Akútna bolesť môže zasiahnuť kedykoľvek a ktorúkoľvek časť tela. Nepríjemné na nej je nielen to, že navodzuje silný pocit nepohodlia, ale aj to, že môže celkovo negatívne ovplyvniť kvalitu nášho života. Dôsledkom toho sú dokonca ťažkosti v oblasti duševného zdravia, ako napríklad depresie či úzkosti.
Čo je akútna bolesť?
Aké sú najčastejšie príčiny akútnej bolesti?
Ktoré voľnopredajné lieky pomáhajú potlačiť bolesť?
Ktorý z liekov proti bolesti je pre mňa ten správny?
Sú lieky proti bolesti bezpečné?
Akútna bolesť je najbežnejším typom bolesti, ktorú zažívame.
Zvyčajne prichádza ruka v ruke s bežnými chorobami, ako sú chrípka či nachladnutie, alebo s úrazmi ako napríklad porezanie kože či vyvrtnutie končatiny, prípadne ako dôsledok vážnej nehody alebo chirurgického zákroku.
Akútna bolesť prichádza náhle a je dočasná. Naše telo nám pomocou nej dáva signál, že niečo nie je v poriadku.
Každý znáša bolesť inak
Bolesť by sme všeobecne mohli opísať ako pocity, ktoré nám spôsobujú nepohodlie. Akútnu bolesť si predstavme ako vnem vyvolaný poškodením (aj keď len hroziacim) časti tela, ktorý má jasnú príčinu. Zvyčajne sa spája s aspoň určitým stupňom zápalu. Bolesť sa môže pohybovať od slabšej až po veľmi nepríjemnú. Pociťovať ju môžeme rôzne, prísť môže ako:
- ostré bodanie,
- tupá bolesť,
- pulzovanie,
- pichanie,
- štípanie.
Bolesť trvá buď v kuse, alebo sa začína a končí v pravidelných intervaloch, prípadne sa objaví len za určitých podmienok. Samozrejme, ľudia na ňu reagujú rôzne. Bolesť je vysoko subjektívna – niektorí majú voči nej vysokú toleranciu, zatiaľ čo iní nízku.
Bolesť môže byť dobrá vec
Hoci prináša nepríjemné pocity a komplikuje život, akútna bolesť môže byť dobrá vec. Ozve sa hneď, ako niečo nie je v poriadku, a zároveň svojím umiestnením v určitej časti tela poukazuje na príčiny. Niektoré bolesti sa dajú ľahko diagnostikovať a dajú sa zvládnuť doma. Niektoré typy bolesti zasa signalizujú vážne stavy.
Bolesť postihuje lokálne konkrétnu oblasť tela, alebo je všeobecná – napríklad pre chrípku sú charakteristické celkové bolesti tela.
Aké sú najčastejšie príčiny akútnej bolesti?
Akútna bolesť je jedným z najčastejších dôvodov, prečo pacienti vyhľadajú svojho všeobecného lekára. Upozorňuje na poškodenie danej časti tela a je potrebné pátrať po príčine.
Stále častejšie stoja za vznikom bolesti zlé pohybové návyky a sedavý spôsob života, ktoré vedú k problémom bedrovej a krčnej chrbtice, či stres a nekvalitný spánok, ktoré zasa môžu zvyšovať výskyt bolestí hlavy.
Ako liečiť akútnu bolesť?
Liečba závisí od príčiny a závažnosti akútnej bolesti. Drobnú akútnu bolesť je možné ľahko liečiť voľnopredajnými liekmi, ako je ibuprofén alebo paracetamol. Medzi ďalšie techniky patria:
- akupunktúra,
- behaviorálna terapia,
- biofeedback,
- elektrická stimulácia,
- fyzická terapia,
- psychoterapia,
- relaxačné techniky.
Akútna bolesť zapríčinená nehodou alebo chirurgickým zákrokom si môže vyžadovať silnejšie lieky alebo intenzívnejšiu terapiu.
Pacienti niekedy užívajú nevhodné analgetikum
Akútna bolesť prejde, keď odstránime príčinu. Avšak kým sa tam stane, treba liečiť aj samotnú bolesť – veď kto by chcel trpieť, keď existujú spôsoby ako bolesť utlmiť?
Všetci to poznáme – ak zažívame nejakú bolesť, máme spravidla len jediné želanie, a to, aby liek rýchlo zabral, zbavil nás bolesti a ideálne bol bez nežiaducich účinkov.
Farmaceuti sa v lekárni denne stretávajú s pacientmi, ktorí riešia bolesť a zvyčajne si prídu po už vybraný liek. Otázkou však je, či je tento liek pre nich vhodný.
Stáva sa, že pacient užíva pre neho úplne nevhodné analgetikum, ktoré nemá pri odporúčanej dávke adekvátnu účinnosť alebo je vďaka svojim nežiaducim účinkom a interakciám s ďalšími užívanými liekmi nevhodný.
