alkohol pijú, zoberú odmietnutie osobne

O umení odmietnuť alkohol sa hovorí aj ako o umení balansovať na lane. Treba nájsť rovnováhu medzi vysvetlením dôvodov a uvedomením si, že počúvajúci bude vaše dôvody vzťahovať na seba. Ak poviete, že sa alkoholu vyhýbate kvôli zdraviu, v ušiach prijímateľa bude znieť: „táto osoba mi práve hovorí, že to, čo robím (pitie alkoholu), je nezdravé“. Takto vlastne poviete niečo, čo ste reálne nepovedali. Dôležitý je spôsob, ako to poviete, nie to, čo poviete.

Čo funguje? Zdôraznite, že ide o VAŠU skúsenosť. Nehovorte o štatistikách a všeobecných faktoch, ale podeľte sa o váš konkrétny zážitok, ktorý vás viedol k tomuto rozhodnutiu. Ako napríklad: „keď si dám (ja) alkohol, príšerne ma bolí hlava už aj pri malom množstve“ alebo „alkohol u mňa spúšťa úzkostné stavy“.

odmietnuť pitie alkoholu
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Nedostatok nealkoholických nápojov na danej akcii

Toto je dôvod, s ktorým sa dá pekne pracovať a na ktorý sa dá čiastočne pripraviť. Ak napríklad idete na menšiu akciu, doneste so sebou nealkoholický nápoj, ktorý by ste si chceli dať. Ak ide o väčšiu akciu, môžete sa spýtať, či by vám mohli spraviť nejaký zaujímavý drink, a ak nie, tak si aspoň vypýtajte to, čo majú, či už je to voda, alebo džús, do krajšieho pohára.

Nedostatok podnikov, v ktorých okrem sladkých nápojov a vody dostať aj nejaké zaujímavé nealko

Veľa dospelých, ktorí nechcú piť alkohol, ale predsa si ho dajú, ako dôvod uvádza, že nie je kam ísť, len do podnikov, ktoré majú hlavne alkohol, a keď už sú tam, tak si ten alkohol objednajú. Ako reagovať v tejto situácii?

Ak do rovnakého podniku chodíte častejšie, vždy sa spýtajte, či majú aj niečo nealkoholické. Je možné, že nie ste jediný/á, kto má podobnú požiadavku, a podnik môže zmeniť svoju ponuku na základe dopytu.

Ďalším krokom by mohla byť proaktívnosť. Ak viete, že si so známymi, kolegami, rodinou pôjdete niekam sadnúť, vyberte podnik vy a nájdite taký, v ktorom je tiež široká ponuka nealkoholických nápojov.

Snaha neuraziť hostiteľa alebo hostiteľku

Alkohol najpravdepodobnejšie nie je to jediné, čo vaši hostitelia ponúkajú. Vyjadrite vďačnosť a oceňte niečo iné, čo hostitelia pripravili. Jedlo, príjemnú atmosféru, dobrú zábavu. Spomeňte si, že alkohol nemusí byť stredobodom ani programu, ani vašej pozornosti.

Snaha vyhnúť sa prehováraniu k „aspoň jednému poháriku“

V týchto prípadoch sa dajú použiť predchádzajúce taktiky, napríklad humor a odstup, ale nebojte sa ani úprimného rozhovoru. Ľudia chcú často pochopiť, prečo si neprosíte alkohol, takže ak máte čas, vysvetlite im to. V najhoršom prípade vám ten jeden pohárik budú aj tak ponúkať, ale v tom najlepšom obohatíte ich svet novou perspektívou. Možno im dokonca otvoríte aj novú možnosť, nad ktorou sa sami predtým nezamýšľali: tiež si alkohol odpustiť.

Pre mnohé spoločenské situácie platí, že alkohol je obsahom rozhovorov a používa sa na lámanie ľadov. Ak prítomní nevedia, čo viac povedať, najjednoduchšie pre nich je ponúkať alkohol alebo rozjímať nad jeho kvalitami, prípadne spomínať na historky spojené s alkoholom. Na takéto situácie sa môžete pripraviť tým, že budete mať v talóne iné témy na rozhovor.

Ak ste hostiteľom spoločenských aktivít, myslite na tých, ktorí nechcú alebo nemôžu piť alkohol. Je to úplne normálne a vy môžete prispieť k tomu, že sa všetci hostia budú cítiť vítaní a príjemne prežijú akciu, ktorú ste pripravili.

Ak sa na spoločenskej akcii zhovárate s niekým, kto alkohol nepije, podporte ho v tom. Nikdy neviete, čo za jeho rozhodnutím stojí.

Ako ho podporiť? Takúto osobu nikdy neprehovárajte k alkoholu a prineste im od pultu/baru niečo nealkoholické. Pýtajte sa so záujmom a nie vyčítavo, posmešne alebo s nedôverou. Načúvajte ich dôvodom alebo zmeňte tému – ak máte pocit, že sa o alkohole nechcú rozprávať. Dajte im vedieť, že ak na akcii potrebujú byť s niekým, kto ich do pitia alkoholu netlačí, môžu prísť kedykoľvek k vám. Takto, aj keď sami alkohol pijete, môžete prispieť k zdravšej a inkluzívnejšej spoločenskej norme.

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Kristína Šperková, odborníčka na prevenciu, alkoholovú a drogovú politiku s viac ako 15-ročnou praxou, prezidentka medzinárodnej organizácie Movendi International a predsedníčka OZ Movendi SK.

Zdroje:

https://www.who.int/substance_abuse/publications/global_alcohol_report/profiles/svk.pdf?ua=1

https://www.cabrini.edu/blog/2020-2021-blogs/reducing-social-anxiety-the-spotlight-effect

Pridaj komentár