Ach, tie bradavice! Kedy sú „obyčajné“ a kedy treba spozornieť?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Bradavice patria medzi najčastejšie kožné ochorenia a hoci na prvý pohľad nejde o nič závažné, vedia poriadne znepríjemniť život. S bradavicami má skúsenosť značná časť populácie. Objavujú sa u ľudí v rôznom veku, pričom z jedného drobného výrastku kdesi na nohe či na ruke sa môže stať ozajstná pohroma. Bradavice sa totiž dokážu pomerne ľahko rozšíriť z jednej časti tela do všetkých jeho zákutí. A aby toho nebolo dosť – rady dajú o sebe vedieť aj po dlhšej prestávke.

Čo vlastne sú bradavice?
Kedy hovoríme o vírusových bradaviciach?
Aké ďalšie druhy bradavíc existujú?
Ako sa bradavice prenášajú?
Čo zaberá ako prevencia a liečba kožných výrastkov?

Bradavice patria k infekčným ochoreniam. Zvyčajne ich možno dobre rozpoznať už na prvý pohľad, hoci zdanie niekedy môže klamať. Aj bradavice môžu mať rôzne podoby.

„Spravidla je to drobný nezhubný výrastok, ktorý môže byť izolovaný alebo sa vyskytuje v skupinkách. V priemere má od jedného milimetra až po niekoľko centimetrov – v prípade zanedbaných bradavíc na chodidlách nôh,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Veronika Bohunčáková, PhD.

Bradavice na rozdiel od iných kožných aj infekčných ochorení veľmi ľahko postihujú aj úplne zdravých ľudí s dobrou obranyschopnosťou.

Vírusová bradavica je vlastne prejavom infekcie na koži v dôsledku výskytu ľudského papilomavírusu, takzvaného HPV,“ dodáva lekárka.

Od iných kožných výrastkov možno bradavice rozoznať podľa viacerých znakov.

„Bývajú svetlohnedej až ružovej farby a na povrchu majú zhrubnutú kožu. Na chodidlách nôh ich môžeme pozorovať ako drobné hnedé bodky, ktoré niekedy pacienti celkom mylne považujú za korienky, ale v skutočnosti sú to trombotizované kapiláry, ktorými je bradavica vyživovaná,“ vysvetľuje odborníčka.

Mnoho druhov bradavíc

Existuje viacero druhov bradavíc. Líšia sa aj vzhľadom aj tým, kde na tele sa najčastejšie vyskytujú. Rovnako je u nich rozdielna aj inkubačná doba – kým niektoré sa prejavia po pár dňoch či týždňoch, iné si dávajú načas a na koži sa manifestujú aj po viacerých mesiacoch. Najčastejšie sa v populácii vyskytujú:

  • pravé bradavice, typické drsným, hrboľatým povrchom,
  • ploché bradavice, typické plochým povrchom a výskytom najmä na tvári,
  • kondylómy, teda genitálne bradavice.

HPV vírus ako pôvodca nákazy

Keďže ide o infekčné ochorenie, pôvodcom bradavíc je infekcia HPV vírusom. Ten má mnoho kmeňov a v organizme spôsobuje okrem bradavíc viacero ochorení. Odborné výskumy hovoria, že s ľudským papilomavírusom sa počas života stretne asi 80 percent populácie.

„Bradavicami, a teda HPV vírusom nás môže nakaziť infikovaný človek. Jednou možnosťou prenosu je priamy kontakt s takouto osobou. Druhou možnosťou je aj nepriamy kontakt – teda prenos predmetmi, ktorých sa infikovaný človek dotýkal. Môžu to byť napríklad kľučky, nástroje v posilňovni, podlahy v kúpeľni, saunách, kúpeľoch, v rôznych športových šatniach, prípadne aj plochy pri bazénoch,“ upozorňuje MUDr. Veronika Bohunčáková, PhD.

Plavárne a kúpaliská sú častým zdrojom nákazy. Práve po letnej sezóne sa totiž počet pacientov vyhľadávajúcich kožných lekárov s problematickými bradavicami každoročne zvyšuje. Osobitnú kapitolu tvoria už spomínané genitálne bradavice. Tie sa prenášajú pohlavným stykom, pričom nákaze nezabráni ani použitie kondómu. Okrem genitálnych bradavíc môže HPV vírus prenášaný sexuálnym stykom spôsobiť aj onkologické ochorenie, napríklad rakovinu krčka maternice u žien.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Bradavice u detí sú najčastejšie

Hoci sa bradavice môžu vyskytnúť v každom veku, prvenstvo v tomto smere jednoznačne nesú tí najmladší. Práve u detí sa totiž vyskytujú najčastejšie. Deti s neustálym oblizovaním prstov a chytaním všetkého naokolo tvoria živnú pôdu pre prenos tohto ochorenia.