Slováci kupujú lieky proti bolesti, aj keď nemusia. Napríklad v roku 2018 podľa štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií kúpili deväť miliónov balení za 41 miliónov eur.
Pre organizmus nie je nič horšie než náhodný „koktail“ z domácej lekárne. Znásobí totiž nepríjemné nežiaduce účinky a v tele narobí zmätok.
Jedným z najbezpečnejších liekov proti bolesti je ibuprofén
Ako si teda vybrať zo širokej palety liekov proti bolesti? Vždy treba brať ohľad na dva faktory – aká silná je bolesť a aké nežiaduce účinky môže spôsobiť.
Všeobecne sa dá povedať, že bežne dostupné lieky tlmia bolesť a zápal blokovaním dvoch typov enzýmov.
Tie, čo blokujú prvý typ, majú viac nežiaducich účinkov v tráviacom trakte, druhý typ zas zvyšuje riziko srdcovo-cievnych komplikácií.
Niekde v strede sa nachádza ibuprofén, ktorý je pri krátkodobom užívaní jedným z najbezpečnejších analgetík pre srdce a len minimálne zvyšuje riziko problémov so žalúdkom. Navyše je minimálne toxický pre pečeň.
Ibuprofén sa používa sa od 60-tych rokov minulého storočia a patrí medzi najpoužívanejšie lieky na tlmenie akútnej bolesti akéhokoľvek pôvodu.
Paracetamol nielen na zníženie teploty
Opatrným treba byť, ak súčasne užívate niektoré lieky na vysoký krvný tlak, riedenie krvi či depresiu.
Podobne dlho sa používa paracetamol, ktorý však proti bolesti bojuje odlišným spôsobom ako ibuprofén. Je úplne bezpečný pre tráviaci a srdcovo-cievny systém, poškodenie pečene bolo popisované len pri vysokých dávkach.
Veľmi často majú pacienti paracetamol spojený len so znižovaním teploty, nevnímajú ho ako liek tlmiaci bolesť.
Opak je pravdou. Napríklad pri osteoartróze sú prvým a veľmi silným príznakom bolesti kĺbov.
Pacienti dávky liekov na bolesť často zvyšujú, pretože nemajú dostatočný efekt.
Podľa odporúčania môžu zvoliť paracetamol, prípadne ho užívať v kombinácii s ibuprofénom ako účinnou látkou, ktorá znižuje prejavy zápalu, opuchu, tým podporuje účinok paracetamolu a nie je nutné užívať vysoké dávky.
Kombinácia paracetamolu a ibuprofénu – je bezpečná?
Princíp kombinovania liečiv s rovnakým efektom, ale s rôznym mechanizmom účinku v medicíne funguje už dlho. Analgetiká nie sú výnimkou.
Na slovenský trh voľne dostupných liekov prichádza preparát Cetalgen, ktorý kombinuje dva najbežnejšie používané lieky proti bolesti – paracetamol a ibuprofén.
Cieľom tejto kombinácie je silnejší účinok, ako by mali jednotlivé lieky samostatne. Umožní sa tým zníženie dávok, čo logicky vedie k nižšiemu riziku rozvoja nežiaducich účinkov.
Podľa klinických štúdií je Cetalgen obzvlášť vhodný na krátkodobú symptomatickú liečbu stredne silnej bolesti, akou je bolesť hlavy (nie migréna), chrbta, zubov, menštruačné bolesti, reumatická a svalová bolesť, bolesť spojená s nachladnutím, chrípkou, zapáleným hrdlom a horúčkou.
Zvlášť vhodný je na bolesť, ktorá si vyžaduje silnejšiu analgéziu (potlačenie bolesti) ako samotný ibuprofén alebo paracetamol.
Liek, naopak, nie je vhodný pre pacientov s poškodením pečene, epilepsiou, pre malé deti a tehotné ženy.
Vďaka svojim účinkom a bezpečnostnému profilu je však optimálnym preparátom v liečbe bolesti seniorov, pacientov s veľkým počtom iných užívaných liekov, s poškodením žalúdka a s vyšším rizikom krvácania.
Zdroje:
www.webmd.com
https://my.clevelandclinic.org
www.healthline.com
doc. MUDr. Michal Minár, PhD., II. neurologická klinika Lekárskej fakulty UK a UN Bratislava (Kombinovaný prípravok paracetamol – ibuprofén v liečbe akútnej bolesti)
PharmDr. Gabriela Kroupová, Lékárna AVE Olomouc (Jak řešit bolest rychle, účinně a bezpečně, aniž bychom použili stereotypní koktejl z domácí lékárničky?)
1 odpovedí na “Akútna bolesť: Ako sa jej zbaviť s minimom nežiaducich účinkov?”