A. Záborská reaguje na predaj tabletiek k prerušeniu tehotenstva

Bratislava 10. januára (TASR) – Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR v hlavnej spravodajskej relácii RTVS uviedla, že nakoľko potratové tabletky Medabon a Mifegyne sú už registrované v iných členských štátoch EÚ, muselo ich predaj povoliť aj Slovensko. Podľa europoslankyne Anny Záborskej však táto informácia nie je pravdivá.
„Smernica 2001/83/EC, ktorou sa ustanovuje zákonník spoločenstva o humánnych liekoch, na jednej strane harmonizuje európsky trh s liekmi, ale zároveň umožňuje uplatňovanie vnútroštátnych právnych predpisov zakazujúcich alebo obmedzujúcich predaj alebo používanie antikoncepčných prostriedkov alebo prostriedkov vyvolávajúcich potrat. Jednoducho povedané, registrácia potratových tabletiek sa má riadiť v prvom rade slovenskými zákonmi,“ vysvetlila Záborská.
Vyhláška MZ SR č. 74/1986 Zb. jasne hovorí, že umelé prerušenie tehotenstva môže prebehnúť len v nemocnici. Žiadatelia o registráciu prípravkov Medabon a Mifegyne však v návode na použitie požadujú len tri návštevy lekára v ambulancii. To nie je v súlade so slovenskými zákonmi a ŠÚKL by preto mal podľa Záborskej rozhodnúť o zrušení registrácií oboch prípravkov. „Apelujem na pani ministerku Zvolenskú, aby ako žena nedovolila návrat k potratom uskutočneným doma bez adekvátnej lekárskej starostlivosti, ktoré ešte viac ohrozujú život a zdravie žien,“ zdôraznila Anna Záborská.

Informácie poskytla kancelária europoslankyne Anny Záborskej.

Pridaj komentár