„Aj preto sa bradavice veľmi často vyskytujú v detských kolektívoch, či už v základných alebo materských školách. Možno tu pozorovať aj určitú sezónnosť – rodičia prichádzajú s deťmi do ambulancií najmä po letných prázdninách. S rastúcim vekom výskyt bradavíc v populácií klesá,“ dodáva dermatologička.

Častejšie sa bradavice vyskytujú aj u vybraných skupín pacientov.

„Veľmi často ide o ľudí atopickým ekzémom, ktorí majú poškodenú kožnú bariéru,“ upresňuje lekárka.

Na výskyt bradavíc má podľa odborníkov vplyv aj naša obranyschopnosť. Od stavu imunitného systému závisí aj to, ako sa telo s nákazou dokáže popasovať – niekedy sa preto aj napriek infekcii HPV vírusom vyskytne u jedinca len pár bradavíc, či dokonca žiadne, v iných prípadoch môžu byť bradavíc aj desiatky.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako liečiť bradavice?

V populácii koluje mnoho metód, ktoré vraj v liečbe bradavíc zaručene pomáhajú. Jedna z nich hovorí o prikladaní prekrojenej neošúpanej cibule na jednotlivé bradavičky. Ďalšie zas hovoria o potieraní propolisom, cesnakom, jablčným octom, čajovníkovým olejom, miazgou púpavy alebo šťavou z lastovičníka. Hoci niektoré metódy u vybraných jedincov zaberajú, najlepšie je vždy vopred sa poradiť s odborníkom – kožným lekárom.

„V niektorých prípadoch, keď má jedinec veľmi dobrú imunitu, si telo dokáže poradiť s bradavicami aj samo. Ak sú bradavice drobné a nie je ich veľký počet, je možné na ne aplikovať voľne dostupné preparáty s obsahom keratolytík. Ide o látky, ktoré zmäkčujú kožu, ako je napríklad kyselina salicylová alebo mliečna. Treba sa však určite pripraviť na dlhodobú liečbu. Ak je bradavíc viac, sú väčšie alebo sa rozširujú a pribúdajú, treba jednoznačne vyhľadať odbornú pomoc. Dermatológ ošetruje bradavice tekutým dusíkom, kauterom alebo laserom. Popri tom je však potrebné dôsledné domáce ošetrovanie. Existujú aj krémy, ktoré bránia deleniu buniek a množeniu vírusov. Ďalšou možnosťou je metóda založená na selektívnej fotosenzibilizácii tkaniva s následným toxickým účinkom na postihnuté bunky. Netreba zabúdať ani na psychoterapiu a sugestívne metodiky,“ vysvetľuje lekárka.

Prevencia: Ako bradavice nedostať?

Aj pri bradaviciach platí, že prevencia je lepšia ako riešenie následkov. Pri boji s bradavicami to nie je vždy ľahké. HPV vírus totiž dokáže preniknúť aj drobnými rankami na koži a nakaziť sa tak možno pomerne ľahko. Riziko, samozrejme, rastie, ak sa bradavice vyskytnú priamo v domácnosti. Ak ich má jeden člen rodiny, nedá sa vylúčiť ani nákaza ostatných. To platí aj pre už spomínané detské kolektívy v školách a škôlkach. V takýchto prípadoch treba dôsledne dodržiavať hygienu.

„Prevenciou je najmä dodržiavanie viacerých opatrení, ako je časté umývanie rúk, čistenie vecí, ktoré používame, nosenie vlastnej obuvi, používanie vlastného uteráka. Kožu treba dobre utierať do sucha a krémovať,“ dodáva MUDr. Veronika Bohunčáková, PhD.

Pri končistých kondylómoch – genitálnych bradaviciach – je vhodnou prevenciou HPV vakcinácia.

Vo všeobecnosti treba v prevencii bradavíc nosiť gumené šľapky na plavárňach, kúpaliskách a v saunách. Rovnako sa treba chrániť aj v šatniach na športoviskách. Vhodné je aj posilňovať imunitu, zdravo jesť, hýbať sa a otužovať.

Redakčná úprava: Bc. Sabína Zavarská

Tento článok vyšiel v Dermato magazíne 1/2020. Ak máte záujem o časopis, môžete si ho objednať na stránke www.medmedia.sk kliknutím na obrázok.

Pridaj komentár